صنایع غذایی؛ صنعت برای کسب درآمد در جهان


صنعت غذا به عنوان مهمترین صنعت پولساز دنیا شناخته می شود. در واقع شما می توانید با چند ایده ساده کسب و کار خود را راه اندازی کنید و به مرور زمان در کسب و کار خود مشهور و مطرح شوید.در دهه های اخیر تعداد زیادی از کارآفرینان مطرح وارد این صنعت پرسود شده اند و توانسته اند سرمایه اندک خود را دو برابر کنند.

شاید شما نیز مانند هزاران نفر دیگر در جامعه، مشتاق فعالیت های کارآفرینی باشید. فعالیت هایی که در آن شما رئیس و زیردستان خود هستید. پیشنهاد ما کار در صنایع غذایی است. زیرا تورم و فشارهای اقتصادی در همه جای دنیا قدرت خرید را کاهش می دهد و غذا چیزی است که نمی توان از بودجه خانواده حذف کرد. اما در این میان تولید میوه خشک یکی از پردرآمدترین شاخه هاست. اول اینکه نیاز به سرمایه زیادی ندارد. ثانیاً، به دلیل تمایل بسیاری از افراد سالم به رژیم غذایی سالم، مصرف میوه‌های خشک به شدت مورد پسند عموم قرار گرفته است. قیمت کوچکترین جعبه خشکبار از پنجاه هزار تومان شروع می شود.

در این بسته بندی ساده احتمالا چیزی کمتر از ده هزار تومان میوه هست. نصف توت فرنگی، یک برش خیلی کوچک یک سیب، یک تکه کوچک پرتقال یا کیوی، یک برش کوچک از طول یک موز، یک تکه آناناس و غیره. بله شما با صنعتی مواجه هستید که بیش از چهارصد درصد سود دارد. کافی است یک دستگاه خشک کن میوه تهیه کنید و در حداقل فضا کسب درآمد کنید. دستگاهی که در کمتر از یک ماه سرمایه اولیه شما را در جیب شما خواهد داشت.

به دلیل مزیت های منحصر به فرد اقلیمی ایران و به دلیل چهار فصل بودن و تنوع میوه ها در کشور، نه تنها در بازار داخلی بلکه در زمینه صادرات نیز فرصت رشد وجود دارد. علاوه بر این، صادرات میوه‌های تازه و خشک می‌تواند باغداری را بهبود بخشد، شرایط مساعد گذشته را بازگرداند و ارز قابل توجهی را وارد کشور کند. افزایش تقاضا در کشورهای همسایه و حتی کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز عاملی خواهد بود. متأسفانه وقتی آمارها نشان می دهد که ایران رتبه اول تولید پسماندهای کشاورزی در جهان را دارد و این موضوع با ضایعات غذایی بیش از پانزده میلیون ایرانی مانند محصولات باغی به دلیل فسادپذیری برابری می کند که مقدار زیادی از آنها از چرخه ای که مصرف می شود، فرصت بسیار خوبی برای کار در این شاخه است.

بسیاری از کارگران صنایع غذایی از دستگاه خشک کن میوه به عنوان دستگاه پولساز یاد می کنند و سودآوری بالای آن را دستگاه چاپ اسکناس می دانند. با این توضیحات، اگر شما هم می خواهید در این شاخه فعالیت کنید، پیشنهاد می کنم با اصول اولیه این تابع آشنا شوید.

در مرحله اول دستگاه خشکبار مرغوب را تهیه کنید. برای اینکه میوه به خوبی و باکیفیت خشک شود باید از دستگاهی استفاده شود که قابلیت خشک شدن و کنترل تمامی عوامل لازم برای خشک شدن میوه از جمله دما و رطوبت را داشته باشد. همچنین سعی کنید میوه ها را مستقیماً از تولیدکنندگان و باغداران تهیه کنید تا قیمت کلی به صرفه تر باشد. در تمام مدت کار، نکات بهداشتی را رعایت کنید تا بتوانید محصولی باکیفیت به بازار عرضه کنید. بازار هدف خود را مشخص کنید و اگر به دنبال صادرات هستید، اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید.

کارآفرینی با میوه های خشک
کارآفرینی با میوه های خشک

به یاد داشته باشید که خشکبار ایرانی در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد و این یکی از قطعاتی است که بسیاری از کشورها با وجود تحریم ها آن را با واسطه خریداری می کنند. اگر شما هم به دنبال فعالیت های کارآفرینی هستید و علاقه مند به فعالیت در این زمینه هستید، پیشنهاد می کنیم این کار را راه اندازی کنید و از مزایای بی نظیر این حرفه بهره مند شوید.

رضازاده – اقتصاددان