سهم ۳۰ درصدی چین در رشد اقتصادی جهان


سهم چین بیش از ۳۰ درصد در رشد اقتصادی جهان است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، گزارش اخیر اداره ملی آمار چین نشان می دهد که میانگین سهم چین در رشد اقتصادی جهانی از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱ از مرز ۳۰ درصد گذشت و در رتبه اول جهان قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، کل اقتصاد چین تنها در سال ۲۰۲۱، ۱۸.۵ درصد از اقتصاد جهانی را تشکیل خواهد داد که دومین اقتصاد بزرگ جهان و ۷.۲ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۲ است.

تولید ناخالص داخلی چین از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱ با متوسط ​​نرخ رشد سالانه ۶.۶ درصد افزایش خواهد یافت که بالاتر از نرخ رشد ۲.۶ درصدی برای اقتصاد جهانی و ۳.۷ درصدی برای اقتصادهای در حال توسعه است.

تولید ناخالص داخلی سرانه این کشور در سال گذشته ۸۰۹۷۶ یوان (حدود ۱۱۶۸۴ دلار آمریکا) بود که پس از کسر ضریب قیمت نسبت به سال ۲۰۱۲، ۶۹.۷ درصد افزایش یافت.

این گزارش پیشرفت چین در ارتقای توسعه مبتنی بر نوآوری را در ۱۰ سال گذشته نشان می‌دهد. بر اساس گزارش سازمان جهانی مالکیت فکری، این کشور از رتبه ۳۴ در سال ۲۰۱۲ در رتبه دوازدهم GII 2021 قرار گرفت.

در دهه گذشته، چین ساختار اقتصادی بهتر و رشد هماهنگ‌تری را ثبت کرد، زیرا مخارج مصرف نهایی خانوارها ۶۵.۴ درصد به توسعه اقتصادی سال ۲۰۲۱ کمک کرد و نسبت به سال ۲۰۱۲، ۱۰ درصد افزایش یافت و ارزش افزوده تولید. این بخش در مدت مشابه ۷۴ افزایش ۳ درصدی داشت.

در بخش توسعه سبز، مساحت ساخت و ساز جنگل چین از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱ به ۵۹.۴۴ میلیون هکتار رسیده است.

این گزارش همچنین نشان داد که ارزش کل تجارت کالا و خدمات چین در سال ۲۰۲۱ به ۶.۹ تریلیون دلار خواهد رسید و همچنان در رتبه اول جهان قرار دارد.

چین رشد فراگیرتری را با هدف دستیابی به منافع برای همه دنبال کرده است. از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰، چین ۹۸.۹۹ میلیون نفر از ساکنان روستایی را که زیر خط فقر زندگی می کردند، از فقر خارج کرد.

منبع: آسنا

انتهای پیام/

لینک کوتاهلینک کپی شد!