دلار عاری از سیاست است


بازار ارز پس از اندکی نوسان متاثر از نتایج مذاکرات لغو تحریم ها در قطر، امروز بار دیگر روند نزولی به خود گرفت، انتظارات معامله گران ارز اشتباه بود و بازارساز ارز دیروز دست به اقدامی زد که هیچکس انتظارش را نداشت. .

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، بسیاری از پیشکسوتان بازار می گویند بازار جای معامله گران آماتور نیست چرا که ممکن است ضررهای هنگفتی متحمل شوند، در حالی که معامله گران هرگز فکر نمی کردند کانال دلار ۳۰ هزار تومان ببیند، از قیمت تعجب کردند. تصحیح .

فعالان بازار بیش از تقاضای عرضه در بازار ارز و تشدید شکاف قیمتی را از عوامل اصلی روند نزولی در بازار می دانند، مبادلات بانک ها نیز با قیمت ۲۷ هزار و ۸۰۲ تومان معامله می شدند. همچنین در سامانه نما، در معاملات امروز حواله ها به یورو با قیمت ۲۷ هزار و ۴۳ تومان و حواله ها به دلار با قیمت ۲۵ هزار و ۹۳۳ تومان معامله شد.

معامله گران بر این باورند که بسته به شرایط حاکم بر بازار، دو سناریو ممکن برای پیش بینی بازار ارز وجود دارد: اول اینکه قیمت در محدوده فعلی تعدیل شود و بازار در محدوده خاصی نوسان کند یا بازار برای شرایط بیشتر آماده شود. نوسانات و اخبار مهم

به گفته مسئولان بانک مرکزی، متعادل شدن بازار ارز در نوسانات اخیر در حالی به ثمر نشسته است که بانک مرکزی برخلاف دوره های گذشته که تنها از طریق مبادلات ارزی متعادل می شد، در این دوره تامینی نداشت. حتی یک درصد از منابع ارزی با ارزش کشور در بازار که منابعی است که در شرایط جنگی از آن استفاده می شد، اقتصاد ارزش زیادی برای کشور دارد.

اختیارات سران قوا در بانک مرکزی

اولین اقدام در این زمینه اخذ اختیارات جدید به ویژه از سوی روسای بانک مرکزی بود. بر اساس این اختیارات، بانک مرکزی فردا ممنوعیت عملیات طلا و ارز را اعلام کرد و با همکاری سایر نهادهای مسئول، اقداماتی را برای مسدود شدن حساب های دلالان در بازار ارز فردا انجام داد و در این راستا، اقتصاد کشور پلیس امنیت با صدور اطلاعیه ای هرگونه معاملات آتی ارز، سکه و طلا را طبق قانون ممنوع اعلام کرد.

همکاری بین بخش ها برای بانک مرکزی

در این اطلاعیه پلیس امنیت اقتصادی که فعالیت در سایت‌ها و کانال‌های قیمت‌گذاری و انجام هرگونه معامله غیررسمی و غیررسمی در فضای مجازی را ممنوع می‌داند، تایید کرد که در اتحادیه‌های صنفی رسمی و قانونی فقط معاملات قانونی و با رعایت ضوابط پولی مجاز است. مقررات پولشویی و مالیاتی و بیش از ۵ هزار حساب با اقدامات انجام شده تاکنون. به گفته سردار حاجیان، سخنگوی «فرجه»، ۲۰۰ نفر از عوامل اخلال در بازار ارز شناسایی و تحویل مراجع قضایی شدند.

تسهیل در تامین ارز

علاوه بر این اقدامات مقطعی، بانک مرکزی پس از برگزاری دو جلسه جداگانه با صرافان مجاز شبکه بانکی و انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی، دو بخشنامه برای تعمیق و تسهیل تامین ارز حاصل از صادرات ابلاغ کرد. و به صادرکنندگان در شبکه مجاز صرافی در کشور ارائه دهد

بر اساس بخشنامه بانک مرکزی، این امکان برای همه صادرکنندگان وجود داشت که ارز حاصل از صادرات خود را در شبکه صرافی مجاز شبکه بانکی بفروشند و به قیمت توافقی بفروشند و صرافی ها نیز مجاز به عرضه آن شدند. ارز برای متقاضیان سه روزه نرخ ارز بیش از دو هزار تومان به ازای هر دلار کاهش می یابد.

با این اقدام بانک مرکزی دو برنامه مهم در راستای تسهیل در عرضه و فروش ارز اجرا شد. اولاً خرید ارز توسط صادرکنندگان با نرخ توافقی و غیر اجباری انگیزه صادرکنندگان را برای بازگرداندن ارزهای صادر شده افزایش داد و از سوی دیگر بانک مرکزی در فصل ۲۴ مجوز فروش ارز را صادر کرد. سایر) با تایید متقاضی، امکان خرید ارز برای متقاضیان از کانال رسمی وجود دارد.

نکته مهم این رویکرد بانک مرکزی تعادل بازار ارز بدون دخالت مستقیم و صرف منابع ارزی ارزنده کشور برای ورود به بازار بود، رویکردی که نه تنها در دوره های گذشته بازار را متعادل می کرد، بلکه منابع ارزی تزریق شده به بازار قبلاً صرف واردات کالاهای قاچاق می شد.

