خشونت بازار سهام علیه سهامداران تا کی ادامه خواهد داشت؟


امروز سهامداران شاهد کاهش شاخص بورس بوده اند و بسیاری معتقدند رکورد نرخ بین بانکی دلیل ادامه روند نزولی بورس تهران است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، سهامداران امروز شاهد افت شاخص بورس بودند و بسیاری بر این باورند که برگزاری مجامع بورس و کوبیدن نرخ بین بانکی دلیل ادامه روند نزولی سهام تهران است. تبادل.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز با کاهش بیش از ۱۱ هزار واحدی به کار خود پایان داد. افت ۱۱۶۱۱ واحدی شاخص منجر به ثبت رقم یک میلیون و ۴۶۸ هزار واحدی شاخص کل در روز یکشنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۱ شد. شاخص هم وزنی نیز با افت ۳۲۰۰ واحدی مواجه شد و در رقم ۴۰۲ هزار واحد قرار گرفت.

شاخص بورس چقدر پایین خواهد آمد؟

اتفاقاتی که این روزها در بورس تهران رخ می دهد به اعتقاد بسیاری از کارشناسان ناشی از اجرای سیاست های نادرست دولت در حوزه اقتصاد است. سیاست های مغایر با وعده های انتخاباتی ابراهیم رئیسی و مردم بازار از جانشین فومنی به عنوان رئیس دولت ناراحت است.

از جمله این وعده ها می توان به شکسته شدن سقف ۲۰ درصدی نرخ بین بانکی اشاره کرد. قیمت گذاری تکلیفی، عدم دخالت دولت در امور داخلی بازار سرمایه و… نیز از جمله وعده هایی است که دولت عملی نمی کند.

البته برخی از تحلیلگران نیز برگزاری مجامع و برآورده نشدن انتظارات سهامداران را دلیل دیگری بر این امر می دانند. این در حالی است که وضعیت بازار در فصل جمع آوری نسبتاً همیشه رو به بهبود است و در بدترین حالت، نرخ سود و روند نزولی شاخص تثبیت شده است.
بسیاری از افراد شاغل در بورس معتقدند بانک مرکزی از ابتدای امسال به تدریج نرخ بین بانکی را افزایش داده است. این در حالی است که سید احسان خاندوزی قول داده بود از پاییز ۱۴۰۰ نرخ سود را بالای ۲۰ درصد افزایش ندهد و این وعده که تحت عنوان بسته حمایتی بورس داده شده بود اکنون زیر پا گذاشته شده است.

بسیاری بر این باورند که افزایش جزئی نرخ سود عامل سقوط بازار سهام است. از سوی دیگر، بسیاری از اقتصاددانان بر لزوم استفاده از این ابزار برای کنترل تورم تاکید دارند. اکنون به نظر می رسد که تعادل به نفع اقتصاددانان متمایل شده و دولت و بانک مرکزی به افزایش نرخ بهره متقاعد شده اند.

منبع: تجارت نیوز

لینک کوتاهلینک کپی شد!