رشد ۱۹۲ درصدی صادرات ایران به ترکیه در بهار


سخنگوی گمرک گفت: صادرات کشورمان به ترکیه در بهار امسال ۳.۷ میلیون تن کالای ایرانی به ارزش یک میلیارد و ۷۳۷ میلیون دلار بوده که نسبت به بهار سال گذشته از نظر وزنی ۳۶۳ درصد و از نظر ارزشی ۱۹۲ درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبرآنلاین؛ روح الله لطیفی سخنگوی گمرک در آستانه سفر رئیس جمهور ترکیه به تهران گفت: تجارت غیرنفتی کشورمان با ترکیه در سال ۱۴۰۰ شاهد جهش خوبی بود و این رشد در بهار امسال نیز ادامه یافت.

وی افزود: در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۱.۴ میلیارد دلار بین ایران و ترکیه مبادله شد که از نظر وزنی ۷۳ درصد و از نظر ارزشی ۶۴ درصد نسبت به سال ۱۳۹۸ افزایش داشت و ۶.۱ میلیارد دلار نیز از ایران صادر شد. . به ترکیه ۳.۷ میلیون تن کالا به ارزش ۵.۳ میلیارد دلار از ترکیه به کشورمان وارد شده که نسبت به مدت مشابه ۱۴۰ درصد صادرات به ترکیه و ۲۰ درصد واردات از این کشور به ایران افزایش داشته است.

وی با اشاره به جایگاه ترکیه در تجارت خارجی کشورمان، گفت: ترکیه همیشه جزو چهار شریک اول ایران چه در واردات و چه در صادرات بوده است و در سال ۱۴۰۰ ترکیه جزو چهار شریک اول ایران و در سال ۱۴۰۰ ۱۲ درصد وزنی و ۱۱ درصد ارزش تجارت کشورمان با دنیا مربوط به ترکیه بوده است».

لطیفی در خصوص تجارت غیرنفتی کشورمان با ترکیه در بهار امسال گفت: در سه ماهه نخست امسال این روند رو به رشد ادامه یافت و سه میلیون و ۷۷۰ هزار تن کالا به ارزش سه میلیارد و ۱۰ میلیون دلار مبادله شد. بین دو کشور ۱۴۱ درصد وزنی و شاهد افزایش ۸۴ درصدی ارزش نسبت به بهار سال گذشته هستیم.

وی افزود: از این مقدار کالای مبادله شده در فصل بهار ۳ میلیون و ۷۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۷۳۷ میلیون دلار با رشد وزنی ۳۶۳ درصد و از نظر ارزشی ۱۹۲ درصد و ۷۰۰ تن به ترکیه صادر شد. هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۲۷۳ میلیون دلار بوده و ۲۲ درصد نیز از ترکیه وارد شده است.

سخنگوی گمرک درباره کالاهای صادراتی به ترکیه توضیح داد: محصولات دامی، شیلات، لبنیات، گل و گیاه، میوه و تره بار، خشکبار، ادویه و زعفران، مواد غذایی، تنباکو و سیگار، مصالح ساختمانی، مواد معدنی و فرآورده های نفتی. ، داروسازی، لوازم آشپزخانه، لوازم خانگی، محصولات بهداشتی، محصولات صنعتی، محصولات فولادی، پوشاک، چرم، کیف و کفش، نساجی، صنایع دستی، شیرآلات، ماشین آلات کشاورزی، لوازم التحریر، تجهیزات پزشکی، مبلمان، لوستر، تجهیزات ورزشی و اسباب بازی های کودکان و نوجوانان بود. عمده کالاهای صادراتی ایران به ترکیه است.

وی در خصوص کالاهای وارداتی از ترکیه گفت: دام، مرغ منجمد، تخم مرغ جویده شده، بذر، حبوبات، موز، قهوه، گندم، ذرت، جو، دانه های روغنی، روغن خام، روغن خوراکی، شکر، مواد اولیه، ماشین آلات صنعتی و مکمل ها. . مواد اولیه، کود، لاستیک، چوب، کاغذ، خمیر چوب، تجهیزات الکترونیکی، منسوجات و نخ از مهمترین کالاهای وارداتی از ترکیه بودند.