سمت تقاضای ارز را رصد کنید

تجربه تلخی که در سال های ۹۶ تا ۱۳۷۷ توسط دولت با هدف تنظیم بازار ارز اتخاذ شد، تنها نتیجه آن از دست رفتن ۱۸ میلیارد دلار منابع ارزی ارزنده برای کشور بود. این روزها بانک مرکزی برای کاهش نرخ ارز، میزان ارز تزریقی به بازار را افزایش داده است. اما با تزریق گسترده ارز به بازار پول، نرخ ارز همچنان به رشد خود ادامه داد و به همین دلیل بانک مرکزی روند عرضه ارز به بازار آزاد را تا آخرین روزهای سال ۱۳۹۵ ادامه داد.

ارزیابی نهادهای نظارتی نشان می دهد که در گذشته با دخالت مستقیم بانک مرکزی در بازار ارز شاهد افزایش میزان قاچاق کالا به کشور بوده ایم. واقعیتی تلخ نشان می دهد که سیاست های قبلی تنها به سود قاچاقچیان بوده و تنها هزینه های هنگفتی را بر تولیدکنندگان و صادرکنندگان کالا و خدمات تحمیل کرده است.

آخرین آمار واردات و صادرات کالای قاچاق در کشور حاکی از آن است که چرخه مالی سالانه قاچاق در کشور ۱۷.۱ میلیارد دلار است که از این میزان سهم کالای قاچاق وارداتی ۱۲.۵ میلیارد دلار و سهم صادرات قاچاق حدود ۴.۶ میلیارد دلار است.

بر اساس نتایج، سهم قطعات خودرو ۲.۵ میلیارد دلار، اسباب بازی ۵۵۰ میلیون دلار، لوازم آرایشی و بهداشتی ۲ میلیارد دلار و سهم لوازم خانگی ۱.۶ میلیارد دلار برآورد شده است.

در این بخش، بانک مرکزی با همکاری سایر نهادهای مسئول نسبت به بستن حساب و نظارت بر تراکنش های بانکی برای مقابله با پدیده قاچاق اقدام کرد و در گام اول ۱۳۰۰ سایت فعال در زمینه تبلیغات فروش را در دستور کار خود قرار داد. از قاچاق لوازم خانگی جلوگیری شد، قاچاق سازمان یافته در تمامی سطوح در دستور کار قرار گرفت و به این ترتیب بانک مرکزی با همکاری سایر نهادهای مسئول اقداماتی را برای کنترل بازار تقاضای ارز انجام داد.

آرامش به بازار باز می گردد

به این ترتیب بانک مرکزی طی یک ماه نظارت مستمر بر بازار ارز توانست بر اساس اصل کنترل تقاضا و افزایش هدفمند عرضه و صرفاً با تسهیل در عرضه ارز به تعادل در بازار ارز دست یابد. مبادله از صادرات، رویکردی که نتایج آن امروز در بازار قابل مشاهده است و قیمت دلار در بازار غیر رسمی به رقمی کمتر از زمان صدور تصمیم آژانس بازگشت.

امروز بازار متشکل ارز به بستری امن برای عرضه ارز برای صادرکنندگان تبدیل شده است و شبکه صرافی های مصوب کشور با در نظر گرفتن شرایط درآمد ارزی کشور و رشد آن ارز مورد نیاز مردم را تامین می کند. قیمت نفت، محصولات، پتروشیمی و محصولات فولادی در بازارهای جهانی؛ منابع ارزی مورد نیاز برای ثبت سفارش مواد وارداتی تحت مقررات بازرگانی نیز ارائه شده است.

انتشار اسکناس ارز؛ بدین ترتیب

اما این تمام ماجرا نیست چرا که بانک مرکزی طرح های دیگری را برای استفاده از منابع اندک ارزی مردم تدارک دیده است، منابعی که می تواند در خدمت توسعه کشور باشد و تاکنون به دلیل نبود فرصت مناسب قابل استفاده نبوده است. استفاده از این منابع برای تامین مالی پروژه های ملی از طریق انتشار اوراق قرضه به صورت ارزی، طرحی است که به موجب آن خریداران اوراق می توانند سرمایه و ثانویه سرمایه گذاری های ارزی خود را دریافت کنند. به گفته آقای صالح عبادی، در این راستا پروژه ها در حال بررسی و آیین نامه آنها در حال نهایی شدن است و آیین نامه آنها به زودی ابلاغ خواهد شد.

نگاهی به مجموعه اقدامات بانک مرکزی برای بهبود بازار ارز نشان می دهد که طی یک ماه گذشته بازار ارز تنها با سیاست های این بانک کنترل شده و بر اساس نظام عرضه و تقاضا، رویکردی به که سنت دیرینه انتظارات تورمی خط تماس مستقیم برای نرخ تورم است. وانرک سکه را شکست و به مدلی موفق برای کنترل بازار تبدیل شد، رویکردی که اگرچه اخبار سیاسی گاهی همچنان سایه می اندازد، اما در نهایت اقتصاد را از سیاست جدا می کند و این در نتیجه لغو رویکرد دولت سیزدهم برای عدم پیوند اقتصاد است. به نتیجه مذاکرات، تحریم ها آن را به وضوح ثابت می کند.

منبع: مهر