حذف دلار از مبادلات اقتصادی ایران و روسیه


رئیس کل بانک مرکزی گفت:

رئیس کل بانک مرکزی گفت: بستر مناسبی برای انجام مبادلات تجاری ایران و روسیه با ارزهای ملی فراهم شده و دلار به تدریج از حوزه مبادلات اقتصادی دو کشور خارج خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری الکترونیک بانکی به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی دکتر صالح عبادی با بیان اینکه در حال حاضر حجم مبادلات ایران و روسیه حدود ۴ میلیارد دلار است و این مبادلات با پول ملی دو کشور قابل انجام است، توضیح داد: در حال حاضر تفاهم نامه ای برای استفاده از پول ملی دو کشور در بورس وجود دارد و تجارت های کوچک بین ایران و روسیه و همچنین در سایر زمینه های پولی و بانکی مبادله شد و جدول زمانی مشخصی تعیین شده است که به تدریج اعلام خواهد شد.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در دیدار با رئیس جمهور روسیه گفت: در دیدار روز گذشته آقای پوتین با رهبر معظم انقلاب، برادر رهبری بر این موضوع تاکید کردند. وی خواستار حذف تدریجی دلار از تعاملات اقتصادی دو کشور شد و آقای پوتین در این دیدار بر اتخاذ تدابیر لازم برای رسیدن به این هدف تاکید کرد.
وی همزمانی رونمایی از نماد معاملاتی جفت ارز ریال و روبل با سفر رئیس جمهور روسیه به ایران را حاصل تلاش همه جانبه کارشناسان بانک مرکزی در سه ماه گذشته دانست و افزود: در شرایط فعلی یک بستر مناسب برای استفاده از پول ملی در تعاملات اقتصادی ایران و روسیه آماده است و آماده نخواهد بود.» این تنها به روسیه محدود می شود اما تجار و دلالان می توانند از این ارز برای تسویه حساب های تجاری خود در تمامی دلالان کشورهای آسیایی که روبل دارند استفاده کنند. استفاده می شود.
دکتر صالح عبادی با بیان اینکه قطعا با توسعه روابط با روسیه صادرات ایران به روسیه افزایش می یابد، گفت: با رونمایی از نماد معاملاتی جفت ارز روبل و ریال، از این پس امکان معامله روبل و ریال فراهم می شود. . تجار و بازرگانانی که برای صادرات خود به روسیه روبل دارند یا فعالان اقتصادی روسی که در ایران کار می کنند و نیاز به ریال دارند می توانند به صورت توافقی روبل خود را بفروشند و این ارز اولین قدم برای رفع نیازهای غیرتجاری مانند ارز است. مورد نیاز دانشجویان و سفر و خدمات در این بخش ارائه خواهد شد.
وی با بیان اینکه اتفاقی که در ماه های اخیر و با اعمال تحریم های گسترده علیه روسیه رخ داد، کشورها را به فکر استفاده از ارزهای غیر از دلار در مبادلات قرار داد، افزود: استفاده آمریکا از دلار به عنوان ابزاری برای کشورهای غیرمتعهد در قالب اقتصاد تحریم های مالی و پولی باعث شد بسیاری از کشورها برای جایگزینی دلار با پول ملی خود گام بردارند و بانک های مرکزی در بسیاری از کشورها در تلاش هستند تا ارزهای ملی خود را در معاملات تجاری با ارزهای جهانی مانند دلار جایگزین کنند.

