شنبه جادویی هرگز نخواهد آمد


سبت جادویی کلمه ای آشنا است که همه ما به نوعی در آن افتاده ایم. و در این زمینه کمتر کسی پیدا می شود که در دام جملاتی مانند «از شنبه شروع می کنم» نیفتاده باشد. جمله «از شنبه شروع می کنم» در واقع نوعی غفلت و به تعویق انداختن کارها به فردا است که در بیشتر زندگی ما به دلایل مختلف رایج است و در بسیاری از موارد مانع از رسیدن به اهدافمان می شود. البته این سبت را شروع می کنم، می تواند نشان دهنده نوعی تنبلی یا بی مسئولیتی باشد، اما می توان ریشه آن را برای بروز چنین رفتارهایی جستجو کرد. اگر برای رفع آن تلاش نکنیم، می‌تواند به مرور زمان زندگی را فلج کند. این بی توجهی در انجام کارها می تواند به جایی برسد که فرد احساس کند من هرگز نمی توانم این کار را انجام دهم و با از دست دادن اعتماد به نفس، هیچ تلاشی برای رسیدن به اهدافش نمی کند.

در تقویم مملو از مردم، شنبه روزی است که قرار است دیر کار شروع شود و به آن رسیدگی شود. از شنبه درس خوندن رو شروع میکنم. از شنبه شروع به خواندن می کنم. من از شنبه ورزش کردم. شنبه رویایی است که هرگز نمی آید. چنین اهمال کاری را می توان نوعی بیماری دانست که در روند زندگی مدرن بسیار شایع و همه گیر است. بسیاری از کارشناسان حوزه روانشناسی بر این باورند که برای مقابله با چنین شرایطی و تعلل ناشی از آن باید به چند اصل ساده پایبند بود.

اول از همه چیزی را برای فردا نگذارید. هر روز باید در یک روز انجام شود و ما باید تمام تلاش خود را در این راستا انجام دهیم. زیرا ذهن انسان و نیروی فکر ناخودآگاه تمایل دارد کارها را به تعویق بیندازد و ما باید در مقابل این میل بایستیم و سعی کنیم از هر طریقی که می توانیم کار خود را شروع کنیم. در این زمینه حتی الامکان از تعلل پرهیز کنید. البته این تعلل ده ها و شاید صدها دلیل دارد. به عنوان مثال، به عنوان یک کارآفرین، اگر قصد راه اندازی یک کسب و کار را دارید و به دنبال همه شرایط برای شروع هستید، این هرگز امکان پذیر نخواهد بود.

از کمال گرایی دوری کنید. ضرب المثل معروف، سنگ بزرگ نشانه است، نمونه واقعی این موضوع است. طرز فکر کمال گرا ما را از اهدافمان دور می کند. کسب و کار خود را در هر موقعیتی که هستید شروع کنید. کمال گرایی وسواسی است که با وعده روزهای بهتر، زمان حال را از شما می گیرد. پشیمانی نیز یکی از عواملی است که کارها را به تعویق می اندازد. بسیاری از افراد در میانه کار با پشیمانی و به یاد آوردن گذشته، دستیابی به موفقیت را متوقف می کنند. مثلا اگر سال گذشته شروع کردید، اگر قبل از تغییر قیمت دلار شروع کردید و … باید یاد بگیریم در شرایط فعلی زندگی کنیم و از فرصت های پیش روی ما نهایت استفاده را ببریم.

همیشه سعی کنید به جنبه مثبت ماجرا نگاه کنید. بسیاری از افرادی که صبح از خواب بیدار می شوند، روز خود را با احساس خستگی و بی حوصلگی شروع می کنند. با این حال پر انرژی باشید و تحت هیچ شرایطی کار امروز را برای فردا نگذارید، برنامه ریزی های کوتاه مدت داشته باشید و در دام برنامه های بلند مدت نیفتید. اهداف بزرگ خود را به اهداف کوچکتر و در دسترس تر تقسیم کنید.

تصمیم درست
تصمیم درست

مدیریت زمان داشته باشید، گاهی اوقات یک پدیده طولانی شما را از رسیدن به اهدافتان باز می دارد. زمان را به اجزای مختلف تقسیم کنید. زمان کوتاه به شما کمک می کند تا کار را انجام دهید. همچنین در برنامه ریزی خود از اولویت بندی غافل نشوید. کارهای بزرگ را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید تا شروع به کار غیرممکن به نظر نرسد.

همیشه شروع کردن از ادامه دادن سخت تر به نظر می رسد. سعی کنید هر زمان که به ذهنتان رسید، کسب و کار خود را شروع کنید. یک شنبه جادویی هرگز نخواهد آمد، شما باید تصمیم بگیرید که هر روز هفته یک شنبه باشد به جای اینکه تصمیم بگیرید کاری را شروع کنید. فوراً شروع کنید.

حسین یحیی – مدیر روزنامه التوحیث