رشد ۶۸ درصدی مطالبات غیرجاری بانک های تجاری


به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، آمار بانک مرکزی حاکی از آن است که مطالبات غیرجاری بانک های تجاری در خرداد ماه ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۷.۷ درصد رشد داشته است.

بر اساس آمار منتشر شده، حجم مطالبات غیرجاری این بانک ها در خرداد ماه سال جاری به حدود ۷۳ هزار میلیارد تومان رسیده است. در حالی که این رقم در خرداد ۱۴۰۰ به حدود ۴۳ هزار میلیارد تومان می رسید.

نگاهی به روند رشد نقطه‌ای مطالبات غیرجاری بانک‌های تجاری نشان می‌دهد که تا فوریه ۲۰۱۸ این رشد کمتر از ۲۰ درصد بوده است.

اما در مارس ۲۰۱۸ رشد مطالبات غیرجاری بانک های تجاری به ۲۵.۴ درصد رسید و پس از آن به سرعت در حال افزایش است. به طوری که رشد این مطالبات در مهریه ۹۹ به ۵۴.۵ درصد می رسد.

عواملی مانند کرونا و کاهش تقاضا در تأخیر در پرداخت ها مؤثر بود. رشد مطالبات غیرجاری بانک های مذکور در ماه های بعد به روند صعودی خود ادامه داد.

به طوری که در مارس ۱۴۰۰ به ۷۴.۸ درصد رسید که رکورد تاریخی آن محسوب می شود. رشد سالانه مطالبات غیرجاری بانک های تجاری در اولین ماه سال جاری حدود ۷۲.۴ درصد بوده که در اردیبهشت ماه حدود ۷۲.۸ درصد کاهش اندک داشته است. اما در ماه ژوئن، با کاهش ۵.۱ درصدی، به حدود ۶۷.۷ درصد رسید.

چرا مطالبات غیرجاری از بانک ها مهم است؟

تسهیلات اعطایی بانک ها بخش بزرگی از دارایی های بانک ها را تشکیل می دهد. پرداخت این تسهیلات از دو جهت بسیار مهم است.

اولاً به این دلیل که به جریان نقدی بانک ها کمک می کند و از طرف دیگر بخشی از درآمد بانک ها از سود تسهیلات اعطایی است.

حال اگر این تسهیلات بازپرداخت نشود، بانک ها با مشکل کمبود نقدینگی مواجه خواهند شد.

بنابراین یکی از شاخص های مهم سلامت بانک پایین بودن میزان مطالبات جاری است.

یکی از راه هایی که به شفاف سازی حساب های بانکی و وضعیت ریسک اعتباری آنها کمک می کند، تفکیک مطالبات به دو گروه جاری و غیرجاری است.

این طبقه بندی میزان تسهیلات پرداختی و تعهدات برقرار شده در سررسید یا حداکثر تا دو ماه پس از آن (دعاهای جاری) و میزان مطالبات بر اساس بخشنامه های بانک مرکزی که بیش از دو ماه از تاریخ آنها گذشته است را تعیین می کند. مهلت پرداخت و در گروه مطالبات غیرجاری (سررسید دیرکرد، سررسید دیرکرد و مشکوک الوصول).

مطالبات «تأخیر تأدیه» به مطالباتی گفته می‌شود که بیش از دو ماه از سررسید اصل و سود تسهیلات یا تاریخ خاتمه پرداخت اقساط تجاوز کرده‌اند، اما تأخیر در پرداخت تاکنون بیش از ۶ ماه نبوده است.

در این صورت تنها مبلغی که از محل تسهیلات دریافت می شود به این طبقه منتقل می شود. مطالبات معوق عبارت است از اصل و سود تسهیلاتی که بیش از ۶ ماه و کمتر از ۱۸ ماه از سررسید یا از تاریخ خاتمه پرداخت اقساط گذشته است و مشتری هنوز نسبت به بازپرداخت مطالبات اقدام نکرده است. موسسه اعتباری

در این صورت مانده معوق تسهیلات به این دسته منتقل می شود. مطالبات مشکوک الوصول کلیه اصل و سود تسهیلاتی است که بیش از ۱۸ ماه از سررسید یا از تاریخ پایان اقساط آنها گذشته و مشتری هنوز اقدام به بازپرداخت بدهی خود نکرده است.

