دستیابی به ثبات قیمت با کنترل نقدینگی


نایب رئیس کمیته برنامه و بودجه شورای اسلامی گفت: مهار نقدینگی در شش ماهه دوم سال موجب کاهش رشد قیمت و ارتقای سطح زندگی مردم به ویژه دهک های آسیب پذیر جامعه می شود. .

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، مهرداد گودرزوند چیژنی درباره نرخ رشد صفر نقدینگی در سال ۱۴۰۱ گفت: پیش از این در دولت دوازدهم استقراض از بانک مرکزی باعث رشد نقدینگی آنچنان شد که ارزش پول ملی به شدت کاهش یافت و نرخ تورم به شدت افزایش یافت

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: امسال شاهد تکانه های متعددی از جمله لغو ارز ترجیحی، تغییر نرخ ارز گمرکی، افزایش قیمت جهانی مواد غذایی و افزایش دستمزدها بودیم. علیرغم همه این مشکلات، دولت به استقراض از بانک مرکزی ادامه داد و کاهش داد و از تولید پول دست برداشت، به طوری که رشد ماهانه نقدینگی در فروردین ماه امسال برای اولین بار در ۹ سال گذشته منفی شد.

نماینده مردم رودبار تاکید کرد: دولت برنامه ریزی های دقیقی برای کنترل تورم دارد و اجرای این برنامه ها را آغاز کرده و به سمت کنترل تورم می رود که منجر به کاهش رشد قیمت ها می شود، سپس در شش ماهه دوم استاندارد معیشتی مردم را در دستور کار قرار می دهد. بهبود خواهد یافت و به ویژه دهک های آسیب پذیر کشور را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه بهبود شرایط اقتصادی تنها با سیاست های پولی محقق نمی شود، ثبات مالی را در دستیابی به اهداف اقتصادی کشور مهم دانست و گفت: برای این منظور دولت باید هزینه های بخش تولید را کاهش دهد و کنترل قیمت ها را افزایش دهد. به منظور جلوگیری از افزایش نامنظم نرخ ها در کوتاه مدت . البته این روند در دستور کار و برنامه ریزی دولت قرار دارد و به زودی شاهد آثار آن خواهیم بود.

گودرزوند چگینی با بیان اینکه چاپ پول بدون یارانه تاثیر مستقیمی بر بی ثباتی بازار دارد، خاطرنشان کرد: این فرآیند در بودجه ریزی نیز موثر بوده و چالش های زیادی را ایجاد می کند.

این نماینده مجلس اضافه کرد: دولت سیزدهم با شناسایی منابع جدید مانند شناسایی منابع جدید مالیاتی و افزایش فروش نفت و سایر منابع صادراتی در تلاش است تا جلوی نرخ رشد تورم و نقدینگی را بگیرد.

کنترل رشد پایه پولی و نقدینگی به عنوان محرک تورم یکی از برنامه‌های اصلی بانک مرکزی برای کنترل تورم فزاینده است، اما مجموعه سیاست‌های دولت و بانک مرکزی باعث شد رشد نقدینگی ماهانه منفی شود. اولین بار پس از ۹ سال در فروردین ماه سال جاری.

منبع: ارنا

لینک کوتاهلینک کپی شد!