جنجال بر سر معافیت مالیاتی سپرده های قانونی


پس از تصویب قانون بودجه سال ۱۴۰۱ در مجلس شورای اسلامی و ابلاغ رئیس دولت سیزدهم، یکی از ملاحظاتی که بسیار مورد توجه قرار گرفت و مورد اعتراض قرار گرفت، بند (ر) تبصره (۶) قانون بودجه بود. بر اساس این بند قانونی، معافیت مالیاتی درآمدهای سپرده گذار اشخاص حقوقی (موضوع بند (۲) ماده (۱۴۵) قانون مالیات های مستقیم) جز در مواردی لغو شده است. در اولین ماه از ابلاغ قانون بودجه، تفسیر این بند از منظر مالیات بر سود سپرده های بانکی صندوق های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه و در نهایت با شفاف سازی امور مالیاتی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این اختلافات پایان یافت و صندوق های سرمایه گذاری مشمول این ماده شدند و قانونی نشدند و از پرداخت مالیات سود سپرده های بانکی معاف ماندند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، اخیراً دولت پیشنهاد حذف این بند از قانون بودجه سال ۱۴۰۱ را در قالب لایحه ای برای اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور مطرح کرده است. این در حالی است که در شرایط فعلی کشور از نظر درآمدهای نفتی و توجه به رویکرد قانونگذار به اسناد بالادستی از جمله برنامه های پنج ساله توسعه برای کاهش وابستگی بودجه دولت به درآمد نفت و افزایش سهم مالیاتی. از درآمدهای دولت، به مقوله مالیاتی توجه بیشتری می شود، افزایش درآمد مالیاتی نیز با گسترش پایه های مالیاتی از جمله مالیات بر سود سپرده های بانکی ضروری است که در نهایت منجر به تثبیت درآمد برای دولت می شود.

لغو معافیت مالیاتی برای درآمدهای تشکیل دهنده اشخاص حقوقی دارای مزایایی در سطوح مختلف اقتصادی است که بسیاری از محققان و مراکز تحقیقاتی به آن اشاره کرده اند. مرکز پژوهش های شورای اسلامی در این زمینه رویکرد جدی تری دارد و بر لزوم لغو معافیت سود سپرده برای تمامی اشخاص حقوقی (حتی صندوق های سرمایه گذاری) معتقد است. ترغیب شرکت ها به استفاده از منابع داخلی برای تامین مالی فعالیت های اقتصادی خود و در نتیجه کاهش تقاضای تسهیلات بانکی و ایجاد نقدینگی و همچنین کاهش فساد در این بخش از جمله مزایای مورد انتظار اعمال این بند قانونی است. با توجه به سهم بالای سپرده های هزینه زا (سپرده های سودآور) از کل سپرده های شبکه بانکی، با تبدیل سپرده های اشخاص حقوقی به سپرده جاری، اجرای این سیاست در واقع باعث کاهش هزینه ها در شبکه بانکی خواهد شد.

علیرغم تمام مزایای ناشی از این ماده قانونی، به نظر می رسد دولت با پیش بینی تغییر ترکیب سپرده های بانکی و افزایش نقدینگی، از ورود نقدینگی به بازارهای دیگر، انتقال سپرده در بانک ها و احتمال افزایش آن بیم داشته باشد. نرخ سود سپرده ها به صورت غیررسمی برای افزایش ماندگاری سپرده ها به این ترتیب وضعیت نوسان نظام بانکی تشدید می شود. اعتقاد بر این است که چنین ملاحظاتی دولت را تشویق به لغو این تصمیم قانونی کرده است. نکته این است که آنچه در اجرای هر سیاستی همیشه وجود داشته و خواهد داشت، وجود مزایا و معایب ناشی از اجرای یک سیاست واحد است که سیاستگذار باید هنگام اتخاذ هر تصمیمی به آن توجه کند. اگر منافع اجرای یک سیاست بیشتر از هزینه های بالقوه آن باشد، سیاست گذار باید ضمن اجرای آن، در جهت کاهش هزینه ها و افزایش منافع اقدام کند.

در شرایط کنونی اقتصاد کشور، اثرات مثبت اعمال سیاست مالیات بر مزایای واریز شده به اشخاص حقوقی بیشتر از اثرات منفی آن ارزیابی می شود، لذا پیشنهاد می شود به جای حذف این بند از قانون بودجه ۱۴۰۱، با افزایش بیشتر آن. نظارت دقیق بر صورت‌های مالی اشخاص حقوقی برای جلوگیری از خرید دارایی‌های غیرمولد و نقش فعال‌ترین بانک مرکزی در مدیریت بازار بین بانکی و نظارت دقیق بر عملکرد بانک‌ها، تلاش دولت برای کاهش چالش‌های احتمالی را بر عهده دارد. اجرای این ماده قانونی پیش بینی می شود علاوه بر اخذ مالیات از سپرده های اشخاص حقوقی با صندوق های سرمایه گذاری معاف از آنها، سپرده های اشخاص حقوقی نیز به صندوق های سرمایه گذاری ارسال شود که از یک سو به منظور تخصیص بخشی از پرتفوی صندوق اقدام شود. برای اوراق قرضه دولتی، از این منظر انتشار اوراق بدهی توسط دولت ایجاد می شود. برای بهره برداری مناسب از آنها، دولت باید اقدام به انتشار اوراق بدهی با سررسیدهای مختلف و در عین حال افزایش جذب صندوق های سرمایه گذاری (با افزایش سقف تعداد واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها و اخذ مجوز ایجاد صندوق های جدید) کند. از سوی دیگر با افزایش امکان جذب منابع از طریق صندوق های سرمایه گذاری، افزایش سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه نیز محقق خواهد شد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!