جمعیت این کشور به سمت پیری در حال افزایش است


موضوع ازدیاد جمعیت و بحران ها به ویژه در چند سال گذشته همواره مورد بحث بوده و نگرانی از پیامدهای آن یکی از چالش های پیش روی دولتمردان ایران بوده و هست. یک جامعه شیعی نه تنها می تواند به رشد و توسعه اقتصادی دست یابد، بلکه همانطور که منابع مخفی، منابع تکنولوژیکی و تجهیزات نظامی یک کشور معیار قدرت ملی آن کشور محسوب می شود، در تئوری های قدرت، نیروی انسانی نیز مهم تلقی می شود. مولفه های قدرت ملی

جامعه ایران در حال پیر شدن است، جمله تلخی که آمارهایی که نشان دهنده کاهش نرخ زاد و ولد در کشور است نشان می دهد. اگرچه سیاست های کنترل جمعیت از دهه ۳۰ و ۴۰ در ایران اجرا می شود، اما مهم ترین اتفاق در این زمینه در دهه ۷۰ با شعار “مامان، بابا، دو تا بچه بس است!” که با حذف تمامی سیاست های تشویقی برای سه فرزند و بالاتر، سریع ترین کاهش ثبت شده در نرخ رشد جمعیت کشور را نشان می دهد و اکنون تهدیدی برای آینده جمعیتی ایران است.

روند کنونی افزایش جمعیت در ایران نشان می دهد که میانگین سنی جمعیت کشور در سی سال آینده به شصت سال خواهد رسید و این چیزی است که قدرت ملی را نسبت به آنچه اسناد استبدادی دولت هدف قرار می دهد، هدف قرار می دهد. رژیم اسلامی در حال آسیب زدن است ایران در حال حاضر یکی از ده کشور سالخورده است و ششمین کشور جهان با جمعیت سالخورده است. در ۲۰ سال آینده وارد مرحله اول سالمندی جمعیتی و در ۱۰ سال آینده مرحله دوم پیری جمعیتی را تجربه خواهد کرد. کشوری با جمعیت سالخورده در هیچ زمینه ای توسعه نخواهد یافت و بی شک کشور با مشکلاتی چون دفاع، پیشگیری از بحران های مختلف، تولیدات کشاورزی و صنعتی مواجه خواهد شد. بنابراین اگر این موضوع در اولویت های نظام حاکم کشور قرار نگیرد، در آینده ای نه چندان دور، تهدید جمعیتی کشورمان به تهدیدی برای پیری جمعیت و نسل ایرانی تبدیل خواهد شد.

البته علاوه بر سیاست های جمعیتی تدوین شده برای جامعه ایران در این سال ها، شعار فرزند کمتر، زندگی بهتر، جمعیت ایران را به شدت کاهش داده است و بخشی از معضل جمعیتی در ایران نیز متاثر از سبک زندگی وارداتی بوده است. .. زیرا در این سبک زندگی جدید رفاه و لذت حرف اول را می زند و تجمل گرایی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است و تحصیلات کلاسیک و اشتغال زنان به ارزش و نماد پیشرفت تبدیل شده است و به همین دلیل مغایر با لذت تلقی می شود. لذت مادی برای بچه دار شدن و بالا بردن سن ازدواج و به تعویق انداختن سن فرزندآوری برای همسران از عوامل تعیین کننده در این زمینه است.

کهنسال
کهنسال

با بیان تمامی مطالب و بیان لزوم افزایش تعداد فرزندان در خانواده ها و اهمیت فراوان زایمان، کودک به امکانات بیشتری نیاز خواهد داشت و مطمئنا با شرایط اقتصادی کنونی کشور، خانواده های کمتری حاضر به افزایش تعداد خواهند شد. از کودکان خانواده هایی که به فکر آینده فرزندان و مشکلاتی هستند که در تربیت فرزندانشان با آن مواجه هستند.

از جمله مسائل جسمی، فرهنگی، اجتماعی و آموزشی. از این رو در تمامی کشورهای جهان برای مقابله با خطرات پیری جمعیت، سیاست های ویژه ای برای تشویق خانواده ها به فرزندآوری در نظر گرفته شده است. البته در ایران با تسهیلات و بسته های تشویقی با هدف افزایش فرزندآوری مواجه هستیم که برخی از آنها اجرایی نشده یا اصلاً اجرا نشده و برخی نیز در نیمه راه به اتمام نرسیده است. اما بهتر است دولتمردان از این به بعد فکری به حال خود کنند و اگر با تمهیداتی به پدران و تشویق به قاطعیت و سیاست هایی از این دست جامعه را به بچه دار شدن تشویق و ترغیب کنند، هزینه بسیار کمتری نسبت به اداره دارد. جامعه سالخورده با کمبود نیروی انسانی جوان مواجه خواهد شد.

اکبرزاده – کارشناس اجتماعی