دمای هوا در هفته آینده ۷ درجه کاهش می یابد


سازمان هواشناسی از کاهش ۴ تا ۷ درجه ای دما در برخی مناطق از جمله استان های ساحلی دریای خزر خبر داد و نسبت به افزایش موج در سواحل جنوبی و شمالی هشدار داد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، سازمان هواشناسی اعلام کرد: طی پنج روز آینده بویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در برخی مناطق جنوب سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان و ارتفاعات جنوبی کرمان وقوع وزش باد پیش بینی می شود. افزایش ابر، بارندگی، رعد و برق و گاهی وزش باد شدید موقتی پیش بینی می شود از روز جمعه علاوه بر گرد و خاک، شدت بارش در این مناطق افزایش یابد.
همچنین رگبار پراکنده همراه با رعد و برق و وزش باد موقت شدید را در ساعات بعدازظهر یکشنبه آینده در شرق ارتفاعات فارس پیش بینی می کند.
از اواخر وقت با جریانات شمالی در دریای خزر، در گیلان و مازندران و روز پنجشنبه در استان های گیلان، مازندران و گلستان بارش باران و وزش باد پراکنده پیش بینی می شود.
بر اساس اعلام سازمان هواشناسی از روز جمعه تا یکشنبه بارش در استان های ساحلی دریای خزر و ارتفاعات البرز تشدید می شود. همچنین در شمال غرب آذربایجان، شمال شرق آذربایجان و اردبیل بارش باران، رعد و برق و وزش باد پیش بینی می شود و بارش ها از روز یکشنبه در این مناطق تشدید می شود.
دمای هوا از امروز تا یکشنبه در استان های ساحلی دریای خزر و از پنجشنبه در شمال غرب بین ۴ تا ۷ درجه کاهش می یابد.
طی پنج روز آینده در شرق کشور به ویژه در منطقه زابل وزش باد شدید پیش بینی می شود که در برخی مناطق با خیزش گرد و خاک همراه خواهد بود. همچنین طی دو روز آینده در ساعاتی در غرب کشور پدیده گرد و غبار غالب بود.
امروز دریای عمان و تنگه هرمز خشن است و طی پنج روز آینده شرق دریای عمان و از اواخر وقت چهارشنبه تا شنبه دریای خزر خواهد بود.
شرح سیستم اول: وزش باد و افزایش امواج
نوع خطر: افزایش ارتفاع موج در ساحل و دریا بین ۱ تا ۱.۵ متر
منطقه تاثیر: تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دریایی استان هرمزگان
ضربه خطر: احتمال غرق شدن شناگران، احتمال آسیب دیدن قفس ها و تورهای ماهیگیری، احتمال آسیب رساندن به قایق ها و کشتی های کوچک.
توصیه ها: احتیاط در شنا، احتیاط و محدودیت در فعالیت های دریایی به ویژه تردد کشتی های سبک و قایق های ماهیگیری و تفریحی و رعایت احتیاط های لازم توسط فعالان دریایی.
شرح سیستم دوم: وزش باد و افزایش ارتفاع موج
زمان شروع: چهارشنبه بعدازظهر ۱۴۰۱/۲۹/۰۴
زمان پایان: شنبه ۰۵/۰۱/۱۳۰۱
نوع خطر: امواج تا ارتفاع ۱ متر در ساحل و ۱.۵ متر در دریا
حوزه نفوذ: دریای خزر، مناطق ساحلی و دریایی استان‌های گیلان، مازندران و گلستان.
Hazard Impact: احتمال غرق شدن شناگران، احتمال آسیب رساندن به قفس و تورهای ماهیگیری، امکان آسیب رساندن به قایق ها و کشتی های کوچک.
توصیه ها: احتیاط در شنا، احتیاط و محدودیت در فعالیت های دریایی به ویژه تردد کشتی های سبک، قایق های ماهیگیری و قایق های تفریحی و رعایت تمهیدات لازم توسط فعالان دریایی.

منبع: سازمان هواشناسی

لینک کوتاهلینک کپی شد!