سال گذشته صد میلیون دلار از NFT به سرقت رفت


بیش از ۱۰۰ میلیون دلار NFT (توکن های غیرقابل تعویض) در بازار فنی ارزهای دیجیتال ظرف یک سال به سرقت رفت.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، بر اساس آمار منتشر شده در روز چهارشنبه ۲۴ آگوست (۲ شهریور) توسط موسسه تحقیقاتی Elliptic که در زمینه بلاک چین تحقیق می کند، این اعداد دست کم گرفته شده اند. زیرا تعداد زیادی از این گواهی های دیجیتال که غیرقابل جایگزینی هستند منتشر نمی شوند و اطلاعاتی در مورد آنها وجود ندارد.

«NFT» آن دسته از گواهی‌های دیجیتالی هستند که در «بلاک چین» ثبت شده‌اند و ظاهر آن‌ها با تصاویر، متون یا ویدیوها مُهر می‌شود، بنابراین امنیت تراکنش‌های دیجیتالی را تضمین می‌کند.

اما با سرقت آنها، مبلغ آنها در سه ماه اول سال ۷۵ درصد کاهش یافت. این موضوع هنوز به کاهش اشتهای سارقان منجر نشده است. تنها در ماه جولای، ۴۶۰۰ مورد از این گواهی ها ناپدید شدند.

این رقم کمتر از مقدار واقعی است. چون گواهینامه با تعداد کم اصلا منتشر نمی شود. به گزارش پژوهشکده «بیضوی»، بازار «OpenC» یکی از بازارهای فعال در زمینه صدور این گواهینامه ها به مشترکان خود توصیه کرد با توجه به این سرقت ها دقت بیشتری در معاملات خود داشته باشند و اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند. توجه. این ارتباط

سارقان دیجیتال بیشتر به سراغ گواهی های دیجیتال شخصیت های معروف می روند. در دسامبر ۲۰۲۱ (لازار ۱۴۰۰)، بازار تاد کرامر در نیویورک خبر از سرقت حداقل ۱۵ گواهی داد.

چهار ماه بعد، جی شو خواننده و آهنگساز تایوانی یکی از مهم ترین معاملاتش به سرقت رفت. به این ترتیب امنیت و اعتبار «بلاک چین» کاملاً زیر سؤال رفته است.

کارشناسان معتقدند مشکل واقعی امنیت این پلتفرم دیجیتال یک سری عادات بد و اشتباهات کاربران در حوزه امنیت سایبری نیست که دست سارقان را در این مورد باز بگذارد: استفاده از رمز عبور یکسان برای سایت های مختلف، ارتباط با سایت های ناامن و همچنین ایجاد یک کپی. مجازی سازی رمز عبور در رایانه شخصی یکی از عادات و اشتباهات اشتباه کاربران در این زمینه است.

یکی از معروف ترین روش های سارقان ایجاد دامنه اینترنتی و ایجاد پلتفرم مشابه اصلی برای گمراه کردن کاربران در فعالیت هایشان است. به این ترتیب آنها توانستند به تمامی اطلاعات محرمانه و پروفایل های اینترنتی کاربران دسترسی داشته باشند.

بی توجهی گسترده کاربران به این نکات امنیتی دلیل اصلی اکثر این سرقت ها بود. روش دیگری که سارقان برای سرقت اطلاعات امنیتی کاربران استفاده می کنند، وارد کردن خود به سیستم های کامپیوتری و اینترنت به عنوان مشاور فنی یا عیب یاب دیجیتالی است.

به این ترتیب آنها توانستند داده های زیادی را به سرقت ببرند. موسسه تحقیقاتی Elliptic معتقد است که سرقت های دیجیتال ناشی از حفره های امنیتی در حال گسترش است. ۲۳ درصد از این سرقت‌ها مربوط به گواهی‌های رمز غیرقابل تعویض است.

بر اساس بررسی های انجام شده در این پژوهشکده، آخرین روش این سارقان، توسل به سرمایه گذاران کلاهبردار است.

آنها پروژه های سرمایه گذاری جذابی را در سایت خود ارائه می کنند و با فریب دادن کاربران به روش های مختلف مبالغ زیادی را از آنها جمع آوری می کنند و ناگهان ناپدید می شوند. به این ترتیب پول کاربران به طور کامل از بین می رود.

منبع: لوموند

دوران اقتصادی