شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه چیست؟


بورسیه های دولتی ترکیه یکی از برنامه های آموزش عالی است که برای دانشجویان بین المللی ترکیه در نظر گرفته شده است. بورسی ترکیه یکی از محبوب ترین برنامه های آموزش عالی است که بسیاری از دانشجویان بین المللی در آن ثبت نام کرده اند. در ادامه به معرفی بورسیه ترکیه و شرایط اخذ آن می پردازیم.

بورسیه ترکیه چیست؟

بورسیه تحصیلی ترکیه در سال ۲۰۱۲ تاسیس شد که در اولین سال تاسیس خود حدود ۴۰۰۰۰ درخواست دریافت کرد. با گذشت زمان تعداد دانشجویان متقاضی و ثبت نام برای این بورسیه افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۹، حدود ۱۵۰۰۰۰ درخواست توسط دانشجویان بین المللی صادر شد. بورسیه ترکیه برنامه ای است که علاوه بر ارائه بورسیه تحصیلی به دانشجویان، جایگاه آنها را در دانشگاه های ترکیه تضمین می کند. این ویژگی باعث شد بورس تحصیلی ترکیه با بورسیه های مالی در سایر کشورها متفاوت باشد. امروزه بورس تحصیلی ترکیه به یک بورسیه تحصیلی محبوب در بین دانشجویان تبدیل شده است.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه چیست؟

برای اینکه داوطلبان بتوانند برای بورسیه تحصیلی در ترکیه ثبت نام کنند، باید شرایط خاصی را داشته باشند. از جمله شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای اخذ مدرک لیسانس زیر ۲۱ سال سن داشته باشید
 • برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد باید کمتر از ۳۰ سال سن داشته باشید
 • برای دریافت مدرک دکترا باید کمتر از ۳۵ سال سن داشته باشید
 • داشتن حداقل نمره ۷۰ درصد برای مدرک لیسانس که معادل معدل حداقل ۱۴ و معدل حداقل ۱۶ برای رشته های مهندسی و هنر است.
 • کسب حداقل ۷۵ درصد برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری که معادل معدل حداقل ۱۵ است.
 • کسب حداقل ۹۰ درصد در رشته های پزشکی که معادل میانگین حداقل ۱۸ است.

چه کسانی واجد شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه هستند؟

شهروندان همه کشورها، فارغ التحصیلان و داوطلبانی که امسال فارغ التحصیل می شوند، می توانند برای بورسیه تحصیلی ترکیه اقدام کنند. همچنین تمامی محققان و دانشگاهیان واجد شرایط دریافت این بورسیه می باشند. کسانی که تابعیت ترکیه را دارند یا از تابعیت ترکیه محروم شده اند، از دریافت این بورسیه منع می شوند. همچنین دانشجویانی که قبلا در یکی از دانشگاه های ترکیه ثبت نام کرده اند و برای همان دوره برای بورسیه تحصیلی اقدام کرده اند نمی توانند برای بورسیه ترکیه اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در بورسیه تحصیلی ترکیه

همه داوطلبان موظفند مدارک خود را برای ثبت نام اولیه از طریق یک درخواست آنلاین در وب سایت بورسیه ترکیه بارگذاری کنند. این اسناد به شرح زیر است:

 • شناسنامه و پاسپورت معتبر
 • عکس جدید و شناخته شده از داوطلب
 • اصل مدرک دیپلم یا گواهی فارغ التحصیلی موقت
 • نمرات آزمون ملی ترکیه
 • ریز نمرات و مدارک تحصیلی همراه داشته باشید
 • نمرات آزمون های بین المللی YÖS، DELF و YDS
 • ارائه GRE و GMAT برای کارشناسی ارشد و دکتری
 • ارائه مدارک DUS و TUS برای دوره های پزشکی در مقطع کارشناسی
 • ارائه مدرک زبان مناسب برای دانشگاه مورد نظر
 • پروپوزال یا نمونه تحقیق فقط برای داوطلبان دکتری

