خاورمیانه؛ رهبر جدید اکوسیستم جهانی FX


رشد اقتصادی ۵.۲ درصدی در منطقه MENA در سال ۲۰۲۲

در سال ۲۰۲۱، DIFC حدود ۹۹۶ شرکت ثبت شده داشت که بالاترین سطح در تاریخ است. البته نرخ پایین مالیات شرکت ها و مقررات مالی شفاف نقش مهمی در افزایش محبوبیت این منطقه در بین کارگزاران دارد.

به گزارش فایننس مگنتز، طی پنج سال گذشته، خاورمیانه با کارگزاران ارز خارجی (FX) و CFD ما به مقصد برخی از سریع ترین اقتصادهای جهان تبدیل شده است. به طور خاص، دبی از زمان بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۸ شاهد افزایش محبوبیت در میان ارائه دهندگان خدمات مالی بوده است. تنها در سال ۲۰۲۱، مرکز مالی بین المللی دبی، منطقه مالی ویژه دبی، ثبت ۹۹۶ شرکت را اعلام کرد که بالاترین شرکت در جهان است. این رقم در مقایسه با سال ۲۰۲۰ حدود ۳۶ درصد افزایش یافته است.

بخش بزرگی از ثبت شرکت های جدید در این منطقه ویژه اقتصادی توسط واسطه های مالی انجام شد. در مقابل، برخی از بزرگترین دلالان ارز و قراردادهای ما، یا حداقل دفاتر منطقه ای آنها، اکنون در دبی مستقر هستند. دبی به دلیل موقعیت استراتژیک خود به عنوان یک مرکز مالی، فرصتی را برای شرکت های مالی فراهم می کند تا فعالیت های خود را در سطح جهانی گسترش دهند. FxPro اخیراً از گسترش حضور خود در خاورمیانه با دفتر جدید خود در دبی خبر داده است.

اما خاورمیانه به دبی یا امارات محدود نمی شود. کشورهایی مانند بحرین و اردن نیز اخیراً یک رویکرد نظارتی مالی مبتنی بر فناوری را برای جذب شرکت‌های مالی پیشرو در سراسر جهان معرفی کرده‌اند.

انتظار می رود سایر کشورهای نفت خیز خاورمیانه و شمال آفریقا مانند کویت و بحرین به همراه عمان و عربستان سعودی رشد سریعی را تجربه کنند و خاورمیانه به ویژه کشورهای خلیج فارس را به مرکزی جذاب برای دلالان جهانی تبدیل کنند. بر اساس گزارش اخیر بانک جهانی که در آوریل ۲۰۲۲ منتشر شد، انتظار می رود منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۲۲ به میزان ۵.۲ درصد رشد کند که سریع ترین نرخ از سال ۲۰۱۶ به دلیل کاهش قیمت نفت است.

بر اساس گزارش اخیر بانک جهانی که در آوریل ۲۰۲۲ منتشر شد، انتظار می رود منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۲۲ به میزان ۵.۲ درصد رشد کند که سریع ترین نرخ از سال ۲۰۱۶ به دلیل کاهش قیمت نفت است.

مقررات ارزی

در حالی که سایر مناطق با چارچوب شفاف کنترل ارز دست و پنجه نرم می کنند، اکثر کشورهای خاورمیانه، به ویژه امارات، بحرین و اردن، توانسته اند تعادل مناسبی بین حمایت از مصرف کننده و ترویج محصولات مالی نوآورانه در یک محیط امن ایجاد کنند.

محمد آل احمد، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل گروه Equiti گفت: «افزایش شدید تعداد کارگزاران ارز طی چند سال گذشته را می توان به عوامل متعددی نسبت داد. تلاش برای ایجاد مقررات پیشرفته بازار منطبق با استانداردهای بین المللی در خدمت دلالان و دلالان ارز، محیطی امن تر، جذاب تر و توانمندتر را فراهم کرده است.

آل احمد خاطرنشان کرد: مدیریت موثر بیماری همه گیر کرونا و رویدادهای جهانی مانند نمایشگاه جهانی ۲۰۲۰ نیز سرمایه گذاران زیادی از جمله دلالان ارز را به منطقه جذب کرده است.

نرخ مالیات و پذیرش فناوری های جدید

فرح مراد، تحلیلگر ارشد بازار در XTB MENA، گفت که منطقه خاورمیانه در چند سال گذشته به دلیل پذیرش فناوری در بخش‌های مختلف، تکامل یافته است. به گفته وی، رویکرد دبی به محصولات نوظهور تامین مالی کسب و کار، کارگزاران را قادر ساخته است تا فعالیت های خود را در منطقه راه اندازی و گسترش دهند.

دبی محیطی مساعد برای شرکت های مالی است. دبی همچنین دارای یک سیستم قانونی و نظارتی مستقر با زیرساخت های مناسب است. یکی دیگر از اعضای شورای همکاری خلیج فارس، کویت، نیز یک بازار مالی پیشرفته با بالاترین ارزش ارز در جهان ایجاد کرده است. مراد معتقد است که این فضا به نفع بازار ارز است و محصولات مختلفی در حوزه قراردادهای ما با رعایت استانداردهای بین المللی متفاوت و در عین حال با بهره مندی از محدودیت های کمتر به معامله گران عرضه می شود.

وقتی از اقتصادهای قوی صحبت می کنیم، نرخ مالیات شرکت ها در کشورهای مختلف خاورمیانه جزو پایین ترین نرخ های مالیات در جهان است. در میان مناطق ویژه اقتصادی، دبی در بین شرکت هایی که به دنبال نوآوری در صنعت خدمات مالی هستند محبوبیت خاصی پیدا کرده است.

مترجم: فرزانه اسکندریان

منبع: financemagnates.com