سازماندهی رشد کسب و کار شما را افزایش می دهد


سازماندهی نکته بسیار مهمی است که بسیاری از شرکت ها باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند. سازماندهی فعالیت های کارآفرینی مستقل از تاریخچه یا حجم کسب و کار است و در هر کسب و کاری با هر مهارت و فعالیتی قابل انجام است. در واقع اگر به عنوان یک کارآفرین صاحب استارت آپی باشید که تمام اصول مدیریت را بلد باشد و البته در استخدام نیروی کار خود و جمع آوری بهترین ها خرد لازم را به خرج داده اید. اما مشکل زمانی شروع می شود که تا زمانی که شما در اطراف هستید، همه چیز طبق روال خوب است. حالا، اگر شما نبودید، آیا همه چیز طبق روال پیش می رفت؟ فکر می کنید چه اتفاقی می افتد؟ آیا راندمان کار کارکنان شما کاهش می یابد؟ آیا فروش شما کاهش می یابد؟ آیا تراز مالی شما تغییر می کند؟

سیستم در کسب و کار به مردم اجازه می دهد تا در هر زمان دقیقاً وظایف خود را بدانند. بنابراین کارآفرینان جوان باید بدانند که با سازماندهی می توانند سهم بسزایی در موفقیت خود داشته باشند. در واقع سازمان به شما کمک خواهد کرد، حتی بدون شما به عنوان یک مدیر ماهر، تمامی کسب و کارها به خوبی پیش خواهد رفت، علاوه بر این، نقش مهمی در افزایش موفقیت سازمان شما خواهد داشت. در واقع مقررات با ایجاد یک مدل خودکار باعث کاهش دخالت انسان در فرآیند تصمیم گیری روزانه و کاهش خطاهای ناشی از خطاهای انسانی می شود. متخصصان این حوزه بر این عقیده هستند که پس از همکاری با بیش از ده ها هزار کسب و کار مختلف کوچک و بزرگ، راهی جز ایجاد سیستمی برای رشد مداوم و غیرقابل توقف کسب و کار وجود ندارد. حتی یکی از دلایل اصلی شکست یا عدم رشد شرکت ها مربوط به عدم نظم در گروه های کاری آنها است. به جرات می توان گفت که اکثریت شرکت ها از نبود سیستم کارآمد و موثر رنج می برند.

در گام اول باید بدانیم چرا باید در کسب و کار سازماندهی کنیم. اولین و مهمترین را می توان ایجاد درک بیشتر از عملیات تجاری دانست. زیرا در غیاب شما همه نیروهای شما درک روشنی از وظایف محوله ندارند و سازماندهی به آنها کمک می کند تا وظایف خود را بهتر درک کنند و از کارهای تکراری و تکراری پرهیز کنند. البته با رعایت متدولوژی کار، مسئولیت کارکنان شما به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

چرا سازمان مهم است؟
چرا سازمان مهم است؟

پس از تغییرات و تحولات ایجاد شده، فراتر از بهبود قطعی ارتباط بین بخش های تجاری، ارائه خدمات به مشتریان نیز افزایش یافته است و به مرور زمان کیفیت محصولات و خدمات شما را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد. این سیستم به شما امکان می دهد وظایف محول شده را در یک واحد سازمانی به اندازه یک واحد بزرگ با استانداردهای جهانی مدیریت کنید و کسب و کار خود را توسعه دهید. شما باید فرآیندهای سیستم سازی را گام به گام در کسب و کار خود بیاموزید و پیاده سازی کنید تا از یک کارآفرین حرفه ای به یک کارآفرین سیستم ساز تبدیل شوید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از مزیت های اصلی سازماندهی این است که به شما به عنوان یک کارآفرین اجازه می دهد کمتر کار کنید، وقت آزاد بیشتری داشته باشید و درآمد خود را افزایش دهید.

زیرا اگر در کار خود به درستی سازماندهی کنید، به عنوان یک مدیر موفق، دیگر نیازی به دخالت در جزئیات و تصمیمات کوچک نخواهید داشت و می توانید از این انرژی و نیرو برای ارتقای شغلی خود در سایر بخش ها استفاده کنید. برخی از کارآفرینان جوان در کسب و کار خود باید بر وظایف جزئی تر کارمندان خود از نظافت گرفته تا حسابداری نظارت کنند. این دقیقاً خلأ بزرگ سازمان در تجارت است. کارآفرینان به‌عنوان مدیران مجموعه باید موارد کلیدی مانند استخدام و ایجاد انگیزه در کارکنان، هدف‌گذاری و طراحی استراتژی کسب‌وکار خود را مدیریت کنند و بدون شک بدون یک سیستم مناسب، این وظایف مهم هرگز به نحو مطلوب محقق نمی‌شوند.

دکتر.. حوریه یحیی