شاخص کل بورس در سال ۱۳۹۰ یک واحد کاهش یافت


شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش ۱۳۹۰ واحدی همراه بود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز شنبه با ۱۳۹۰ واحد کاهش به رقم یک میلیون و ۵۱۸ هزار و ۲۸۶ واحد رسید. شاخص کل در استانداردهای همگن نیز امروز با ۱۵۳۶ واحد کاهش به رقم ۴۱۹ هزار و ۸۶۵ واحد رسید. ارزش بازار بورس تهران به بیش از ۶ میلیون و ۱۷ هزار میلیارد تومان رسیده است.

معامله گران امروز بیش از ۵.۴ میلیارد سهم، حقوق حمایتی و اوراق بهادار را در قالب ۳۸۹ هزار فقره به ارزش ۳۵۲۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند. امروز همه شاخص های بورسی قرمز شده اند به طوری که شاخص کل و قیمت بر اساس معیار وزنی و ارزشی ۱۳ درصد کاهش داشته و این دو شاخص با استاندارد موزون ۳۶ درصد کاهش یافته اند.

شاخص سهام آزاد ۱۹ درصد سقوط کرد. شاخص بازار اول ۱۹ درصد و شاخص بازار دوم ۶ درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، میل مایس و پتروشیمی شازند اراک بیشترین تاثیر را بر شاخص بورس داشتند و نمادهای ایران خودرو، بانک صادرات، بانک تجارت و چادرملو بیشترین تاثیر کاهشی را بر شاخص بورس داشتند.

در بازار فرابورس ایران نیز شاخص کل با ۳۰ واحد کاهش به رقم ۲۰ هزار و ۹۱۵ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم خارج از بورس ایران به بیش از یک میلیون و ۱۷۷ هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار خارج از بورس به ۳۵۶ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران فرابورس امروز بیش از ۲.۲ میلیارد سهم، حق و اوراق بهادار را در قالب ۲۶۰ هزار قلم به ارزش ۳ هزار و ۶۸۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز توکن های جهانی مانند فولاد سیرجان، ایرانول، توسعه مالی مهر آیندگان، بهمن دیزل و صدا و سیما البرز بیشترین تاثیر را بر شاخص فرابورس داشتند و برق دماوند و بیمه دی بیشترین تاثیر را بر شاخص فرابورس داشتند.

سرمایه گذاری در بورس ریسک و نوسان دارد، اما برخی از سرمایه گذاران واقعی برای فرار از ریسک های بازار سرمایه وارد بازارهای پرریسکی مانند ارزهای رمزنگاری شده می شوند که در آن ریسک ها بسیار زیاد است، در حالی که سرمایه گذاری در بورس ریسک کمتری دارد. دولت باید از کل بازار سرمایه حمایت کند و افراد را در بورس سرمایه گذاری کند تا بتواند شرکت ها را تامین مالی کند و همچنین سرمایه را برای تولید هدایت کند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!