سود متقابل برای استارتاپ ها و بازار سرمایه


بررسی چالش های ورود شرکت های نوپا و دانش بنیان به بازار سرمایه محور اصلی این همایش بود که بورس ها، دولت و بخش خصوصی در آن حضور داشتند. در این همایش سیاست گذاران و شرکت های فناور محور بر مزایای گنجاندن استارتاپ ها در حوزه حاکمیتی و همچنین ارائه پتانسیل تامین مالی بهتر برای توسعه و بهبود نقدینگی شرکت ها تاکید کردند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، در سال های اخیر با رونق کسب و کارهای دانش بنیان و استارت آپ ها، ورود آنها به بازار سرمایه به معضلی جدی تبدیل شده است. با وجود اینکه تپسی اولین استارت آپ امسال بود و پس از پشت سر گذاشتن موانع و چالش های مختلف، بالاخره توانست وارد این بازار شود، اما همچنان بسیاری از استارتاپ ها با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می کنند تا بتوانند سهام خود را در بورس قرار دهند و از این طریق تامین مالی کنند. در همین راستا، بورس اوراق بهادار تهران و سازمان اوراق بهادار با همکاری سازمان فدراسیون تجارت رایانه ای استان تهران و با مشارکت برخی از شرکت های مطرح فناور در بازار، تلاش کردند تا مسیری برای گفت و گوی بیشتر و متقابل بیابند. تفاهم بین این شرکت ها با مدیران بازار سرمایه و سیاست گذاران با برگزاری همایشی برای گشایش اقتصاد دولت. در این مراسم که چهارشنبه هفته گذشته در ستاد بورس تهران و سازمان اوراق بهادار برگزار شد، نمایندگانی از سازمان بورس و اوراق بهادار، شورای اسلامی، معاونت علمی رئیس جمهور و شرکت های دانش بنیان و دانش بنیان حضور داشتند. با بررسی ابعاد مختلف ورود شرکت های دانش بنیان و فناوری محور به بازار سرمایه، بر اهمیت فعال سازی این کار در بخش های مختلف اقتصادی و حاکمیتی تاکید شد.

چالش شناسایی دارایی های نامشهود

سال‌هاست که بخش عمده‌ای از اقتصاد کشور در اختیار صنایعی است که به روش سنتی اداره می‌شوند و همچنین مشاغلی که به شدت به دارایی‌های فیزیکی و مادی متکی هستند. در این میان، با توسعه فناوری و نفوذ روزافزون اقتصاد دیجیتال در جهان، به تدریج ماهیت جدید تجارت در حال شناسایی است. شرکت‌ها و شرکت‌هایی که قدرتشان به‌جای مالکیت زمین، ملک و ماشین‌آلات صنعتی، خلق ایده‌های نوآورانه، شکل‌دهی یک برند متمایز و خلق ارزش با ارائه خدمات به طیف وسیعی از مخاطبان است. اگرچه دارایی های این شرکت ها به طور کلی در زمره دارایی های نامشهود قرار می گیرد، اما توانسته اند وارد بازارهای مالی جهانی شده و با جلب اعتماد سرمایه گذاران، بخش زیادی از سرمایه مورد نیاز برای تامین مالی پروژه ها را به دست آورند. با این حال، در ایران چالش شناسایی دارایی های نامشهود یکی از مهم ترین موانع ورود شرکت های فناوری محور به بازار سرمایه بوده است و تا رسیدن به تفاهم این شرکت ها و سیاست گذاران راه زیادی در پیش است. از این. مورد این موضوعی است که «محمود کودرزی» مدیرعامل بورس تهران در همایش «شرکت های دانش بنیان، بازار سرمایه، چشم انداز بازار» بر آن تاکید کرد و در بخشی از سخنان خود گفت: با برگزاری این همایش قصد داریم مسیری برای ایجاد گفت‌وگو بین مدیران بازار سرمایه و شرکت‌های دانش‌بنیان؛ بستری که یک موسسه بورسی می‌تواند با داستان شرکت‌های جدید و مدل‌های کسب‌وکار آنها آشنا شود.»

لینک کوتاهلینک کپی شد!