رکود بازار خودرو در تهران ادامه دارد


بررسی بازار خودروی پایتخت حاکی از ادامه رکود شدید است. بازاری در حالی که هنوز با فروشندگانی همراه است که از افزایش قیمت ها خبر می دهند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری آنلاین، بازار خودرو تهران مدت هاست در رکود به سر می برد. قیمت های اعلام شده از سوی فروشندگان همچنان بالاست و در سگمنت خودروهای خارجی به قدری بالاست که عملا هیچ خریداری نمی آید و قدرت خرید وجود ندارد.

اینها بخشی از دردهای دل در نمایشگاه های خودروی پایتخت است.

اسد کرمی، نایب رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو تهران می گوید: انتظار می رفت ادامه ثبت نام ها کمی از این رکود بکاهد، اما بی کیفیت بودن خودروهای داخلی باعث شد تا تاثیری بر بازار و قیمت نداشته باشیم. آنها هنوز روی همان پاشنه ها هستند.

وی بیان کرد: اگرچه اعلام رفع محدودیت واردات در ابتدا تحرکاتی در بازار ایجاد کرد و مردم را به تعدیل قیمت ها امیدوار کرد، اما تا امروز خبری از واردات نیست و فعالان بازار رغبتی به آن ندارند.

این مقام صنفی تصریح کرد: هر از چند گاهی اطلاعیه های مسئولان و یا برخی اخبار بر کاهش قیمت ها تاثیر می گذاشت اما باز هم شاهد روند صعودی قیمت ها بودیم.

امروز در رده خودروهای پرطرفدار و نسبتا ارزان بازار، قیمت پراید ۱۱۱ مدل ۹۹ صفر در بازار بین ۱۹۵ تا ۲۰۰ میلیون تومان، هر پژو ۲۰۶ تیپ ۲ حدود ۳۰۷ میلیون تومان و کوئیک نیز به فروش رسید. معمولی بین ۲۱۵ تا ۲۲۰ میلیون تومان.

این در حالی است که خودرویی مانند پژو ۲۰۷ اتوماتیک در فضای مجازی و سایت های خودرویی تا ۶۳۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

کورش توان، یکی از غرفه داران و فعالان بازار خودروهای خارجی در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گفت: بازار مانند ماه های گذشته در رکود کامل به سر می برد و شاهد اتفاق خاصی نبوده است.

وی گفت: این روزها همه به نوعی منتظر به نتیجه رسیدن برجام هستند تا شوک وارد بازار شود، اما فکر می کنم برجام به تنهایی نمی تواند موثر باشد.

این فعال خودروسازی بیان کرد: این روزها به جز افرادی که نیاز به پول دارند، فروشنده ای در بازار وجود ندارد و با توجه به رکود بازار، خریداران قدرت چانه زنی خوبی دارند؛ در حالی که این روزها به دلیل رکود و رکود بازار، خریداران از قدرت چانه زنی خوبی برخوردارند. با این حال، قیمت ها بسیار بالا و غیر واقعی است.

توان با اشاره به برنامه وزارت امنیت برای واردات خودروهای اقتصادی کمتر از ده هزار دلار تاکید کرد: کمتر خودرویی در دنیا وجود دارد که در این بازه قیمتی تولید شود و شاید تنها در هند بتوان چنین خودروهایی را یافت.

وی ادامه داد: اما اگر سیاست وزارتخانه بر این اساس باشد، واردکنندگان به جستجو و تلاش برای یافتن و واردات چنین خودروهایی خواهند پرداخت.

امروز در رده خودروهای خارجی هر مدل سانتافه ۲۰۱۸ کم کارکرد ۳.۲ میلیارد تومان و هر تیگوان صفر کیلومتر ۲۰۱۸ دارای برچسب قیمتی ۴.۳ تا ۴.۴ میلیارد تومان است که تفاوتی با قیمت های ماه ندارد. پیش.

منبع: ارنا