بررسی سوابق ۱۲ بانک تجاری

بر اساس رتبه بندی بانک مرکزی، ۱۶ بانک غیردولتی تجاری در کشور وجود دارد که اطلاعات مالی آنها در سایت کدال موجود است.

اما تحقیقات نشان می‌دهد که اطلاعات مطالبات غیرجاری این بانک‌ها که در یادداشت‌های توضیحی همراه صورت‌های مالی موجود است، تنها در ۱۲ بانک موجود است.

در این گزارش صورت های مالی ۱۲ ماهه بانک ها برای سال مالی منتهی به اسفند ۱۴۰۰ مورد بررسی قرار می گیرد که برخی از آنها حسابرسی نشده است. بنابراین، اعداد ممکن است در بازبینی‌های آتی اصلاح شوند.

بررسی ها حاکی از آن است که در بین ۱۲ بانک مورد بررسی در سال ۲۰۱۴، تعداد مطالبات غیرجاری برای سه بانک سینا، گردشگری و الشهر نسبت به سال ۲۰۱۹ کاهش یافته است.

مطالبات معوق، معوق و مشکوک الوصول به بانک سینا در سال ۱۳۹۸ بالغ بر حدود ۱۱۱۶ میلیارد تومان بوده که در سال ۱۳۹۳ بالغ بر ۹۲۶ میلیارد تومان بوده است.

در بانک گردشگری حجم مطالبات غیرجاری در سال ۱۳۹۳ بالغ بر ۱۲۳۴ میلیارد تومان بوده که نسبت به حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۸ با کاهش ۴۵۶ میلیارد تومانی مواجه بوده است. کاهش ۱۰۹ میلیارد تومانی.

به عبارت دیگر رشد بدهی های غیرجاری بانک های مذکور در سال مالی ۱۴۰۰ منفی بوده است، اما از سوی دیگر برخی بانک ها مانند ملت، تجارت و صادرات نیز با رشد مطالبات غیرجاری مواجه بوده اند.

آمارها حاکی از آن است که بدهی های غیرجاری بانک ملات در سال ۱۴۰۰ حدود ۸۰ هزار و ۲۱۸ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۱۳۹۸ حدود ۲۴ هزار و ۴۴۸ میلیارد تومان افزایش داشته است.

مجموع این نوع مطالبات از بانک تیجارا در سال ۱۳۹۳ حدود ۲۶.۴۱۱ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۱۳۹۸ حدود ۱۱.۱۰۰ میلیارد تومان افزایش داشته است.

بانک صادرات نیز در سال مالی گذشته با افزایش معوقات مواجه بود. بررسی ها نشان می دهد مطالبات غیرجاری بانک صادرات در سال ۱۳۹۸ حدود ۵۶ میلیارد و ۲۳۰ میلیارد تومان بوده که با رشد ۷ درصدی در سال ۱۳۹۸ به ۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

یخ زدایی تاسیسات

عوامل مختلفی در تأخیر در بازپرداخت تسهیلات مؤثر است که به طور کلی می توان آنها را به دو دسته عوامل خارجی و داخلی بانک تقسیم کرد.

از مهم ترین عوامل خارجی موثر بر تزلزل تسهیلات بانکی می توان به نرخ بالای تورم، افزایش نرخ بیکاری و کاهش رشد اقتصادی اشاره کرد.

از عوامل داخلی بانک نیز می توان به نقص در اعطای اعتبار به وام گیرندگان، عدم نظارت صحیح بر اسناد بانکی و نقص قوانین و مقررات اشاره کرد.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که علاوه بر رشد آهسته و مستمر این نوع مطالبات در سال های اخیر، عوامل مختلفی باعث افزایش میزان معوقات بانکی شده است.

