زمان استراحت ؛ نزدیک ترین چیز به هر فعالیت کارآفرینی


هر کسی که علاقه مند به فعالیت های کارآفرینی است، راه پر پیچ و خم در پیش دارد. در این بین یکی از گام هایی که اکثر کارآفرینان برتر و مطرح دنیا برای رسیدن به موفقیت برداشته اند ترس از شکست است. این ترس آنقدر فراگیر است که افراد فرصت های زیادی را به دلیل همین ترس های بیهوده از دست می دهند. بیشتر کارآفرینان و افراد مشهور سقوط های شدیدی در پیشرفت خود داشته اند، اما آنچه مهم است این است که آنها یاد گرفته اند که چگونه پس از زمین خوردن دوباره بلند شوند تا به هدف خود نزدیک شوند.

کارآفرینی مهارتی است که بیش از دانش و اطلاعات نیازمند مهارت ها و ویژگی های معنوی خاص است. شکست نزدیک ترین چیز به هر فعالیت کارآفرینی است و همانطور که موفقیت و موفقیت در فعالیت های کارآفرینانه ناب و ایده های خلاقانه قریب الوقوع است، شکست با شما همراه است. اما یک سوال مهم برای کارآفرینان وجود دارد. شما ترجیح می دهید شکست را با ریسک بالا تجربه کنید یا پیروزی های کوچکی را با حرکات آهسته تجربه کنید و یک حاشیه امن ایجاد شده باشد.

آنچه در دنیای کارآفرینی مهم است این است که از شکست های خود نترسید و آنها را در آغوش بگیرید تا طعم شیرین موفقیت را بهتر و بیشتر حس کنید. ترس از شکست بدتر از شکست است. این ترس به عنوان یک مانع بزرگ هرگز اجازه نمی دهد استعدادهای شما شکوفا شود. شکست کسب‌وکار قطعاً پدیده‌ای ناخوشایند است، اما اگر آن شکست کوچک کلید موفقیت بزرگ‌تر باشد، قابل قبول‌تر است.

مروری بر بسیاری از فعالیت‌های کارآفرینی در اطراف شما به راحتی نشان می‌دهد که بسیاری از استارت‌آپ‌ها شکست می‌خورند، بسیاری از محصولات نوآورانه به قفسه‌های فروشگاه‌ها می‌رسند، و بسیاری از استارت‌آپ‌ها و برنامه‌های بازاریابی منحصربه‌فرد با شکست مواجه می‌شوند. این شکست ها ناشی از گام های بلند و شجاعت آنهاست. بنابراین، هرچه اطلاعات و آگاهی شما در مورد علل شکست و موانعی که در انتظار شماست بیشتر باشد، از آنها دوری کنید، مسیر موفقیت هموارتر خواهد شد. یک تاجر موفق هیچ چیز را نادیده نمی گیرد و سعی می کند خود را از اشتباهات رها کند و با ریسک و پشتکار مناسب به راه خود ادامه دهد.

اگر امروز می بینید که بسیاری از فعالیت های کارآفرینی موفق در جهان در حوزه تخصصی خود جای خود را به دست آورده اند و هیچ رقیبی روی پای آن ها بایستد، روزی آنها را یک استارت آپ شکست خورده قلمداد می کنند. مدیران و کارمندان اخراج شدند و شرکت به جایی رسید که چاره ای جز اعلام ورشکستگی نداشتند. اما چیزی که امروزه آنها را به یک تجارت موفق تبدیل می کند این است که از دوران اوج خود تجربیات ارزشمندی به دست آورده اند. صدها استارت‌آپ، گوش‌های آشنا که امروزه فقط می‌توانید رنگ و درخشش آن‌ها را ببینید، می‌توانند نمونه‌ای از دوران سختی را برای شما به ارمغان بیاورند. سختی ها را تحمل کردند تا امروز شیرینی پیروزی را حس می کنند.

شکست پل موفقیت است
شکست پل موفقیت است

برگردیم به سوال اساسی بحث ما، به عنوان یک کارآفرین، چه چیزی را ترجیح می دهید؟ شکست بزرگ یا پیروزی کوچک؟ !!!

کارآفرینان بزرگی که تاریخ ساز بودند و با ایده های جدید و خلاقانه خود دنیا را تغییر دادند پا را فراتر گذاشته و از شکست به عنوان وسیله ای برای رسیدن به هدف استفاده می کنند. از دید ما صاحبان مشاغل بزرگ و موفق دنیا شاید هزار بار شکست خورده باشند اما خودشان معتقدند برای رسیدن به وضعیت فعلی باید این هزار مرحله را طی کرد. شکست آن ها تنها راه موفقیت است و این دقیقا همان نگرش است که موفقیت را از شکست جدا می کند. به یاد داشته باشید که اگر قبلا هرگز این را تجربه نکرده اید، احتمالا هرگز برنده نخواهید شد. از همان ابتدا، اولین قدم برای راه اندازی کسب و کار خود این است که دائماً درباره شکست فکر کنید و درباره آن صحبت کنید. اجازه دهید تابوی شکست در درون شما بشکند و مدام به خود یادآوری کنید که شکست لزوما به معنای یک قدم بزرگ به عقب نیست و شکست تنها اولین ضربه به موفقیت است که بعدا شنیده می شود.

دکتر حوریه یحیی