رسانه های اجتماعی چه نقشی در موفقیت یا شکست کسب و کار دارند – درک آنلاین


به گزارش سایت خبرآنلاین، اقدامات بازاریابی، روابط عمومی، تبلیغات، فروش و به طور کلی تمامی فعالیت های شرکت بر اساس روابط انسانی است. رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مدت‌هاست که برای کمک به توسعه روابط انسانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما اهمیت آن‌ها در سال‌های اخیر به‌طور چشمگیری افزایش یافته است. رسانه‌های اجتماعی با افزایش سرعت و تعداد تعاملات و بهبود کیفیت آن‌ها، تأثیر مستقیم و غیرمستقیم بر تمامی فعالیت‌های کسب‌وکار دارند و روش‌ها، رویکردها و استراتژی‌های سنتی کسب‌وکار را منسوخ یا با چالش‌های بزرگی همراه کرده‌اند.
اگر مدیران کسب و کار می خواهند با مشتریان آینده خود ارتباط و تعامل داشته باشند، باید در جایی که مخاطبانشان هستند حضور داشته باشند و شبکه های اجتماعی یکی از این فضاهاست. رسانه های اجتماعی به مدیران این امکان را می دهد که با مشتریان بالقوه ارتباط برقرار کرده و تعامل داشته باشند. با یک استراتژی قوی رسانه های اجتماعی و توانایی ایجاد محتوای جذاب، مدیران می توانند مخاطبان هدف خود را جذب کنند و در نهایت منجر به سودآوری برای سازمان خود شوند.
این وظیفه مدیران و رهبران کسب و کار است که زمینه هدایت این تعاملات را برای پیشبرد اهداف سازمانی و تجاری خود فراهم کنند. بازاریابی شبکه های اجتماعی به تمامی عملیات های تجاری کمک می کند و مدیران باید با آگاهی کامل از این مزایا از آن به بهترین شکل استفاده کنند. این گزارش به اهمیت رسانه های اجتماعی برای کسب و کارها و چگونگی تعریف استراتژی بازاریابی رسانه های اجتماعی می پردازد.

به طور کلی، با کمک رسانه های اجتماعی، مدیران می توانند:
۱. فرآیند تحقیقات بازار را تسهیل کنید
رسانه‌های اجتماعی مملو از تعاملات و گروه‌های مختلف مخاطب هستند و با انجام تحقیقات بازار هدف بر روی این پلتفرم‌ها، مدیران کسب‌وکار می‌توانند اطلاعات ارزشمندی در مورد رقبا، شخصیت‌های مخاطب هدف، مشتریان و الگوهای مصرف آن‌ها به دست آورند و در نتیجه فرصت‌های بیشتری برای جلب مشارکت به دست آورند. برای خودشان بازار کنند.
شبکه های اجتماعی برای همه باز است و به کسب و کارها فرصتی برای ردیابی فعالیت های مصرف کنندگان یا خریداران بالقوه می دهد. این به مدیران کمک می کند تا اطلاعات بیشتری در مورد مخاطب هدف، سلیقه و علایق خود داشته باشند و در نتیجه بتوانند استراتژی بازاریابی بهتری برای جذب این مشتریان ایجاد کنند.
۲. دایره مخاطبان خود را افزایش دهید
شبکه های اجتماعی نه تنها به مدیران دریچه ای به بزرگترین بازار مخاطبان آنلاین می دهند، بلکه نشان می دهند که افراد واقعی در مورد چه چیزی صحبت می کنند یا روندها و رویدادهایی که به آنها اهمیت می دهند. مدیران باید بتوانند پاسخ مناسبی به این روندها و رویدادها بدهند و در نتیجه مخاطبان خود را از طریق هدف گیری مخاطبان گسترش دهند. مدیران همچنین می‌توانند با برنامه‌ریزی و اشتراک‌گذاری، از کارمندان و مشتریان برای ایجاد لایک و اشتراک‌گذاری فوری محتوای خود برای دستیابی به مخاطبان جدید، جامعه‌ای فعال پیرامون برند خود در رسانه‌های اجتماعی ایجاد کنند.
۳. انجام تبلیغات مقرون به صرفه
تبلیغات رسانه های اجتماعی یکی از کم هزینه ترین روش های بازاریابی دیجیتال در مقایسه با سایر تبلیغات برای کسب و کارها است. با انواع ابزارهای تبلیغاتی موجود در پلتفرم ها، مدیران می توانند از این فرصت استفاده کرده و محصولات خود را به صورت مقرون به صرفه به بازار عرضه کنند. شاخص هایی مانند هزینه هر سرنخ (هزینه هر سرنخ) می توانند مقرون به صرفه بودن و بازگشت منطقی سرمایه گذاری در بازاریابی رسانه های اجتماعی را نشان دهند.
بسیاری از افراد مشهور و افراد شناخته شده، مخاطبان یا پایگاه مشتری قوی برای خود ایجاد کرده اند و با کمک محتوای عالی و تعامل عالی با مخاطبان خود با صرف تبلیغات بسیار کم، به رشد دیجیتالی برند خود سرعت می بخشند.
۴. آگاهی از برند ایجاد کنید
شرکت‌ها می‌توانند داستان خود را در چندین پلتفرم بگویند، توضیح دهند که چرا چنین خدماتی را ارائه می‌کنند، و مردم را در جریان داستان‌های مشتریان و کارمندان قرار دهند.
اگر رهبران بتوانند صدای کارمندان خود را مهار کنند، می توانند برند خود را حتی بیشتر گسترش دهند. هر کارمند یک شبکه شخصی دارد و هر شبکه صدها مخاطب دارد. به نوبه خود، هر یک از این مخاطبین با صدها تماس دیگر مرتبط است. البته شایان ذکر است که داستان برند و استفاده از صدای کارکنان استراتژی خاص خود را می طلبد و مخاطب را از استراتژی و فرهنگ کلی سازمان آگاه می کند.
۵. توجه مشتریان بالقوه را جلب کنید و آنها را برای خرید آماده کنید
مدیران می توانند با ارسال ویدیوها، اخبار، داده ها و روندهای جالب، گفتگو و تعاملات معناداری را در صنعت مورد نظر خود ایجاد کنند. این استراتژی باعث افزایش اعتبار کسب و کار می شود. به عنوان مثال، شرکت های بورسی یا شرکت های آمریکایی گزارش های فصلی عملکرد خود را ارائه می دهند که به طور مستقیم و قابل توجهی بر تعیین ارزش سهام آنها در بازار تأثیر می گذارد.
عملیات واحد بازاریابی و فروش در شبکه های اجتماعی به مدیران اجازه می دهد تا با مشتریان بالقوه ارتباط برقرار کنند. با استفاده از رویکردهای رهبری افکار عمومی و سایر محتواها، آنها می توانند به مشتریان بالقوه در حل مشکلات کمک کنند و مهمتر از همه نیازها و انتظارات آنها از یک محصول، خدمات یا تجارت را بهتر درک کنند.
۶. صدای مخاطب را بشنوید
گوش دادن به نظرات و نظرات مردم و مشتریان یکی از فرصت های اصلی رسانه های اجتماعی است. رسانه‌های اجتماعی به مدیران این فرصت را می‌دهند که بازخورد دست اول در مورد اینکه دیگران چگونه برند و تجارت خود را درک می‌کنند، دریافت کنند. این دری را برای بهبود بخش‌های ضعیف‌تر کسب‌وکار باز می‌کند و در عین حال جنبه‌هایی از برند را که قبلاً در بین مردم طنین‌انداز شده است، تقویت می‌کند.
با راه حل مناسب سازمانی، مدیران می توانند پست های رسانه های اجتماعی مشتریان را به یک CRM هدایت کنند تا مشتریان را به طور کامل درک کنند. در نتیجه، هر تعامل یک فرصت یا فرصت فروش برای بهبود یک محصول، خدمات یا فرآیند تجاری است و باید نظارت و ارزیابی شود.
۷. سنجش عملکرد اقدامات بازاریابی و تبلیغاتی
پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی و ابزارهای مدیریتی به مدیران این امکان را می‌دهند که شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) را دنبال کنند. حتی می توانید از اشتراک گذاری ارگانیک در رسانه های اجتماعی کسب درآمد کنید. به عنوان مثال، شاخصی مانند ارزش رسانه‌ای کسب‌شده (EMV) ایده‌ای از میزان بازگشت سرمایه در صورت پرداخت تبلیغات، مشارکت اجتماعی و دسترسی ارگانیک ارائه می‌کند.
۸. اعتبار برند ایجاد کنید
اشتراک گذاری در رسانه های اجتماعی به برندها این فرصت را می دهد تا با مشتریان، شرکا و استعداد/کارمندان بالقوه اعتماد ایجاد کنند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که افراد دیگری وجود داشته باشند که برند یا محصولات/خدمات شما را برای افراد دیگر تبلیغ می کنند. مردم به توصیه های خانواده و دوستان تقریباً سه برابر بیشتر از کانال های برند رسمی اعتماد دارند. صاحبان مشاغل باید در رسانه های اجتماعی هوشیار باشند و تصویر برند خود را ایجاد کنند و این اولین چیزی است که وقتی مشتریان به محصول یا خدمات خاصی فکر می کنند به ذهن می رسد.
۹. تقویت استراتژی رهبری افکار عمومی در بازار
رسانه های اجتماعی راهی عالی برای یادگیری مشکلات و علایق مردم هستند. به نوبه خود، حضور در رسانه های اجتماعی به برندها این فرصت را می دهد تا با حل مشکلات، افکار عمومی را رهبری کنند. ایجاد راهنماها، وبینارها و سایر محتواها به افراد در تصمیم گیری کمک می کند و در مقابل، مردم می توانند به برند شما به عنوان منبع راهنمایی اعتماد کنند.