از جمله این عوامل می‌توان به «رشد فزاینده نرخ تورم»، «تغییر یک‌باره سیاست‌های نحوه تعیین نرخ ارز» و «تحمل زیان به نهادهای اقتصادی ناشی از سیاست‌های غلط در این زمینه» اشاره کرد. ، فضای کسب و کار نامطلوب» و البته به اپیدمی ویروس کرونا اشاره کرد.

این عوامل همراه با افزایش قابل توجه هزینه تولید در فعالیت های اقتصادی و کاهش چشمگیر حاشیه سود بنگاه های اقتصادی، در بسیاری از موارد موجب زیان آنها شد.

بنابراین منطقی است که این وام گیرندگان نتوانند وام خود را بازپرداخت کنند. نکته دیگر اینکه پایین بودن نرخ سود تسهیلات نسبت به نرخ تورم انگیزه مردم را برای پرداخت به موقع تسهیلات کاهش داده است.

با این موضع، افزایش مطالبات غیرجاری از بانک ها توسط وام گیرندگانی که از توان مالی مناسب برخوردار هستند، موجه است. با این حال، به منظور حفظ جریان نقدی، بانک ها باید کاهش مطالبات غیرجاری را در نظر بگیرند.

برای نجات بانک ها از دارایی های بلوکه شده، علاوه بر جلوگیری از ایجاد مطالبات غیرجاری، باید از روش یخ زدایی این دارایی ها استفاده کرد.

کارشناسان معتقدند برای حذف دارایی های بلوکه شده از ترازنامه بانک ها، لازم است بانک بسته به وضعیت این دارایی ها از سه روش استفاده کند.

اولاً از طریق بانک مرکزی و قوه قضائیه مجوز قانونی دارد که بخشی از این مطالبات را سوخته تشخیص دهد و از ترازنامه حذف کند.

فروش سایر مطالبات قابل تسویه در قالب اوراق قرضه. برخی از این دارایی‌ها نیز باید در عملیات خارج از دادگاه تسویه شود تا بانک‌ها و شرکت‌ها بتوانند بدهی‌ها را با زیان‌هایی که متحمل می‌شوند تسویه کنند.

مطالبات معمولاً در دنیا به صورت شرکت های مدیریت دارایی (AMC) فروخته می شود. مؤسسات مدیریت دارایی های غیرجاری مؤسساتی هستند که برای کاهش سطح دارایی های غیرجاری بانک ها با در اختیار گرفتن تسهیلات و انتقال آن به پرتفوی خود ایجاد می شوند.

بنابراین از این طریق بانک ها می توانند تسهیلات غیرجاری خود را با تخفیف به این موسسات بفروشند و نقد شوند. به عنوان مثال، این مقدار به طور متوسط ​​بین ۲۰ تا ۵۰ درصد ارزش دفتری یک تسهیلات در کشورهای جنوب شرقی آسیا بود.

بنابراین از این طریق بانک قادر است ترکیب دارایی های خود را در ترازنامه تغییر داده و بخشی از دارایی های غیرمولد خود را به دارایی های مولد تبدیل کند.

این نهادها می توانند هم ساختار دولتی و هم ساختار خصوصی داشته باشند. با توجه به شرایط حاکم بر وضعیت بانک های ایرانی و بالا بودن معوقات بانکی، ایجاد چنین موسساتی احتمالا در انتقال تسهیلات غیرجاری از بانک ها موثر خواهد بود.

در هر صورت باید توجه داشت که علاوه بر استفاده از این روش برای حل مشکل معوقات بانکی، باید سیاست های لازم برای توقف رشد آنها نیز توسط مرجع نظارتی تدوین و توسط بانک ها اجرا شود. زیرا ایجاد نهادهای مدیریت دارایی به تنهایی کارآمد و مؤثر نخواهد بود.

مطالبات غیرجاری به بانک ها

منبع: اقتصاد جهانی