دریا یکی از جاذبه های جذاب برای مسافران شمال است


دریا یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری شمال کشور برای مسافران است. ناگفته نماند که با توجه کافی به نکات ایمنی که معمولاً برای گردشگری دریایی و شنا ذکر می شود، این سفر لذت بخش و عاری از خطرات احتمالی خواهد بود و به یادگار خواهد ماند.

شنا در دریا با شنا کردن در استخر یکی نیست. همانطور که در بالا ذکر شد، اکثر خانواده هایی که به استان های شمالی کشور سفر می کنند، مشتاق دیدن دریا و شنا در آب های روان دریای خزر هستند. اما متاسفانه آمارها حاکی از آن است که سالانه تعداد زیادی از گردشگران به دلیل عدم آگاهی از خطرات دریا و یا ناآشنایی با اصول شنا طعمه دریا می شوند. تا آنجا که کارشناسان معتقدند مرگ و میر ناشی از شنا در دریای خزر با آسیب های ناشی از زلزله های متوسط ​​در ایران قابل مقایسه است. شنا در دریا علاوه بر دانش فنون شنا و مهارت بالا مستلزم شناخت کافی از ویژگی های امواج دریا است. به یاد داشته باشید که بسیاری از قربانیان غرق شده با تکنیک های شنا آشنا هستند، بنابراین توانایی شنای خود را دست بالا نگیرید.

به گفته مسئولان و کارشناسان، عوامل متعددی در وقوع این حوادث تلخ و ناگوار در دریای خزر دخیل هستند که از مهم ترین آنها می توان به بی توجهی خانواده ها و رعایت نکردن نکات ایمنی به دلیل ناآگاهی، ضعف مدیریت، نظارت و … اشاره کرد. عدم توجه از امکانات و تجهیزات شنا در دریا علاوه بر دانستن فن شنا و مهارت زیاد، باید خواص آب دریا را نیز شناخت. آب شور دریا در تماس با چشم با ایجاد تحریک و ناتوانی در رسیدن به ساحل، غلظت شناگر را از بین می برد و حتی اگر وارد نای و ریه شود، با ایجاد سرفه های شدید، شنا را عملا غیرممکن می کند. شناگر را کاملاً بدبخت می کرد. امواج خروشان دریا و آب های گل آلود ساحلی خزر آدمی را به این سو و آن سو می برد و تمام توان و انرژی او را می گیرد و نشان می دهد که دریا هیچ گاه جای امنی برای شنا نیست.

اما با توجه به تمامی عوامل ذکر شده، ریزش جریان ها یا جریان های تند یکی از مهم ترین و مهم ترین دلایل غرق شدن شناگران در دریای خزر است. جریان های ساحلی خطرناک ترین و مرگبارترین جریان های دریای خزر هستند به طوری که ۸۰ درصد امدادرسانی های نجات یافته با این پدیده همراه است. امواج با رسیدن به ساحل پس از مدتی در نزدیکی ساحل می شکند و این عمل بر اساس موقعیت و شکل بستر و زاویه برخورد موج، جریان های موازی و عمودی را برای ورود به منطقه ساحلی تشکیل می دهد. جریان های ریپ با مکانیسم های مختلف از ناحیه آب های کم عمق ساحلی سرچشمه می گیرند و با سرعت زیاد به عنوان کانال خروشان عمل می کنند و اگر قهرمان شنای المپیک بخواهد برخلاف این جریان که سرعت آن حدود دو متر بر ثانیه است حرکت کند. آهسته تر، غرق می شوی.

بنابراین افرادی که تصمیم به ورود به آب های نیمه عمیق با عمق بیش از یک و نیم متری سواحل دریای خزر می گیرند، نه تنها باید شنا را خوب بلد باشند، بلکه علاوه بر قدرت بدنی بالا، از قدرت بدنی بالایی برخوردار خواهند بود. برای پرداخت مبالغ ویژه به این جریان های ریپ توجه کنید. زیرا اگر فردی در این جریان ها بیفتد، مهم نیست که چقدر قوی و خوب شنا کند، بازگشت به ساحل را عملا غیرممکن می کند. این موضوع باعث شده است که تعدادی از محلات در منطقه شمال در آمار قربانیان دریای خزر ظاهر شود.

غرش دریای خزر
غرش دریای خزر

افزایش سطح دریای خزر در سال‌های اخیر بسیاری از ساختمان‌ها، تأسیسات ساحلی، چاه‌های آب و فاضلاب را در زیر آب‌های ساحلی مدفون کرده است. بنابراین گردشگران باید در مکان‌های تمیز و مناطقی که ناجیان غریق نیز حضور دارند شنا کنند و معتقدند با توجه به خطرات ساحل در آن منطقه و مرگ‌های بعدی آن که به این نام معروف است، بسیاری از مناطق شنا ممنوع است. اگر قصد شنا دارید و علاقه مند به شنا در آب دریا هستید، با حضور ناجیان غریق در مناطق تمیز شنا کنید. توصیه های ناجیان غریق را جدی بگیرید. آنها بارها شاهد بوده اند که سفرهای شیرین مسافران تابستانی در منطقه شمال تلخ می شود.

خوشدل – کارشناس اجتماعی