پس از بررسی اهمیت رسانه های اجتماعی در عملیات تجاری، ضروری است که مدیران با نکاتی در مورد نحوه اجرای استراتژی ها و تاکتیک های بازاریابی شبکه های اجتماعی آشنا شوند و با اطلاعات کافی وارد این حوزه شوند. استراتژی کلی کسب و کار به عنوان یک استراتژی مقدماتی کمک زیادی به توسعه استراتژی بازاریابی رسانه های اجتماعی خواهد کرد. همچنین گنجاندن بودجه مناسب در برنامه برای دستیابی به این استراتژی مهم است.
علاوه بر این، مدیران قبل از انتشار پست و ورود به عرصه رسانه های اجتماعی، باید با تعریف فرآیندها و برنامه ریزی کلی در خصوص تولید و توزیع محتوا و موانع موجود، علت و نحوه استفاده از شبکه اجتماعی را به عنوان کانال بازاریابی و فروش مشخص کنند. به این صورت خواهد بود. تعریف چشم‌انداز و اهداف حضور در رسانه‌های اجتماعی، تصویر واضح‌تری از تاکتیک‌ها و اقدامات لازم برای دستیابی و اجرای استراتژی‌ها به مدیران ارائه می‌دهد. به عنوان بخشی از استراتژی کلی رسانه های اجتماعی، باید سیاستی برای همه ذینفعان در مورد اینکه چه چیزی باید به اشتراک گذاشته شود و چه چیزی مجاز نیست وضع شود.
به عنوان مثال، پس از ایجاد قوانین اساسی و تعریف فرآیندها، به سؤالات زیر توجه کنید: اهداف چیست و چگونه می توان آنها را اندازه گیری کرد؟ چه نوع محتوایی ارسال خواهد شد؟ و در چه زمانی؟ چه کانال هایی در اولویت هستند؟ چه کسی محتوا را ایجاد و توزیع می کند؟ رسانه ها چه هستند و با چه مکانیزمی برای تقویت و تقویت کانال های ارتباطی با مردم تلاش خواهند کرد؟
پس از تعیین خط مشی و استراتژی، آموزش کارکنان مهمترین بخش فرآیند اجرای استراتژی است. کارکنان باید بدانند که برای چه چیزی تلاش می کنند، چه ابزارهایی در اختیار خواهند داشت و چگونه موفقیت در اجرای استراتژی ارزیابی می شود. زیرا این کارکنان هستند که استراتژی سازمان را اجرا می کنند.
همچنین، مدیران باید روش هایی را برای شناسایی و همکاری با تأثیرگذاران صنعت در نظر بگیرند. اینفلوئنسرها فقط افراد مشهور نیستند. ملاقات با مدیران تاثیرگذار رسانه های اجتماعی و تولید محتوای ارزشمند به گونه ای که در بین مخاطبان طنین انداز شود، یکی از اقدامات کلیدی در رویکردهای مختلف از جمله رهبری فکری، برندسازی شخصی همراه با برندسازی شرکتی، روابط عمومی دیجیتال و بازاریابی B2B است.
ایجاد تقویم محتوا و تعریف فرآیند تولید محتوا برای انتشار را نباید نادیده گرفت. یکی از کلیدهای موفقیت در بازاریابی شبکه های اجتماعی، سازماندهی و توجه به جزئیات و رویدادها است. برای ارسال محتوای جذاب، تیم های رسانه های اجتماعی باید یک تقویم محتوا و فرآیند تأیید ایجاد کنند. با ایجاد یک تقویم محتوا، مدیران می توانند محتوا را به صورت هفتگی، ماهانه و فصلی برنامه ریزی کنند.
ایجاد یک حضور موثر در رسانه های اجتماعی کلید ایجاد محتوای جذاب و جذاب است. به همین ترتیب، ایجاد محتوای بسیار خلاقانه و از نظر بصری جذاب، توجه همه مشتریان بالقوه را به خود جلب می کند و آنها را با برند آشنا می کند.
تاکتیک های داستان گویی برای ایجاد محتوای جذاب، الهام بخش، آموزنده و مفید برای مخاطبان بسیار مهم هستند. بنابراین، مشتریان از طریق استوری ها می توانند کسب و کار را بهتر بشناسند و در سطح شخصی تری با داستان ها ارتباط برقرار کنند. این به برند معنای بیشتری می بخشد و مشتریان با دیدن واقعیت های کسب و کار، آن را بیشتر دوست خواهند داشت. از طریق داستان‌ها، مشتریان با برند ارتباط برقرار می‌کنند، خدمات و مأموریت آن را درک می‌کنند و در مورد محصولات آن اطلاعات کسب می‌کنند.
در پایان باید پذیرفت که بازاریابی شبکه های اجتماعی نیازمند مدیران متخصصی است که با استراتژی و تاکتیک های مرتبط با آن آشنا باشند. مدیران کسب و کار باید با چشمانی باز و دیدی جامع به چرایی و چگونگی حضور در شبکه های اجتماعی وارد این عرصه شوند و از فرصت ها و تهدیدهای شبکه های اجتماعی به خوبی آگاه باشند تا در آن موفق شوند.

یاسر علیزاده
مدیر روابط عمومی و برندینگ هلدینگ رایانمهر