دکتر انوشه متخصص تغذیه اثرات داروهای لاغری


متخصصان تغذیه ، پزشکان و رسانه ها همواره در مورد استفاده از داروهای لاغر هشدار داده اند ، اما متأسفانه شاهد افزایش عرضه و معرفی این داروها با نام های متفاوت و اثرات شگفت انگیز هستیم. دلیل محبوبیت عمومی این داروها تبلیغات زیادی است که در مورد آنها انجام می شود. برخی به صورت 100٪ گیاهان دارویی و چربی های طبیعی ارائه می شوند ، برخی دیگر می گویند با ارائه دارو نیازی به رژیم و ورزش نیست ، برخی دیگر ادعا می کنند که داروهای آنها قسمت خاصی از بدن را لاغر می کند. و برخی به عنوان چربی سوز به بازار عرضه می شوند. در حالی که چربی تنها با افزایش فعالیت بدنی و ورزش سوزانده می شود.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت این داروها این است که بسیاری از افراد چاق به دنبال راههای کوتاه و سریع برای کاهش وزن هستند و نمی خواهند در رژیم غذایی و ورزش دخالت کنند ، آنها به دنبال معجزه ای هستند که اتفاق می افتد ، انواع روشها و روشها a امتحان کردن چند مورد ، از کمربند ، ژل و پوشک و غیره بدون یک روش منطقی و اصولی برای انتخاب یکبار برای همیشه. عدم اطلاع از عوارض جانبی این داروها نیز می تواند علت آن باشد.

در مورد استفاده از داروها باید توجه داشت که داروهای لاغری در صورت ترکیب با رژیم غذایی و ورزش م areثر هستند و باید زیر نظر متخصص تغذیه مصرف شوند. افرادی که از این داروها استفاده می کنند باید بدانند که نمی توان این داروها را برای مدت طولانی مصرف کرد. در بسیاری از موارد مشاهده شد که فرد پس از قطع مصرف دارو به وزن قبلی خود بازگشته است. حتی مصرف این داروها به این معنا نیست که فرد می تواند آنچه را که می خواهد بخورد. افرادی که هنگام بیماری دیگری داروهای لاغر مصرف می کنند و برای این بیماری دارو مصرف می کنند باید از تداخلات دارویی خود آگاه باشند.

انواع داروهای لاغر

1داروهای بی اشتهاییاز جمله رایج ترین این داروها می توان به سیبوتراسین ، با مارک های Redactil و Meridia و سایر کاتکول آمین ها مانند دوپامین و فنفلوراسین اشاره کرد که از بازجذب انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و نوراپی نفرین جلوگیری می کند. و بنابراین میزان آنها را در خون افزایش می دهد. افزایش سطح آنها باعث می شود فرد اشتها را از دست داده و احساس سیری کند. عوارض جانبی شامل سردرد ، خشکی دهان ، افسردگی ، فشار خون بالا و تپش قلب ، بی خوابی ، اضطراب ، یبوست و بی نظمی قاعدگی است.

2داروهای جاذب چربی از جمله این داروها می توان به روی ، اورلیستات و ونوستات اشاره کرد. این داروها با مهار آنزیم لیپاز می توانند از جذب حدود 30 درصد چربی خوراکی جلوگیری کنند. لازم به ذکر است که این داروها فقط بر چربی تأثیر می گذارند و بر جذب پروتئین و کربوهیدرات ها مصرف می شوند. آنها هیچ تاثیری ندارند و اگر فردی با مصرف این داروها بر کربوهیدرات و پروتئین زیاده روی کند ، مطمئناً چاق می شود. بنابراین ، مصرف این دارو نمی تواند مصرف غذاهای شیرین و گوشت را افزایش دهد. عوارض جانبی این داروها شامل اسهال ، اکسیژن شدید ، مدفوع چرب و کمبود ویتامین های محلول در چربی (A ، E ، D ، K) است.

3داروهای ضد افسردگیبرخی داروهای ضدافسردگی مانند سیتا لوبرام و فلوکستین ، بازجذب سروتونین را مهار کرده و در نتیجه اشتها را کاهش می دهند. لازم به ذکر است که استفاده از این داروها که برای درمان افسردگی و بیماریهای عصبی استفاده می شود و در افراد سالم عوارض جانبی بدی دارد.

4از جذب کربوهیدرات ها جلوگیری می کنداز جمله آنها می توان به Carboblocker و Carbosilim اشاره کرد. این داروها با مهار آنزیم آلفا آمیلاز متابولیسم کربوهیدرات یا نشاسته را مهار می کنند. عوارض جانبی این داروها شامل افزایش گاز روده ، اسهال و اکسیژن است.

5داروهای حجمی: اینها حاوی آگار آگار ، فایبرگلاس شفاف ، باریک و دردناک هستند و معمولاً به صورت پودر در دسترس هستند. این پودرها حاوی فیبر هستند و در معده با اسید معده و آب و جرم ترکیب می شوند. به این ترتیب باعث پر شدن معده و احساس سیری می شوند. عوارض جانبی احتمالی این داروها شامل اسهال ، گلودرد و کاهش جذب مواد معدنی مانند کلسیم ، منیزیم ، روی و آهن است.

بسیاری از داروهای باریک دیگر با نام های مختلف ارائه می شوند ، مانند Zenadrin ، Tanveit ، L-Carnitine ، Hydroxycat ، Zenitrex ، Reginon و غیره که ، همانطور که گفته شد ، همه عوارض جانبی دارند و در صورت مصرف آنها ، باید با پزشک مشورت کنید. متخصص. مشاوره تغذیه

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. به گفته یک متخصص تغذیه ، کاهش وزن مناسب تنها با تنظیم رژیم غذایی متعادل بر اساس وزن ، قد ، سن و سایر خصوصیات شخصی ، افزایش فعالیت بدنی و ورزش ، تغییر شیوه زندگی و تغییر عادات و رفتارهای غذایی امکان پذیر است. ممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید