درس های تابستان و بازار داغ آن


ترم تابستانی با پایان امتحانات در سراسر کشور آغاز می شود و فصل تابستان یکی از چهار فصلی است که دانش آموزان بیش از همه آن را دوست دارند و با شنیدن نام تابستان خوشحال می شوند. زیرا پس از گذشت حدود نه ماه، یعنی گذراندن سه فصل پاییز، زمستان و بهار، وقت خوشی و شادی است و خبری از مدرسه و امتحان نیست. بسیاری از کودکان این روزها علاقه زیادی به گذراندن اوقات فراغت خود دارند. کلاس های تابستانی کلاس ها دارای موضوعات مختلفی هستند و بسته به علایق دانش آموزان می توانند متفاوت باشند.

تابستان شروع شده و طبق معمول رونق فصل های تابستان و بازار داغ آن به اوج خود رسیده است. با گذشت دو سال از شیوع کرونا و خانه نشینی بیشتر کودکان، پرکردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان به دغدغه اصلی والدین تبدیل شده است. و بخش بزرگی از مخارج خانواده را به خود اختصاص داد. پرکردن بهینه اوقات فراغت نوجوانان و جوانان موضوعی مهم برای این نسل آینده و ارزشمند است و بر اساس نتایج تحقیقات متعدد بی شک هیچ برنامه مفیدی برای گذراندن اوقات فراغت بهینه نسل جوان زمینه را فراهم نمی کند. بسیاری از آسیب ها خدمات اجتماعی ارائه می کند.

این روزها با انبوهی از سرگرمی‌ها، ورزش‌ها، تقویتی و درس‌ها در سطح شهر با تبلیغات فشرده برای متقاعد کردن والدین برای ثبت نام فرزندان خود در ماراتن شدید روبرو هستیم. از بیلبوردهای سطح شهر گرفته تا فضاهای مجازی، می توانید این نوع تبلیغات را در همه جا ببینید. انواع کلاس ها از موسیقی، شنا و خلاقیت گرفته تا بازی های آبی، کاردستی و غیره که هر کدام لیستی از مزایای خاص خود را دارند.

تابستان فرصت خوبی برای مربیان کلاس ها و باشگاه های خصوصی است تا خلاء سه ماهه مرخصی را پر کنند و گاه درآمدهای نجومی از این بازه زمانی کسب کنند. تابستانی اقتصاد که در برخی گزارش ها از جمع آوری میلیون ها مبالغ از والدین برای آموزش مهارت های خاص فقط برای ایجاد یک دوره سه ماهه صحبت می کند. البته در بسیاری از موارد حقیقت این است که بسیاری از این مدارس هزینه مکان و اثاثیه خود را از جیب شما می پردازند در حالی که والدین انتظار دارند از آموزش خصوصی بیشتری برای فرزندان خود بهره مند شوند.

دروس تابستانی و آموزش مهارت
دروس تابستانی و آموزش مهارت

با توجه به تغییر سبک زندگی و پیشرفت سریع علم و فناوری در همه زمینه ها، نمی توان از مهارت آموزی افراد غافل شد و باید با برنامه ریزی صحیح و تعادل بین سرگرمی، مهارت آموزی و آموزش، از این فرصت بهینه تابستانی بدون اتلاف وقت استفاده کرد. وی بازگشت، از سوی دیگر با وجود هزینه های بالای این کلاس ها و با وجود مشکل رفت و آمد در شهرهای بزرگ، رقابت های نابجا و حضوری بر انتخاب درست غالب است و اکثر خانواده ها با این مشکل مواجه هستند. تابستان های زیادی که حتی بچه ها علاقه زیادی به هم ندارند روزهای گرم سال را سپری می کنند. بی توجهی به اثربخشی کلاس های تابستانی و بی توجهی به سنجش میزان یادگیری و استعداد دانش آموزان همان بلای بزرگی است که این روزها در اکثر خانه ها به چشم می خورد. بدون شک اوقات فراغتی که هر ساله تعدادی از دانش آموزان را گرد هم می آورد نیاز به پیش زمینه ای دارد که می تواند خروجی با کیفیت بهتری داشته باشد.

تابستان هر سال می آید و می رود. این فصل می تواند انباری از تجربیات و توانایی های جدید برای دانش آموزان باشد یا ویترینی برای شهرت والدین برای آموزش مهارت های فرزندانشان در ده ها زمینه مختلف. هیچ کس نمی تواند تأثیر درس های اوقات فراغت تابستانی عالی برای بچه ها را انکار کند، اما از آنجایی که هر چیزی بیش از حد پیش می رود، نتیجه معکوس خواهد داشت و شرکت بیش از حد در کلاس ها ممکن است کاملاً ضروری نباشد. مشکلی نیست و در کنار آن هزینه های هنگفتی که این کلاس ها برای خانواده ها به همراه دارد را نمی توان نادیده گرفت. خانواده های نسل دیروز برای پرکردن اوقات فراغت خود به دنبال کسب درآمد در تابستان بودند و اکنون باید برای پرکردن تعطیلات تابستانی خود هزینه های نسل امروز را متحمل شوند.

ما نباید به دنبال این باشیم که همه بچه ها را به فکر وادار کنیم، بلکه باید به آنها یاد بدهیم که علایق و استعدادهای خود را بهتر بشناسند تا برای تصمیم گیری های بزرگ در زندگی آینده خود قدم های قاطعی بردارند. غنی سازی اوقات فراغت به معنای پرکردن تمام تعطیلات دانش آموزی با انواع کلاس های آموزشی نیست. والدین باید این واقعیت را بپذیرند که اجبار کودکان و نوجوانان برای شرکت در کلاسی که تمایلی به شرکت در آن ندارند، مشکلات زیادی را هم برای خانواده ها و هم برای دانش آموزان ایجاد می کند.

مهندس فاطمه یحیی