خوشحال نباشید ۴۲۰۰ تومان برگردانید


وی اعلام کرد: «دولت تصمیم گرفت تا امسال تکلیف قانون بودجه مبنی بر تغییر نرخ ارز حقوق ورودی از ۴۲۰۰ به ETS را اجرا نکند» در حالی که این قانون از یک ماه پیش اجرایی شد و دولت خواستار کاهش آن شد. در خصوص عوارض گمرکی در لایحه دو فوریتی قانون از مجلس نمایندگان خواسته شد در اجرای تغییر مبنای محاسبه عوارض ورودی و برگشتی ۴۲۰۰ تومان کوتاهی نکنند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، اتفاقی که امسال برای تغییر مبنای محاسبه حقوق ورودی رخ داد، آن را به یکی از مهم ترین تغییرات حوزه تجارت در سال جاری تبدیل کرد. حقوق گمرکی یکی از بندهای درآمد دولت در بودجه است و شامل حقوق گمرکی و سود بازرگانی است که نرخ ارز تا سال جاری مبنای محاسبه ارزش کالاهای وارداتی ۴۲۰۰ تومان بوده است.

در قانون بودجه ۱۴۰۰ مجلس بدون اینکه دولت در این لایحه درخواستی داشته باشد، تصویب کرد که نرخ ارز برای محاسبه حقوق ورودی کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات، مواد مصرفی پزشکی و نهاده های کشاورزی و دامی بدون تغییر در ۴۲۰۰ تومان باقی بماند. ۴ درصد و کاهش عوارض گمرکی این کالاها به ۱ درصد. در مورد سایر کالاها نیز مقرر شد که محاسبه حقوق ورودی بر اساس سامانه مبادلات الکترونیکی (ETS) و با کاهش حقوق گمرکی از چهار به دو درصد باشد. اما گمرک دید که نتیجه اجرای این قانون افزایش قیمت تمام شده کالاهای وارداتی و تبعات تورمی آن در بازار خواهد بود و به همین دلیل اجرای این مصوبه قانونی با پیشنهادهایی به دولت به تعویق افتاد و سپس با تصمیم فرماندهان نیروها که سال گذشته اجرایی نشد.

چه کسی می خواهد هزینه ورودی را افزایش دهد؟

اما در لایحه بودجه امسال دولت به مجلس پیشنهاد داد مبنای محاسبه عوارض گمرکی از ۴۲۰۰ به نرخ ETS تغییر کند. با این تفاوت که حتی قیمت ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی حذف و عوارض گمرکی سایر کالاها کاهش پیدا نکرد. این سند در ماه آوریل به تصویب مجلس نمایندگان رسیده و به نهادهای مربوطه منتقل شده است. به هر حال آثار تورمی تغییر نرخ محاسبه دستمزد نهاده ها در زمانی که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از عرضه ارز برای کالاها در دستور کار قرار گرفت، آثار تورمی خاص خود را داشت. به همین دلیل اعلام شد که دولت در حال بررسی کاهش سود بازرگانی و حتی عوارض گمرکی سایر کالاها (کالاهای غیرضروری) است که در بودجه پیش بینی نشده بود تا از تبعات تورمی این تصمیم برای برخی جلوگیری شود. قاب. بر این اساس سود بازرگانی که بابت تعدادی از تعرفه ها در اختیار دولت بود کاهش یافت و با اعلام دولت برای اجرای تبصره ۷ قانون بودجه با حذف سکه ۴۲۰۰ تومانی از محاسبه حقوق ورودی و تغییر. به نرخ ETS که نرخ حاشیه بازار است و بیش از پنج برابر بود، از سوم ژوئن سال جاری اجرایی شد. البته در کنار آن تغییراتی در نرخ محاسبه مالیات بر ارزش افزوده نیز ایجاد شد و بر هزینه کلی واردات تاثیر گذاشت.

وزرای اقتصاد و صلح دو لایحه فوریتی امضا کردند

اما اخیرا وزیر اقتصاد با توضیحاتی در خصوص اظهارات رئیس جمهور در مورد تورم، توضیحاتی در خصوص حقوق درآمدی ارائه کرده است که با توجه به اتفاقاتی که افتاده و پیشنهادات دولت قابل توجه است. خاندوزی گفت: در برخی مواد قانونی از جمله قانون بودجه، لزوم افزایش نرخ ارز بر اساس محاسبه عوارض گمرکی از ۴۲۰۰ تومان به نرخ ETS که در بودجه دولت های گذشته بوده و اجرا شده و اجرا نشده است، تصریح کرد. توسط دولت قبل اما این حکم در بودجه سال ۱۴۰۱ آمده است «دولت در نظر دارد امسال این حکم را اجرا نکند. پس لایحه یک فوریتی را به مجلس تقدیم کرد و خواستار تصویب دو فوریت و اصل لایحه از سوی مجلس شد تا اکنون زمان اجرای این سیاست نباشد تا بتوان آن را به ۱۴۰۲ موکول کرد.

