روند حذف چک در عملیات غیر بیمه ای شرکت بیمه ایران آغاز شد


با راه اندازی سامانه جامع پرداخت الکترونیکی در عملیات غیر بیمه ای، صدور چک لغو و پرداخت اینترنتی برای مشتریان شرکت بیمه ایرانیان انجام شد.

به گزارش وبسایت آنلاین درک نیوز؛ علی حسین طهماسبی، مدیر کل امور مالی کشور افزود: امروزه ارائه خدمات الکترونیکی مطلوب و راحت به مشتریان، آدرس اصلی شرکت بیمه ایران به عنوان یک شرکت بازرگانی مشتری مدار و شرکت بیمه ایران به عنوان شرکت پیشرو در صنعت بیمه است. در کشور همیشه از راه حل ها حمایت و شناسایی می شود.» جدی به دنبال بهبود فرآیندها، الزامات و چالش های پیش روی صنعت بیمه در کشور است.
در راستای تاکید و درک مدیرعامل از این شرایط، این شرکت در تلاش است تا با حرکت هوشمندانه در مسیر بیمه دیجیتال، خدمات متنوعی را در صدور و پرداخت خسارت الکترونیکی در عملیات بیمه ای و غیر بیمه ای به نحو مطلوب ارائه دهد.
از این رو سامانه «بیمه ایران من» با ارائه خدمات اینترنتی و سامانه های هوشمند دریافت و پرداخت حق بیمه، مطالبات و سایر هزینه ها، به منظور افزایش رضایت مشتریان و گام برداشتن در جهت دستیابی به بیمه دیجیتال، اقدام می کند.
در این راستا، معاونت مالی شرکت در ماه های اخیر با همکاری اداره فناوری اطلاعات و آمار اقدامات متعددی را آغاز کرده و اخیراً توانسته با جمع آوری حساب های جاری بانکی، موفقیت زیادی در پرداخت های الکترونیکی و بدون صدور چک در عملیات غیر بیمه ای کسب کند. .
به گزارش روابط عمومی بیمه ایران، طهماسبی با اشاره به مشکلات عدیده ای که صدور چک به ویژه در سامانه صیادی برای شرکت و مشتریان ایجاد کرده است، گفت: با ایجاد سامانه جدید پرداخت الکترونیکی در عملیات غیر بیمه ای از جمله هزینه های اداری، اضافه برگشتی برای افراد، شرکت های بیمه و هزینه خدمات و خدماتی که شرکت بیمه ایران از سایر سازمان ها و شرکت ها دریافت می کند، چک دیگر صادر نمی شود و کلیه مراحل پرداخت از طریق مجوز و میزان اختیارات اعطایی به شرکت می باشد. کاربر سامانه بدون نیاز به کلاینت و بر اساس مدارک ارسالی به صورت متمرکز و از طریق حساب کاربری مستقیم برای مشتریان پردازش می شود.
وی افزود: جلسات متعددی با حوزه فناوری اطلاعات و آمار شرکت برای استقرار این سامانه و انجام مراحل مختلف و راستی‌آزمایی برگزار کرده‌ایم، این پروژه را به عنوان پیشگام در بیمه ایران، استان یزد و بازار تهران و شعبه مالی آغاز کردیم و پس از اجرای موفق در این مراکز، به زودی در سراسر کشور اجرا خواهد شد.
مدیرکل امور مالی کشور در خصوص مزایای این طرح توضیح داد: در این سامانه مسئول صدور سند پس از ثبت سند و صدور دستور پرداخت بر اساس مجوزهای اعطا شده، به صورت خودکار و مستقیم، بدون واسطه و نیاز برای یک کارمند در بانک حساب اعلامی مشتری واریز می شود و نیازی به صدور چک و ارسال به بانک نیست. به این ترتیب حدود ۲۰۰ نفر از کارکنان بیمه ایران که در مراکز مختلف چک صادر می کنند، می توانند در واحدهای دیگر استخدام شوند. علاوه بر این، با مراجعه کمتر برای دریافت و پرداخت چک، رفت و آمد مشتریان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد که این خود تاثیر بسزایی در کاهش ترافیک و آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و صنعتی خواهد داشت.
طهماسبی جمع آوری کلیه حساب های جاری داخل شرکت را یکی دیگر از مجموعه های این طرح عنوان کرد و گفت: با راه اندازی این سامانه و یکپارچه شدن فرآیند پرداخت، حدود ۶۰۰ حساب جاری بسته می شود و در کمترین زمان ممکن ( کمتر از دو ساعت)، هزینه‌ها در این فرآیند، حساب‌های مشتریان پردازش می‌شود و در این فرآیند برای یک‌بار، حساب‌های مشتریان و افرادی که قصد پرداخت از طریق سامانه بیمه مرکزی و بانک مرکزی را دارند، کنترل می‌شود. پس از تایید، اطلاعات این افراد در سامانه ثبت می‌شود و سپس مانند سایر سامانه‌های الکترونیکی، تمامی هزینه‌های آنها طبق بخشنامه صادره به سامانه‌های مالی سراسر کشور واریز می‌شود.
مدیرکل دارایی در پایان افزود: ایجاد این سامانه منجر به یکپارچگی پرداخت ها و حذف مراجعه مشتریان به بانک و بیمه برای دریافت چک و رفع چالش های صدور و دریافت چک می شود.