مصاحبه بورسیه ترکیه

داوطلبانی که توانسته اند مدارک لازم را به صورت کامل ارائه دهند و مدارک را به درستی ثبت کنند، شانس بیشتری برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه دارند. پس از تهیه مدارک باید به دانشگاه مورد نظر ارسال شوند. سپس مشخصات سند در دو مرحله بررسی می شود. در مرحله اول بررسی می کنند که آیا مدارک شما به طور کامل ارسال شده است یا خیر. در صورت ارسال صحیح مدارک به دانشگاه مورد نظر، مصاحبه بورسیه ترکیه در مرحله دوم انجام می شود. مصاحبه معمولاً به دو صورت انجام می شود:

در حالت اول دانشجو برای مصاحبه به دانشگاه مورد نظر دعوت می شود. در این صورت دانشجو باید در دانشگاه حضور داشته باشد. در مصاحبه سوالاتی در رابطه با اینکه چرا فرد برای بورسیه درخواست کرده و در ترکیه تحصیل کرده است مطرح می شود.

در حالت دوم مصاحبه به صورت آنلاین یا با مراجعه به سفارت ترکیه انجام می شود. در مصاحبه آنلاین سوالات معمولا به صورت چهار گزینه ای مطرح می شوند و نسبت به مصاحبه حضوری سطح نسبتا سخت تری دارند.

مزایای بورس تحصیلی ترکیه

افرادی که در بورسیه دولتی ترکیه پذیرفته می شوند عموما از پرداخت شهریه دانشگاه معاف هستند. همچنین مبلغی به عنوان کمک هزینه ماهانه به دانشجویان پرداخت می شود. این حقوق برای سطوح مختلف متفاوت است. دولت ترکیه علاوه بر اعطای حقوق ماهانه تسهیلات دیگری نیز برای پذیرفته شدگان در نظر می گیرد که شامل موارد زیر می شود:

سکونت

افرادی که می توانند بورسیه تحصیلی ترکیه را دریافت کنند از مزایای اقامت رایگان در مسکن دانشگاهی بهره مند خواهند شد. البته در صورت تمایل می تواند در جایی غیر از مسکنی که خود باید هزینه آن را بپردازد اقامت نماید.

هزینه های دانشگاه

متقاضیانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه می شوند، هیچ هزینه ای برای پوشش هزینه های تحصیل و دانشگاه پرداخت نمی کنند.

هزینه ها و هزینه های ماهانه

طبق شرایط بورسیه، دولت ترکیه مبالغ مشخصی را به دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا پرداخت می کند. این کمک هزینه برای دانشجویان پزشکی و افرادی که فعالیت های تحقیقاتی انجام می دهند نسبتا بالاتر است.

بیمه

طبق قوانین ترکیه، دانشجویانی که این بورسیه را دریافت می کنند، بیمه درمانی رایگان دریافت می کنند. این بیمه تمام هزینه های درمان را پوشش می دهد.

آخرین کلمه

دانشجویانی که قصد استفاده از بورسیه تحصیلی ترکیه را دارند باید معدل عالی و ریز نمرات داشته باشند. همچنین رزومه تحصیلی آنها باید سازنده باشد و انگیزه نامه قوی برای تحصیل ارسال کنند. این افراد در صورت کسب نمره قبولی در آزمون هایی مانند DELF و GRE با ارائه مدارک این آزمون ها شانس خود را برای گرفتن بورسیه تحصیلی در ترکیه افزایش می دهند. اگر مشخص شد که دانشجو واجد شرایط بورسیه ترکیه است، باید مدارک خود را در موعد مقرر ارائه کند. در غیر این صورت ترکیه به او بورس تحصیلی نمی دهد. بنابراین باید مراقب محدودیت زمانی برای ارسال مدارک باشید. دانشجویان می توانند بدون دغدغه مالی از طریق بورسیه ترکیه فعالیت های علمی خود را در بهترین دانشگاه های ترکیه دنبال کنند.

معروف ترین دانشگاه های ترکیه:

دانشگاه آنکارا

دانشگاه استانبول