حقوق ورودی تغییر کرده و در حال اجرا هستند. پیشنهاد کاهش تعرفه ها به مجلس رفت

این موضوع هنگام انجام این تکلیف قانونی در اوایل ژوئن مطرح شد و هزینه ورودی در حال حاضر با نرخ ETS محاسبه می شود. همزمان در ۱۶ خرداد، دولت لایحه ای یک فوریتی به مجلس فرستاد که خواستار عدم اجرای آن نبود، بلکه به اصلاح تبصره ۷ و درخواست کاهش تعرفه ها نیز به عنوان بخشی از آن اشاره کرد. حقوق ورودی و در این قانون که به امضای وزیر اقتصاد و وزیر امنیت رسیده است، دولت «عوارض گمرکی مواد اولیه، قطعات، قطعات، ماشین آلات و تجهیزات واسطه ای را با احتساب بازرگانی حداکثر ۱۰ درصد» الزامی کرده است. سود حقوق ورودی به ۱ درصد».

سخنگوی دولت طرح یک فوریت قانون برای کاهش اثرات تورمی عوارض واردات را تایید کرد

بهادری جهرمی سخنگوی دولت در تشریح سخنان رئیس جمهور بر موضوع یک فوریت لایحه کاهش اثرات تورمی تصویب بودجه در رابطه با حقوق واردات تاکید کرد و گفت: افزایش نرخ ارز بر اساس محاسبه حقوق گمرکی در از ۴۲۰۰ تومان به ETS وارد می شود و در قانون بودجه امسال نیز موادی وجود دارد که آثار تورمی دارد. به همین دلیل رئیس جمهور گفت: دولت لایحه یک فوریتی را برای کاهش اثرات تورمی این مصوبه به مجلس ارسال کرده است.

از مجلس خبری نشد. وزیر ساکت به رئیس جمهور نامه نوشت و این لایحه را تکرار کرد

با وجود گذشت بیش از یک ماه، هنوز اخباری از بررسی لایحه یک فوریتی دولت در مجلس به گوش می رسد، اما روز دوم تیرماه فاطمی امین وزیر امنیت در مکاتبه ای با رئیس جمهور خواستار کاهش فوری عوارض گمرکی شد. یعنی همان چیزی که در فاکتور اضطراری ذکر شده بود.

وی هشدار داد: افزایش نرخ پایه برای محاسبه تعرفه منجر به افزایش مضاعف مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی می شود که این امر موجب افزایش هزینه های تولید، افزایش قاچاق، افزایش نیاز به نقدینگی، کاهش تولید و افزایش تورم می شود. رئیس جمهور خواستار اقدام فوری برای کاهش عوارض گمرکی شد.

قرار نیست ورودیه مثل پارسال ۴۲۰۰ باشه .

افزایش اخیر هزینه عوارض واردات، نارضایتی واردکنندگان و به‌ویژه تولیدکنندگان را در پی داشته است. در هر صورت حدود ۸۰ درصد کالاهای غیرضروری وارداتی مواد اولیه و واسطه تولید هستند و در قانون بودجه تصمیمی مبنی بر کاهش عوارض گمرکی صادر نشده است. بنابراین حتی کاهش حاشیه سود بدون کاهش عوارض گمرکی نیز مانع از افزایش قیمت تمام شده این بخش نشد و بر تولید تاثیر گذاشت. تغییر حقوق گمرکی در اختیار دولت نیست و باید در مجلس نمایندگان یا سران سه قوه تصمیم گیری شود که هنوز به نتیجه نرسیده است. بر این اساس، واردکنندگان نباید منتظر لغو قانون بودجه و بازگشت محاسبات حقوق ورودی به سال قبل بر اساس ۴۲۰۰ باشند، بلکه احتمال می رود با تصویب مجلس، عوارض گمرکی اقلام تولیدی کاهش یابد.

منبع: ایسنا