افزایش حجم و کمیت تراکنش ها در سامانه نیما
رئیس کل بانک مرکزی در بخشی دیگر از این گفت وگو با اشاره به اقدامات بانک مرکزی در تنظیم بازار ارز از ابتدای سال تا امروز یعنی در چهارمین ماه سال جاری گفت. ۱۳.۶ میلیارد دلار ارز در سامانه نما معامله شد که این رقم در مدت مشابه سال جاری برابر است و در گذشته ۷.۶ میلیارد دلار یا بیش از ۸۰ درصد از مبادلات سامانه نما با نرخ ارز تامین می شد. بین ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان و در این مدت مجموع ارزهای معامله شده در بازار توافقی و بازار یکپارچه ۴۸۶ میلیون دلار بوده که تقریباً معادل مدت مشابه سال گذشته است.
وی با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد نیاز ارزی کشور از طریق سامانه نما به صورت حواله تامین می شود، خاطرنشان کرد: در بازار حواله که سامانه نما نامیده می شود، معاملات حواله واردکنندگان تامین می شود و بخش اسکناس نیز برای رفع نیازها استفاده می شود در بخش خدمات، مسافر و دانشجو است که تنها حدود ۵ درصد از مبادلات ارزی را به خود اختصاص می دهد.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: مبنای نرخ ارز در بازار برکت و بازار ارز بر اساس توافق عرضه کننده ارز و متقاضی است و تعیین قیمت وجود ندارد و در شرایط فعلی ، در برخی روزها حجم عرضه از حجم تقاضا بیشتر می شود.
وی تاکید کرد: بانک مرکزی به شدت به دنبال عرضه ارزهای دولتی در بازار و جمع آوری نقدینگی از بازار است، در غیر این صورت بستری برای افزایش پایه پولی فراهم می شود، رویکردی که در گذشته دنبال می شد و گاهی بانک مرکزی در دولت ریال در اختیار دولت قرار داد اما ارز خود را در بازار نفروخت و آمار نیز این رویکرد بانک مرکزی را ثابت می کند به طوری که رشد خالص دارایی بانک مرکزی منفی ۴.۱ درصد بوده است که به این معنی است که بانک مرکزی بیش از ارز تحویلی دولت دارد.
دکتر صالح عبادی گفت: در حال حاضر بانک مرکزی روزانه حدود ۲۰۰ میلیون دلار ارز در بازار عرضه می کند و عمده این ارز از محل صادرات غیرنفتی، محصولات معدنی، خشکبار و محصولات پتروشیمی تامین می شود و خوشبختانه تمام نیازهای واردکنندگان به راحتی در بازار برآورده می شود
وی با بیان اینکه بانک مرکزی در تلاش است تا ارز مورد نیاز بخش های مختلف را از طریق سامانه نما یا بازار یکپارچه و توافقی ارز تامین کند تا زمینه برای کوچک شدن حجم بازار غیررسمی فراهم شود، گفت: بانک مرکزی در سال گذشته نیاز داشت. ۵۷ میلیارد دلار ارز عرضه شد بخش های مختلف از جمله ۳۵ میلیارد دلار در سامانه نما مبادله شد که با توجه به عرضه ۱۳.۶ میلیارد دلاری در سه ماهه نخست امسال در این بازار، حجم معاملات در این بازار خواهد بود. قطعا بیشتر از سال گذشته است.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به محدودیت رشد تقاضای ارز برای تامین مالی قاچاق گفت: بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، خرید و فروش ارز خارج از بازار ارز شامل موارد زیر است. شبکه بانکی، سامانه مجاز صرافی و سامانه NEMA ممنوع است. همچنین با تصمیم رهبری مبنی بر انجام معاملات فردای ارز و طلا که با شرط بندی بر قیمت طلا و ارز تاثیر گذاشته است، ممنوع است و دلالان این بخش مشمول مجازات هستند.
دکتر صالح عبادی در پاسخ به سوالی مبنی بر وجود شبهات در مورد تفاوت قیمت ارز مسافرتی و تردید در توزیع اجاره بها در این اداره کل گفت: تفاوت ارز مسافرتی با ارز توافقی به دلیل مدارک مورد نیاز متقاضی برای اثبات اینکه شخص در حال سفر است. و کمتر از قیمت توافقی است، هر چند در آینده اختلاف قیمت در ۲۴ آدرس خدمات کاهش می یابد و نرخ متفاوت ارز در این بخش به هیچ وجه برای توزیع اجاره بین متقاضیان قابل درک نخواهد بود، اما تفاوت قیمت به ناشی از مدارکی است که متقاضی باید قبل از دریافت ارز آن را برای تعویض ارائه کند.
وی افزود: در عین حال نرخ حواله ها به دلیل حجم بالای مبادلات همواره کمتر از اسکناس بوده است و از طرفی در بازار تنظیم شده به دلیل کوچک بودن حجم معاملات، نرخ آن متفاوت است. عرضه و تقاضای ارز در بورس ها فراهم شد و تامین ارز مورد نیاز مردم تسهیل شد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!