روزه متناوب یا رژیم ناشتا چیست و چگونه کار می کند؟


برنامه های ناشتا متناوب

قبل از شروع ناشتایی متناوب ، حتماً با متخصص تغذیه و متخصص تغذیه مشورت کنید.

به طور روزانه ، وعده غذایی به مدت شش تا هشت ساعت در روز محدود می شود. به عنوان مثال ، می توانید 8/16 روز را امتحان کنید: هشت ساعت غذا بخورید و 16 ساعت ناشتا باشید.

روش دیگر که به روش 2: 5 معروف است شامل خوردن منظم پنج روز در هفته است. در دو روز آینده ، مصرف انرژی محدود به یک وعده غذایی 500-600 کالری است. به عنوان مثال ، شما معمولاً در هر روز از هفته غذا می خورید و فقط یک وعده غذایی در روز در روزهای دوشنبه و پنجشنبه می خورید.

دوره های طولانی تر بدون غذا ، مانند 24 ، 36 ، 48 و 72 ساعت ناشتایی ، می تواند خطرناک باشد. افزایش بیش از حد بدون غذا بدن را تشویق می کند تا در پاسخ به گرسنگی در واقع چربی بیشتری ذخیره کند.

فواید روزه داری متناوب

تحقیقات نشان می دهد که دوره های ناشتایی دوره ای منجر به چربی سوزی خوب در بدن می شود.

در اینجا برخی از مزایای روزه داری متناوب که تحقیقات تاکنون نشان داده است ، ذکر شده است:

فکر کردن و به یاد آوردن. مطالعات نشان داده است که روزه داری متناوب باعث افزایش حافظه فعال در حیوانات و حافظه کلامی در بزرگسالان می شود.

سلامت قلب. روزه داری متناوب فشار خون و بقیه ضربان قلب و سایر اندازه گیری های اندازه گیری شده توسط قلب را بهبود می بخشد.

عملکرد فیزیکی. مردان جوان که به مدت 16 ساعت ورزش می کردند ، ضمن حفظ توده عضلانی ، کاهش چربی را نشان دادند. موشهایی که در روزهای متناوب تغذیه می شدند ، در حین دویدن استقامت بهتری از خود نشان دادند.

دیابت و چاقی: در مطالعات حیوانی ، روزه داری متناوب از چاقی جلوگیری کرد و در شش مطالعه کوتاه ، بزرگسالان چاق از طریق ناشتایی متناوب وزن خود را کاهش دادند.

سلامت بافت: در حیوانات ، روزه داری متناوب آسیب بافت را در حین عمل جراحی کاهش می دهد و نتایج را بهبود می بخشد.

آیا روزه داری متناوب بی خطر است؟

برخی افراد از این روش برای کنترل وزن و برخی دیگر برای درمان بیماریهای مزمن مانند سندرم روده تحریک پذیر ، کلسترول بالا یا آرتروز استفاده می کنند. اما روزه داری متناوب برای همه مناسب نیست.

تاکید می شود که قبل از تلاش برای ناشتایی متناوب (یا هر رژیم غذایی دیگر) ، ابتدا باید با متخصص تغذیه خود صحبت کنید. روزه داری متناوب برای افراد زیر مناسب نیست:

کودکان و نوجوانان زیر 18 سال

زنان باردار یا شیرده

افراد مبتلا به دیابت یا مشکلات قند خون

کسانی که سابقه اختلالات خوردن دارند

به یاد داشته باشید که روزه داری متناوب می تواند تأثیرات متفاوتی بر افراد مختلف بگذارد. در صورت بروز اضطراب ، سردرد ، تهوع یا علائم دیگر پس از شروع ناشتایی متناوب ، با متخصص تغذیه خود مشورت کنید.

برای دریافت رژیم غذایی ناشتا با ما تماس بگیرید

مژده رحمانیان ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو انجمن تغذیه ایران

04133310081

www.armooni.ir

دیدگاهتان را بنویسید