صدور بیش از ۱۱۴ هزار مجوز از طریق درگاه ملی صدور مجوز


وزیر اقتصاد اعلام کرد:

وزیر اقتصاد با اشاره به صدور ۱۱۴ هزار مجوز بازرگانی از طریق درگاه ملی صدور مجوز، گفت: برای اولین بار از ظرفیت قانونی برای صدور مجوزهایی که توسط مرجع تعلیق شده از طریق درگاه ملی مجوز و الجدید استفاده می شود. . مرجع نیز صلاحیت صدور مجوز را خواهد داشت شما ضرر خواهید کرد و مجازات خواهید شد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، سید احسان خاندوزی در برنامه خط اول سیما درباره صدور مجوزهای تجاری از طریق درگاه ملی صدور مجوز گفت: وزارت امور اقتصادی و دارایی و پرتال ملی صدور مجوز از ظرفیت قانونی برای صدور مجوز برخوردار هستند. مجوزها اینکه مرجع صدور مجوز متقاضیان آن را در صف صدور مجوز نگه می دارد و در این زمینه تخلفی مرتکب می شود که تاکنون از این صفت استفاده نشده است، اما از این پس نهادهایی که صدور مجوز را به تعویق می اندازند و تخلف می کنند، وزارت اقتصاد، مسئول صدور مجوز از طریق پورتال ملی صدور مجوز برای متقاضیان خواهد بود.

به گفته وی، از ۱۴ فروردین ماه تاکنون ۳۸۹ هزار درخواست مجوز کار در پرتال ملی مجوز دریافت شده که از این تعداد ۱۰۵ هزار درخواست صادر شده و یا متقاضی تسلیم شده است. تا به امروز ۱۱۴ هزار و ۳۸۴ مجوز به طور کامل از طریق درگاه ملی صدور مجوز به صورت آنلاین صادر شده است که به این معنی است که افراد بدون مراجعه به مجریان یا مراجع صدور مجوز موفق به اخذ پروانه کسب شده اند.

خاندوزی با اشاره به تمایل دولت برای حذف امضاهای طلایی تاکید کرد: ۱۵۷ هزار متقاضی مجوز در پرتال ملی صدور مجوز با وجود اینکه هیچ مشکلی برای مدارک خود نداشتند اما مسئولان حداقل از سوی خود آنها را در لیست انتظار برای بررسی نگه داشتند. ۱۴۸۰۰۰ مورد عدم نسخه به معنای تخلف دستگاه است.

وی به صراحت گفت: قانون به وزارت اقتصاد و پورتال ملی صدور مجوز این امکان را داده است که در صورت تعلیق متقاضیان مجوز بدون دلیل مشخص پس از گذشت زمان، پرتال ملی مجوز این حق را دارد که نسبت به پیگیری موضوع اقدام کند. خود فعالیت با توجه به صدور پروانه کسب اقدام.

خاندوزی مدعی شد؛ در تاریخ صدور مجوز، بی سابقه است که دستگاهی که با تأخیر در صدور پروانه کسب، صلاحیت صدور مجوز را از دست می دهد و مجازات قانونی آن دستگاه در نظر گرفته می شود.

وی خاطرنشان کرد: از ابزارهای نظارتی در داخل دولت و کمیته های نظارتی در مجلس نمایندگان استفاده می کنیم تا این دستگاه ها متعهد شوند در مهلت مقرر در قانون، صدور مجوز را تسهیل و تسریع کنند.

با اشاره به اینکه موانع صدور مجوز توسط هیئت تحریریه بررسی و رفع شد، یادآور شد: در زمینه ادعای اشباع بازار به صراحت اعلام شد که مرجع صدور مجوز نمی تواند بر اساس ادعای اشباع بازار از صدور آن امتناع کند و همچنین در شرایط تضاد منافع، اقداماتی نیز انجام شد تا مانعی بر سر راه صدور مجوز وجود نداشته باشد.

وزیر اقتصاد همچنین به همکاری اتاق اصناف برای ورود مجوزهای تجاری به پرتال ملی صدور مجوز اشاره کرد و توضیح داد: ۵ هزار نوع مجوز تجاری داریم که برای اولین بار در تاریخ کشور به اتحادیه های آنها ارائه شد تا نظارت قبلی با نظارت بر این مجوزها جایگزین می شود. وی به این نتیجه رسید که در این مورد مجوزهای تجاری نیز به درگاه ملی صدور مجوز اضافه شد، اما در عمل تایید نهایی اتحادیه ها باید از طریق وزارت حراست اخذ شود و با ابلاغ به وزارت حراست متوجه می شویم که خیر. فقط دستگاه ها بلکه صدور مجوزهای تجاری نیز به راحتی قابل انجام است.

منبع: ارنا

لینک کوتاهلینک کپی شد!