روزانه ۷ میلیون تراکنش برای خرید ۱۰۰ میلیون قرص نان ثبت شد


به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، محمد جلال ضمن تشریح آخرین وضعیت اجرای طرح هوشمند یارانه نان، گفت: این طرح با تجهیز نانوایی های سنتی کشور از حدود ۸۰ روز پیش آغاز شد و اکنون حدود ۶۸ هزار نانوایی در کشور. پردازش شده است.

وی افزود: روزانه بین ۷.۲ میلیون تا ۷.۴ میلیون خرید نان در کشور انجام می شود. این بدان معناست که هر خانواده هر سه و نیم تا چهار روز یک بار از نانوایی های سنتی نان می خرند.

فروش روزانه ۱۰۰ میلیون قرص نان

مشاور وزیر اقتصاد افزود: روزانه بین ۹۵ تا ۱۰۰ میلیون قرص به فروش می رسد و تا کنون بیش از ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون نان سنتی در کشور در سامانه ثبت شده و ۲۵۰ میلیون نوبت طی ۸۰ روز انجام شده است.

لازم به ذکر است که دسترسی به این سطح از اطلاعات ثبت شده به تدریج در طی ۸ ماه محقق شده و در آینده با پوشش وسیع تری از نانوایی ها به آن اضافه خواهد شد. بنابراین رکورد فروش روزانه ۱۰۰ میلیون قرص نان و ۷.۴ میلیون تراکنش مربوط به روزهای اخیر است.

وی تصریح کرد: ثبت تراکنش ها به سوابق رفتاری تراکنش ها برای نانوایان و مشتریان تبدیل می شود و در مرحله بعد از این اطلاعات به عنوان بانک اطلاعاتی برای پردازش رفتار نانوایان و مشتریان استفاده می کنیم.

جلال با اشاره به بهبود داده ها در مرحله نصب کارت خوان هوشمند، ادامه داد: اکنون برخی نانوایان کشور از نظر صدور مجوز قابلیت دریافت کارتخوان هوشمند را دارند. اما اطلاعات آنها کامل نیست تا سامانه بانک مرکزی به آنها اجازه اختصاص پایانه کارتخوان هوشمند را بدهد.

وی علت این مشکل را اینگونه بیان کرد: شاید فرد فوت کرده باشد و نانوایی در حال انحصار ارث باشد یا اینکه با آن فرد تماس گرفته نشده باشد و شماره تماسی برای وی وجود نداشته باشد. در هر صورت گروهی از نانوایان هستند که به دلیل مشکلات موجود هنوز موفق به دریافت دستگاه کارتخوان نشده اند و برای تجهیز باید بخشی از این مشکلات را خودشان برطرف کنند.

جلال تاکید کرد: محدودیت خاصی از نظر تجهیزات، لجستیک و نصب چه در شهرها و چه در روستاها وجود ندارد و تنها افرادی که احتمال جان باختن آنها وجود دارد باید درخواست خود را به مدیران استانداری ارائه کنند تا تجهیزات به سرعت تکمیل شود.

دولت روزانه ۱۵ درصد از فروش نان را به حساب نانوایان واریز می کند

مشاور وزیر اقتصاد وعده دولت مبنی بر عدم افزایش قیمت نان در سال جاری را یادآور شد و تاکید کرد: قیمت نان افزایش نمی یابد و ویژگی مهم این طرح این است که هیچ محدودیت و تغییر قیمتی برای مردم نخواهیم داشت. . اما به دلیل هزینه بالای تولید نان برای نان، دولت حاضر است در پایان هر روز در مرحله اول طرح پس از کارتخوان هوشمند، ۱۵ درصد از عملکرد نانوا را در دستگاه کارتخوان هوشمند واریز کند. ساخته شده است.

جلال گفت: یعنی ۱۵ درصد نان تولیدی او ضربدر قیمت همان نوع نان آردی به جای افزایش اجاره بها، دستمزد و سایر هزینه های جانبی، هر شب تسویه می شود.

وی خاطرنشان کرد: البته دولت قصد دارد این رقم را اصلاح و ارتقا دهد تا این جبران برای نانوایان مفیدتر شود و این موضوع در مرحله تصمیم گیری است.

سهمیه آرد مورد حمایت مجوز نانوایی حذف شد

مشاور وزیر اقتصاد افزود: دولت تصمیم گرفت موضوع کسر آرد یارانه ای را از منطق سهم مشمول مجوزها حذف کند. مشکلی که باعث دست نیافتنی و پرهزینه شدن مجوز نانوایی ها شد و از سوی دیگر افزایش اجاره بهای نانوایی و هزینه نهایی تولید نان و در نهایت امکان رقابت و ورود متقاضیان جدید محدود شد.

به گفته وی، با اجرای این مصوبه دولت، مفهوم سهمیه بر اساس مجوز آرام آرام موضوعیت خود را از دست می دهد و تخصیص آرد یارانه ای بر اساس عملکرد نانوایان جایگزین مفهوم سهمیه آرد می شود.

