صنایع دستی از عوامل ایجاد اشتغال و توسعه روستایی است


بیش از دو سال است که کرونا توانسته است بر ابعاد مختلف صنایع مختلف سایه افکنده و بازار آنها را به طور قابل توجهی احاطه کند. با کمتر شدن مسافران به ایران به ویژه گردشگران خارجی، صنایع دستی از جمله صنایعی بود که دچار فراز و نشیب های سختی شد و اکنون با گذر از این بحران، روزهای رونق آن فرا رسیده است. صنعت مهمی که هم از نظر ارزی و هم از نظر کارآفرینی و اشتغال بسیار حائز اهمیت است می تواند تحولات عظیمی را در این حوزه ایجاد کند.

صنایع دستی از جمله صنایع مهم و ارزشمندی است که علاوه بر توجیه اقتصادی و مالی نه تنها از نظر درآمدی حائز اهمیت است، بلکه به تعریف فرهنگ و تاریخ کشور نیز کمک می کند. ایران با این تمدن بزرگ و کهن در هر یک از استان ها و شهرهای خود صنایع دستی منحصر به فردی دارد که علاقه به هر یک از آنها می تواند تغییرات فاحش کاری، کارآفرینی و مالی را برای ساکنانش به همراه داشته باشد. البته این ذوق و ابتکار در کنار ظرافت در هیچ کشوری به این میزان دیده نمی شود و از این رو کمتر گردشگر خارجی را می توان یافت که به ایران سفر کرده و سوغاتی از صنایع دستی ایران را به کشور خود نیاورده باشد. بنابراین دولت و کارشناسان این حوزه نباید از قدردانی از صنایع دستی ایران غافل شوند و زمینه ساز اوج و شکوفایی این صنعت پس از کرونا باشند.

صادرات صنایع دستی
صادرات صنایع دستی

بر اساس گزارش های رسیده به مدیر امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، ارزش صادرات صنایع دستی این استان در سال ۹۸ و قبل از اپیدمی کرونا بیش از ۴۹ میلیون دلار بوده است. این در حالی است که نرخ ارز در سال های ۹۹ و ۱۴۰۰ کمتر از ۲۰ میلیون دلار بوده و امسال این رقم به ۶۰ میلیون دلار خواهد رسید.

همچنین ایجاد فرصت های شغلی پایدار به ویژه در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته یکی از اهداف توسعه و شکوفایی این صنعت کهن در ایران است که باید با ارزش افزوده بالایی همراه باشد و نیاز به ابزار ساده، فروش و … پذیرش در داخل و خارج از کشور می تواند نقش موثری در کاهش بیکاری و رونق اقتصادی در بخش های مهارتی و سرمایه گذاری داشته باشد. از آنجایی که در کشور ساختمان جامعه کشاورزی و روستایی هنوز سنتی و قدیمی است و هر ساله با مهاجرت زیاد این جامعه به شهرهای بزرگ و بیکاری پنهان در مشاغلی مانند کارواش، گل فروشی خیابانی، سیگار فروشی و حتی مازاد بر آن مواجه هستیم. نیروی کار در مشاغل کشاورزی، رونق صنایع دستی می تواند این مشکلات را حل کند.

صنایع دستی با قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فرد خود از جمله امکان ایجاد و توسعه آن در مناطق روستایی به ویژه در محدوده روستایی می تواند نقش مهمی را به نحو مطلوب ایفا کند و این عامل مهمی در جلوگیری از مهاجرت آنها به شهر است. .

در بسیاری از روستاها، کشاورزان و خانواده هایشان نه تنها با اشتغال به صنایع دستی فرصت شغلی برای کل خانواده فراهم کردند، بلکه با گسترش آن توانستند درآمدهای حاشیه ای قابل توجهی کسب کنند که عاملی برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرهای بزرگ است. در نظر گرفته شده است. صنایع دستی ایران باید برای حضور بیشتر در بازارهای بین المللی مصمم باشد که البته نیاز به حمایت دارد.

ما باید از این بخش حمایت کنیم تا روز به روز بیشتر شود، اگر با سیل عظیمی از صنایع دستی چینی، تایوانی و حتی پاکستانی و هندی که در بیشتر شهرهای ایران گشت می‌زنند، همه آنها از کار افتاده‌اند به دلایل زیادی. اجرای طرح های صنعتی بزرگ برای تولید صنایع دستی متناسب با ذائقه امروزی نیازمند سرمایه گذاری های قابل توجهی است که بدون حمایت دولت هرگز امکان پذیر نخواهد بود.

مصطفی یحیی – کارشناس ارشد علوم ارتباطات