صنایع و ارتباط آنها با فناوری های جدید


صنایع امروزی بسیار سریع در مسیر پیشرفت حرکت می کنند و کوچکترین بی توجهی می تواند باعث عقب ماندن از فناوری های روز دنیا و در نتیجه واگذاری رقابت به دیگر تولیدکنندگان شود. در این صورت نیاز به نوسازی و نوسازی فناوری و محصولات آن با نظارت و تحقیق مستمر در صنایع جهانی است. در نتیجه رویکرد صنایع مختلف این حوزه به فناوری می تواند جایگاه آن را مشخص کند.

کشورهای در حال توسعه از نظر ساختار اقتصادی بسیار شبیه به هم هستند. ضعف در بسیاری از فناوری‌ها و شکاف عظیمی که با فناوری‌های روز دنیا تجربه می‌کنند، در حوزه‌های مختلف مشهود است. متاسفانه صنعت ما نیز در بسیاری از زمینه ها با چنین شرایطی مواجه است. با وجود همه دستاوردها، صنعت دولتی همچنان در مونتاژ مشکل دارد و گاه متأسفانه اشاره می شود که با واردات قطعات، محصولات مونتاژ نهایی نشان تولید داخلی را دارند. تولید ملی که چند سالی است تیتر خبرها شده است، هنوز نتوانسته آنطور که باید جایگاه واقعی خود را پیدا کند. البته این شکست می تواند ناشی از عوامل زیادی باشد. بر کسی پوشیده نیست که تولید ملی تاثیر مستقیمی در ایجاد اشتغال دارد و از آنجایی که در شرایطی قرار داریم که نرخ بیکاری بسیار بالاست، نیاز به حمایت از تولید ملی بیش از گذشته افزایش یافته است. از این رو همواره صحبت از کنترل و توقف واردات بوده است که البته ممکن است در زمینه کالاهای مشابه تولید داخل مفید باشد. اما راه حل موثرتری نیز در این راستا وجود دارد که شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد. بله، به جای واردات کالاهای مشابه، باید جایگزین واردات بهترین فناوری ها و نوآوری های دنیا شود تا بتوانیم در زمینه های مختلف همگام با دنیا پیش برویم.

پیشرفت صنایع مربوط به فناوری و دانش است و در این زمینه بیشتر بودجه های تحقیقاتی صنایع بزرگ دنیا صرف مونتاژ فناوری و ارتقای دانش می شود. به همین دلیل صنایع در این کشورها دائما در حال توسعه و پیشرفت هستند. برعکس، کشورهای در حال توسعه از جمله ایران سالانه مقادیر زیادی کالاهای مصرفی واسطه وارد می کنند که البته بخش زیادی از آن به دلیل عدم مهارت لازم است که ناشی از توسعه نادرست دانش بومی است.

پس شرط لازم برای رشد و پیشرفت ما در گرو بالا بردن سطح دانش و مهارت افراد است. در روزهایی که برندهای معروف دنیا ما را تحریم کردند، یک روز می آیند و روز دیگر بدون در نظر گرفتن حقوق مصرف کننده از این کشور می روند، تولیدکنندگان کشور باید برای بومی سازی فناوری های روز تلاش کنند. مسلماً اگر در این سال‌ها تمام انرژی و سرمایه‌مان را صرف می‌کردیم، به‌جای واردات بسیاری از کالاهای پر زرق و برق که مشابه داخلی دارند، صدها قدم جلوتر از وضعیت فعلی صنعت و در اقتصاد کشور بودیم.

تاثیر فناوری های جدید بر رشد صنایع
فناوری های جدید و رشد صنعتی

خود دولت چین که اکنون جایگاه قدرتمندترین اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده است، قطب صادرات فناوری های مدرن در جهان است. اگرچه ایران در این سال ها همواره منبع واردات بی کیفیت ترین کالاهای چینی بوده است، اما اجناس این کشور در بسیاری از بازارهای قوی و شناخته شده دنیا به فروش می رسد. چین؛ مرکز فناوری و فناوری‌های روز دنیاست، بنابراین واردات فناوری‌ها و فناوری‌های جدید به این کشور قدرتمند در عرصه‌های صنعتی و اقتصادی باید از سوی فعالان تولیدی و اقتصادی در اولویت قرار گیرد.

نمونه بارز این حوزه، بازار خودرو ایران است. زمان آن فرا رسیده است که حداقل در حوزه خودروسازی از مونتاژ به سمت تولید واقعی حرکت کنیم. نه تولیدی که در حال حاضر روی آن کار می کنیم. تولید بر اساس آخرین فناوری های بین المللی در زمینه خودروسازی. وقتی بر ضرورت تولید داخلی و حمایت از کالای ایرانی تاکید می شود، توسعه فرصت های شغلی، رونق تولید و از همه مهمتر افزایش فضای رقابتی بین تولیدکنندگان و نه متأسفانه مونتاژ بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ ایرانی. صنایعی که با آنها روبرو هستیم در نظر گرفته شده است. نظام علمی و عملی دانشگاه‌ها باید با ورود فناوری به صنعت به تولیدکنندگان ما کمک کند و دانش فنی روز دنیا با تکیه بر دانش فنی بومی، صنعت کشور را قوی‌تر و قابل اعتمادتر از گذشته کند. واردات بهترین فناوری های روز دنیا برای تولیدات داخلی می تواند نقطه عطفی در معرفی هر چه بیشتر محصولات ایرانی و افزایش کیفیت تولیدات داخلی باشد.

مهندس امین الرشیدی