جلال یادآور شد: با این منطق نانوایی که قصد افزایش تولید را دارد و پیش از این به دلیل محدودیت سهمیه ای امکان تولید ساعات بیشتر را نداشت، در طرح یارانه هوشمند نان با این مشکلات مواجه نخواهد شد.

مشاور وزیر اقتصاد تصریح کرد: دستورالعمل پیش بینی بسیاری از ملاحظات در این حوزه از جمله نان برای شرکت ها، موسسات، بیمارستان ها، کمک ها و… نیز به صورت جداگانه در دستگاه های کارت خوان هوشمند نانوایی ها در حال تدوین است.

جلال ادامه داد: همچنین گزینه ای تحت عنوان شرکت ها و سازمان ها برای خرید عمده و حجم زیاد وجود دارد که برای اینکه رفتار غیر متعارف تلقی نشود، آن لیست انتخاب شده و خرید انجام می شود. البته نانوایان نیز از این موضوع مطلع بوده و اطلاعات تکمیلی ارائه خواهد شد.

برآورد ۴۰ هزار میلیارد تومان انحراف از مصرف آرد یارانه ای

مشاور وزیر اقتصاد با بیان اینکه این طرح هیچ تغییری در قیمت نان را متصور نیست، گفت: مدل انتخاب شده بهترین مدل ممکن بر اساس آن و بدون جهش قیمت و با شفافیت زنجیره ای بین ۳۰ تا ۴۰ درصد بود. از انحراف یارانه نان جلوگیری شد

وی خاطرنشان کرد: پیش از آن انحرافات در مصرف آرد یارانه ای ۴۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شد.

پوشش ۹۰ درصدی دستگاه های کارتخوان در کشور

جلال درباره پوشش کارتخوان های سراسر کشور گفت: از نظر تعداد کارتخوان ها ۹۰ درصد نانوایی ها و از نظر تعداد تراکنش ها بیش از ۹۵ درصد از تراکنش های خرید نان سنتی تحت پوشش این طرح است. بنابراین محدودیتی برای ورود به مرحله بعدی نداریم و این کار را آغاز کرده ایم تا تعداد محدود باقیمانده با مراجعه و تکمیل اطلاعات کارتخوان را دریافت کنند.

مشاور وزیر اقتصاد در خصوص میزان پس انداز و کمک مالی این طرح گفت: ابتدا باید طرح تکمیل شود و مرحله اول این طرح مرحله نخبگی، دانش و تسلط بر جریان داده است اما اعداد و ارقام نشان می دهد که حدود ۱۳۰ هزار میلیارد تومان یارانه از سوی دولت پرداخت می شود و برای تامین آرد نانوایان سنتی، حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان به نام نانوایی ها و نان مردم اختصاص داده شد. اما در عمل به صورت نان ارزان به دست مردم نمی رسد و تبدیل به انحرافی برای مصرف می شود که می تواند به عنوان خوراک دام و طیور یا قاچاق یا برای مصارف غیرقانونی مانند تجارت یا مصارف صنعتی استفاده شود.

جلال خاطرنشان کرد: این عدد مشخص است و آنالیز و فرآوری نانوایی هایی که ممکن است تجهیزات و ساختار هوشمند داشته باشند و معاملات آنها با آردی دریافتی تفاوت چشمگیری دارد و از طریق مدیران استانداری آغاز شده و در حال پیگیری است.

مشاور وزیر اقتصاد گفت: به همه نانوایان نیز توصیه می کنیم که به این زیرساخت ها مجهز شده و از این کارت خوان ها نهایت استفاده را ببرند. زیرا عملکرد نانوا بر اساس این زیرساخت ارزیابی می شود و به طور کلی هر نوع فروش به صورت نقدی برای نانوا مشکل ساز خواهد شد.

جلال در عین حال توضیح داد: البته به صورت موردی این انتظار وجود دارد که اگر مشتری به هر دلیلی کارت بانکی همراه خود نداشته باشد، امکان خرید نان برای او وجود داشته باشد و این را جواب بده نانوایان؛

مشاور وزیر اقتصاد دلیل تلاش دولت برای انتخاب این مسیر سخت برای تنظیم نان سنتی در کشور را فشار یا افزایش هزینه ها بر موضوع نان که آخرین سنگر مردم است، عنوان کرد. امرار معاش

وی تاکید کرد: دولت آمادگی دارد این سختی را بپذیرد و رویکردی تحلیلی مبتنی بر داده ها را در کشور اجرا کند تا مردم آسیب نبینند و تا حد زیادی از سوء استفاده از منابع عمومی کشور در قالب حمایت های دقیق جلوگیری شده است. وسعت و این فساد و ناکارآمدی باید از اقتصاد ما حذف شود.

منبع: تسنیم