سندرم خستگی مفرط به دلیل استرس مزمن کاری


سندرم خستگی مفرط ناشی از استرس مزمن کاری است که در صورت تداوم بیش از شش ماه می تواند منجر به فرسودگی شغلی شود.

حفظ تعادل در تمام جنبه های زندگی می تواند به ما در رسیدن به اهدافمان کمک کند. تعادل در کار، تعادل در استراحت و… این موضوع باید مورد توجه همه اقشار جامعه به ویژه کارآفرینان جوانی باشد که به تازگی وارد عرصه کارآفرینی شده اند. یکی از رایج ترین خطراتی که می تواند شما را تهدید کند، سندرم خستگی است.

همیشه کار هست یک ضرب المثل قدیمی در مورد حفظ تعادل بین زندگی و کار. کسب و کار امروزی را نمی توان از استرس و اضطراب جدا کرد. صاحبان مشاغل، کارآفرینان جوان و حتی کارگران ساده مستعد ابتلا به سندرم خستگی هستند. خستگی یک احساس کلی خستگی یا کمبود انرژی است که با حالت های خستگی معمولی مانند احساس خواب آلودگی یا بی حالی متفاوت است. خستگی که با استراحت و حتی با فعالیت بدنی و ذهنی برطرف نمی شود و به مرور زمان تمام بدن شما را فرا می گیرد و تاثیرات بدی بر عملکرد کاری شما می گذارد. در واقع این اختلال نوعی بیماری جسمانی است که باید به موقع تشخیص داده و درمان شود.

کارشناسان بی حالی، بی حوصلگی، بی انگیزگی، بی انگیزگی و عدم علاقه به کار برای مدت طولانی را از علائم سندرم خستگی می دانند. چنین وضعیتی که یک فرد دچار آن می شود قبلاً فرسودگی شغلی نامیده می شد. همانطور که گفته شد، به گفته متخصصان، این اختلال می تواند بازتابی از استرس مزمن و طولانی مدت باشد که حدود شش ماه بدون بهبودی کافی طول کشید.

باید بدانیم که این نوع خستگی مانند خستگی روزانه نیست که با کمی استراحت و فعالیت بدنی یا ذهنی قابل درمان باشد، بلکه این اختلال باعث می شود که فرد دچار کم تحرکی شده، به عملکرد روزانه وی آسیب وارد کند و همچنین در معرض خطر قرار گیرد. . از دیدگاه ذهنی.

اما سندرم خستگی مفرط تحت تأثیر چه عواملی ظاهر می شود؟ شکی نیست که سبک زندگی، وضعیت جسمانی و سلامت روان شما عواملی هستند که می توانند همه بیماری ها از جمله سندرم خستگی را افزایش دهند. کمبود خواب، استرس مزمن کاری، عدم فعالیت بدنی و ده ها مورد دیگر می تواند این وضعیت را در شما قوی تر کند. حتی وضعیت جسمانی شما و بیماری هایی مانند دیابت، کم کاری یا پرکاری تیروئید، کم خونی و حتی افسردگی می تواند شما را دچار سندرم خستگی مفرط کند.

اگر شما نیز علائم خستگی مفرط را احساس می کنید، باید سعی کنید آن را برطرف کنید. زیرا سندرم خستگی مفرط می تواند به شدت بر تصمیم گیری و توانایی برنامه ریزی تأثیر بگذارد. مهارت های ارتباطی، عملکرد و بهره وری از جمله عواملی هستند که در کار شما می توانند به شدت تحت تاثیر سندرم خستگی قرار گیرند. دقت و هوشیاری شما کاهش می یابد و به تدریج انگیزه کاری شما کاهش می یابد و حتی ممکن است حافظه و توانایی شما در به خاطر سپردن جزئیات به مرور زمان کاهش یابد. این علائم به خصوص در افرادی که مشاغل کسل کننده و کسل کننده دارند شدیدتر است که با شناخت علائم سندرم خستگی مفرط می توانید علائم آن را خودتان بررسی کنید، برای درمان از متخصصان این حوزه کمک بگیرید و در جهت بهبود آن گام بردارید. زیرا نحوه برخورد با آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

سندرم خستگی شدید را جدی بگیرید
سندرم خستگی شدید را جدی بگیرید

اگر به کار خود علاقه ای ندارید و مجبور هستید هر روز کارهای بی هدف و تکراری انجام دهید، از شغل خود راضی نیستید و این نارضایتی روز به روز بیشتر می شود، فشار کاری شما بیش از حد است و همیشه در محل هستید. نگران کار خود باشید، شما در آستانه سندرم خستگی شدید قرار دارید. جالب است بدانید زنان چهار برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به سندروم خستگی هستند و آمارهای جهانی در حال حاضر حاکی از آن است که بیش از یک میلیون نفر در جهان به این عارضه مبتلا هستند. سندرم خستگی مختص سن نیست، اما شیوع آن در افراد سی تا پنجاه ساله بیشتر است. البته باید بدانیم که هیچ مدرک یا گزارشی مبنی بر مسری بودن این بیماری و سرایت آن به دیگران وجود ندارد.

سندرم خستگی مفرط درمان قطعی و قطعی ندارد. اما مشورت با یک متخصص پزشکی و روانپزشک می تواند به شما کمک کند. همچنین به شما کمک می کند تا سبک زندگی خود را تغییر دهید، ساعات خواب خود را تنظیم کنید، ورزش های سبک، تکنیک های تمدد اعصاب و مواردی از این قبیل. توصیه می شود قبل از اینکه شرایط کاری و زندگی شما را به این عارضه مبتلا کند به هشدار گوش فرا دهید و مراقب خود باشید.

خانم مینا دیوبند – سردبیر روزنامه التوحیس