دفاع مقدس موضوعی فراموش نشدنی در تمام ادوار تاریخ است


دفاع مقدس با کلماتی زیبا، این کلام لزوم سجده شهدا و مادرانشان را یادآوری می کند و می گوییم: همه ما مدیون شهدا هستیم و اگر در این راه باید به وصیت آنها اطاعت کنیم، کتمان نکنیم. . اعمال ما شرمنده خون شهدا در قیامت است.

این روزها که در هفته دفاع مقدس قرار داریم، یادآور آغاز هشت سال جنگ تحمیلی و رشادت های فرزندان این مرز و بوم هستیم. نکته قابل توجه اینجاست که هر ملتی پایان جنگ را جشن می گیرد و به نیکی یاد می کند و اینجا این روزها آغاز تحمیل جنگی ظالمانه و تلخ بر ملت ایران را یادآور می شویم و آن را گرامی می داریم. دلیل این امر، شجاعت، مردانگی و بزرگواری است که در این هشت سال به زیباترین شکل نشان داده است. تاریخ این کشور کهن گاه میدان حوادث تلخ است. در دویست سال گذشته، یعنی از زمان فتحعلی شاه قاجار به بعد، نزدیک به یک میلیون کیلومتر مربع از ایران جدا شده است. اما ما با شرایطی مواجه شدیم که همه دنیا در قالب سپاه بعث عراق در مقابل ما ایستادند و جوانان دلیر ایران از زن و مرد و پیر و جوان را با قلبی پاک و ایمان راسخ رهبری کردند. نوشته پیر فرزانه جماران تا آخرین قطره با خون خود از خاک ما محافظت کردند.

دفاع مقدس
دفاع مقدس

بی شک جان انسان گرانبهاترین دارایی هر انسانی است که پس از گرفتن آن هیچکس نمی تواند آن را پس بگیرد. زندگی ای که به دلیل دغدغه هایی مانند خانواده و فرزندان و ده ها عامل جسمی و روحی، از دست دادن و بخشش شیرین تر و سخت تر می شود. این روزها در پشت هیاهوی شهر و بی تفاوتی مردمی که گاه فراموش می کنند، زیر هر قدمی خون شهیدان است و نگرش ها و نگرش های به دست آمده در سنگر نیرنگ و تظاهر را مدیون مردمی هستیم که چشمان سبزشان. دنیا را با چشمان خود دیدند و رفتن را به ماندن ترجیح دادند.

ما باید به این همه شور و شوق پاسخ دهیم. دلهایی که از هیچ چیز نمی ترسیدند و زیر تگرگ باروت و خمپاره تنها به فکر امنیت و آرامش هموطنان خود بودند و با خدا مبادله می کردند. نه فکر می کردند روزهای مرگشان در کدام صفحه از تقویم می آید و نه به روزهای حضورشان در آن میدان جنگ و خونی که در آن به مقام و مقامی می رسند.

جوانانی که از کلاس و دانشگاه یا کارخانه و مزرعه برخاستند و جبهه را تنها مظهر وظیفه خود دانستند و با شجاعت خود صحنه های انسانی بی نظیری را خلق کردند. خدا رحمت کند شما متعصبانی که به ما آزادی دادید. اگر چه ما شرمنده شما هستیم، روسیه. یا فقط نام تو را می گذاریم و خیابان هایمان را تزئین می کنیم، یا چهره های معصوم و بی آلایش شما را بر آسمان خراش های قدیمی شهر حجاری می کنیم. نام و عکس شما را حذف کردیم، اما سفارش شما را فراموش کردیم. تو باران رحمت خدایی که به جان خشک این روزها حقیقتی تازه می بخشد. به جرأت می توانم بگویم هشت سال دفاع مقدس آزمون بزرگی بود برای اثبات صلابت و صلابت مردم ایران که البته تا این حد به آن افتخار کرده اند و حالا نوبت به مسئولانی رسیده است که به پایگاه قدرت و مدیون این اعتبار و آسایش.. شهدا هستند و وظیفه بسیار سنگینی دارند.

حسین یحیی – مدیرمسئول روزنامه توحید