در برنامه هفتم توسعه چه نکاتی باید مورد توجه قرار گیرد؟


یک کارشناس اقتصادی گفت: در برنامه هفتم توسعه باید اصلاحات نهادی با توجه به تجربیات روز دنیا و متناسب با امکانات و منابع انجام شود نه اینکه اهدافی را تعیین کنند که قابل تعیین نباشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی خبرآنلاین که خبرگزاری دانشجویان ایران آن را یدک می کشد، کامران ندیری درباره تدوین برنامه هفتم توسعه گفت: معمولا برنامه ریز در برنامه توسعه باید به اصلاح نهادی توجه کند. به عبارت دیگر، هیچ تغییری در میانگین و متوسط ​​نرخ رشد در برنامه‌های توسعه ایجاد نمی‌شود مگر اینکه ساختار سیاست‌گذاری تغییر کند. برای این منظور آنچه سازمان برنامه و بودجه باید روی آن تمرکز کند استقلال بانک مرکزی است و باید به گونه ای برنامه ریزی کند که در پنج سال آینده بانک مرکزی نسبتاً مستقلی داشته باشیم.

وی افزود: محور دوم در برنامه ریزی باید بهبود فضای کسب و کار باشد و فضای کسب و کار در کشور در پنج سال آینده به نقطه مناسبی می رسد که نیازمند صرف هزینه و برنامه ریزی است. به عنوان مثال بخش زیادی از اراضی کشور ثبت نشده و یا مقداری تغییر کاربری داده شده اما شناسایی نشده است که موضوعی جدی است و سازمان برنامه و بودجه باید روی آن تمرکز کند.

و این کارشناس اقتصادی ادامه داد: اگر در برنامه پیشگام گفته می شد که از نظر میانگین نرخ رشد به عددی برسیم، در سال های گذشته ثابت شده است که تا زمانی که برنامه مشخصی برای آن نداشته باشیم به این اعداد نمی رسیم. اصلاح ساختارها

ندیری شیوه قبلی تدوین برنامه هفتم توسعه را بسیار ناقص دانست و گفت: نقطه ضعف برنامه های توسعه قبلی، دست نیافتن به هیچ یک از اعداد و ارقام تعیین شده است و اکثراً نتوانستیم به اهداف کمی برنامه های توسعه دست پیدا کنیم. . در حال حاضر ساختار بیمه، صندوق های تامین اجتماعی، صندوق های بازنشستگی در معرض بحران هستند و در سیستم بانکی نیز با مشکلات جدی مواجه هستیم.

وی گفت: اصلاحات نهادی باید مطابق با تجربیات جهانی و متناسب با امکانات و منابع انجام شود و نیازی به تعیین اهدافی نیست که قابل تعیین نباشد.