دستگیری یک باند فیشینگ به اتهام کمک مالی در اوکراین


پلیس سایبری اوکراین هفته گذشته اعلام کرد که ۹ نفر از اعضای یک باند تبهکاری را دستگیر کرده است که ۱۰۰ میلیون گریونا را از طریق صدها سایت فیشینگ که مدعی ارائه کمک های مالی به شهروندان اوکراینی هستند، سرقت کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، پلیس الکترونیک اکران هفته گذشته در اطلاعیه ای اعلام کرد: مجرمان با ایجاد بیش از ۴۰۰ لینک فیشینگ اطلاعات کارت بانکی شهروندان را به دست آورده و از حساب آنها سرقت می کنند. مجرمان ممکن است به ۱۵ سال زندان محکوم شوند. عملیات پلیس با توقیف رایانه، تلفن همراه و کارت های بانکی و همچنین پول هایی که به طور غیرقانونی از طریق این طرح به دست آمده بود، پایان یافت. از جمله دامنه های ثبت شده توسط مجرمان ross0.yolasite است[.]com، Foundationua[.]com، ua-compensation[.]buzz، www.bless12[.]ذخیره سازی، کمک، جبران خسارت[.]xyz، newsukraine10. اولازیت[.]com, euro24dopomoga0.yolasite[.]com و غیره

صفحات فیشینگ که برای جمع‌آوری اطلاعات بانکی افراد طراحی شده‌اند، تحت پوشش نظرسنجی‌های مالی اتحادیه اروپا کار می‌کنند. مجرمان پس از به دست آوردن جزئیات بانکی، حساب ها را هک کردند و بیش از ۱۰۰ میلیون گریونا (۳.۳۷ میلیون دلار) را از بیش از ۵۰۰۰ شهروند برداشت کردند.

روش توزیع پیام مورد استفاده برای پخش لینک های فیشینگ بلافاصله مشخص نیست، اما می توان آن را از طریق روش های مختلفی مانند فیشینگ پیام متنی معروف به فیشینگ، ایمیل های هرزنامه، پیام های مستقیم در برنامه های شبکه های اجتماعی یا تبلیغات به ظاهر مناسب منتشر کرد.

پلیس همچنین به شهروندان هشدار داد که اطلاعات پرداخت مالی را فقط از منابع رسمی دریافت کنند، روی لینک های مشکوک کلیک نکنند و اطلاعات محرمانه به ویژه اطلاعات بانکی را به اشخاص ثالث منتقل نکنند و این اطلاعات را با منابع مشکوک به اشتراک نگذارند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!