جریمه های وام مسکن چینی در پی زیان بانک ها


بانک های چینی بیش از هر صنعت دیگری در معرض بخش املاک و مستغلات قرار دارند. بر اساس داده های بانک مرکزی چین، در پایان ماه مارس ۳۹ تریلیون یوان وام معوق در سیستم بانکی وجود داشت و ۱۳ تریلیون یوان متعلق به سازندگان مسکن بود. در واقع، بازار املاک و مستغلات در حال حاضر مبنای اصلی ثبات مالی در اقتصاد چین است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری آنلاین، تشدید بحران توقف پروژه های مسکن در دومین اقتصاد بزرگ جهان، اعتماد صدها هزار خریدار مسکن را کاهش داده و باعث تحریم وام مسکن در بیش از ۹۰ شهر چین شده است.

در عین حال، هشدارها در مورد احتمال خطرات سیستمیک افزایش یافته است.

آسیب جدی به سیستم بانکی چین

اگر حتی ماه‌ها پیش این سوال اصلی این بود که آیا این موضوع به صنعت بانکداری کشور آسیب می‌زند یا خیر، اکنون این سوال حول محور این است که چقدر به سیستم بانکی ۵۶ تریلیون دلاری چین آسیب وارد شده است؟

شرکت مشاوره اقتصادی و مالی S&P Global Ratings تخمین زده است که در بدترین حالت، ۲.۴ تریلیون یوان، معادل ۳۵۶ میلیارد دلار، که ۴.۶ درصد از کل وام ها را تشکیل می دهد، در معرض خطر است.

بانک ها گیر کرده اند

در همین حال، دویچه بانک با برآوردی بدتر ۷ درصد از کل وام ها را در معرض خطر ارزیابی کرد. بانک های مربوطه تاکنون تنها ۱.۲ میلیارد یوان وام معوق را گزارش کرده اند.

تحلیلگران بر این باورند که بانک ها در حال حاضر، تا حدی، گیر کرده اند. اگر به توسعه‌دهندگان کمک نکنند، در نهایت ضرر بیشتری خواهند داشت و اگر کمک بیشتری کنند، حتی اگر دولت را خوشحال کنند، در مقابل پروژه‌های دیرهنگام آسیب‌پذیرتر خواهند بود.

اقدامات دولت چین برای وام مسکن

پکن قبلاً از اثرات منفی کاهش رشد اقتصادی، اختلالات ناشی از کووید-۱۹ و بیکاری بالای جوانان متحمل شده است و ثبات مالی و اجتماعی را در اولویت اصلی خود قرار داده است. تلاش‌هایی که دولت چین تاکنون در نظر گرفته است شامل تمدید مهلت پرداخت وام مسکن و همچنین یک صندوق با حمایت بانک مرکزی برای حمایت مالی از توسعه‌دهندگان این پروژه‌ها است. در هر صورت انتظار می رود بانک ها نقش فعالی در برنامه کمک مالی دولت داشته باشند.

یاسر

بازار املاک و مستغلات؛ اساس ثبات مالی در اقتصاد چین

در حال حاضر، قرار گرفتن بانک های چینی در بخش املاک و مستغلات بیشتر از هر صنعت دیگری است. بر اساس داده های بانک مرکزی چین، در پایان ماه مارس ۳۹ تریلیون یوان وام معوق در سیستم بانکی وجود داشت و ۱۳ تریلیون یوان متعلق به سازندگان مسکن بود. در واقع، بازار املاک و مستغلات در حال حاضر مبنای اصلی ثبات مالی در اقتصاد چین است.

دویچه بانک همچنین اعلام کرد که در صورت گسترش نکول، ۷ درصد وام ها در معرض خطر خواهند بود و همچنین اعلام کرد که این پیش بینی می تواند محافظه کارانه باشد و وضعیت می تواند بدتر از این پیش بینی ها باشد.

منبع: اقتصاد نیوز

لینک کوتاهلینک کپی شد!