جمهوری اسلامی در لیست سیاه FATF باقی ماند


جمهوری اسلامی به دلیل عدم تایید پیش نویس قوانین مرتبط با پولشویی و تامین مالی تروریسم در لیست سیاه FATF باقی مانده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، گروه ویژه اقدام مالی یک سازمان بین المللی است که برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در مبادلات مالی و بانکی در جهان فعالیت می کند.

سه کشور در لیست سیاه گروه ویژه به عنوان “در معرض خطر تلافی” تلقی می شوند. این گروه در تازه ترین بیانیه خود تمامی کشورها را موظف کرده است تا سیستم های مبادلات بانکی و مالی خود را از احتمال مشارکت در عملیات پولشویی و تامین مالی تروریسم در برخورد با کشورهای در لیست سیاه محافظت کنند.

ماندن در لیست سیاه وضعیتی است که حتی در صورت لغو تحریم ها علیه جمهوری اسلامی، روابط مالی بین المللی را به چالش می کشد.

از اواسط دهه نود، گروه ویژه اقدام مالی از جمهوری اسلامی خواسته است تا قوانین داخلی خود را در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم برای آمادگی برای خروج از لیست سیاه اصلاح کند.

از چهار لایحه مربوط به این گروه، دو لایحه قبلاً تصویب شده است و دو لایحه الحاق جمهوری اسلامی به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) در صورت لزوم بلاتکلیف مانده است. . شورای چندین سال پیش

با حل نشدن این دو لایحه، FATF هر سال در نشست عادی خود به حفظ جمهوری اسلامی در لیست سیاه رای داد.

کارگروه اقدام مالی در بیانیه روز جمعه خود اعلام کرد در صورت تصویب لایحه پالرمو و تامین مالی تروریسم از سوی جمهوری اسلامی، آماده بررسی این اقدام و تصمیم گیری در مورد اقدامات بعدی خواهد بود.

در چنین حالتی، گام بعدی ممکن است حذف جمهوری اسلامی از لیست سیاه یا قرار دادن آن در لیست خاکستری باشد که در حال حاضر شامل ۲۴ کشور است.

فهرست خاکستری شامل کشورهایی است که تراکنش های مالی بین المللی آنها به دقت رصد می شود.

FATF در نشست عادی خود در سال جاری نیکاراگوئه و پاکستان را از این فهرست حذف کرد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!