جراحی پلاستیک و آمار غیر متعارف آن افزایش می یابد


جراحی پلاستیک در این زمان که بر اساس آمار اعلام شده آن را دنبال می کنیم، قطعاً معتقدیم که پیشرفت علم و فناوری زمانی که با ارزش های انسانی و تمایز بشریت همخوانی نداشته باشد، نه تنها خوب و امیدوارکننده نیست. اما آثار و مضرات آن بسیار بیشتر از این است. میل به زیبایی همیشه در همه انسان ها در همه جوامع وجود داشته است.

پیشرفت علم خوب همیشه خبرهای امیدوارکننده ای به همراه ندارد. روزی که بمب اتم بر شهر هیروشیما افتاد، علاوه بر خاطره فاجعه قرن، نشانه پیشرفت علم مدرن برای بشریت بود. هنگامی که پس از جنگ جهانی دوم، زمانی که صورت و بدن بسیاری از سربازان و افراد مجروح شد، توسط جراحان پلاستیک و ترمیمی ظاهر مناسب تری به آن بخشید، علم رسالت نهایی و انسانی خود را نشان داد. با گذشت زمان استفاده از این علم عمومیت یافته و افراد زیادی در سراسر دنیا از آن برای اصلاح عیوب صورت و بدن بهره برده اند. علم تاکنون گام به گام در جهت خدمت به بشریت و آسیب دیدگان پیش می رود و ارزش های والای آن مورد ستایش همگان قرار گرفته است. اما آنچه این روزها با آن مواجه هستیم افزایش فوق العاده جراحی های پلاستیک در کشور است که متاسفانه افراد زیر هجده سال را درگیر خود کرده است.

البته علل و عوامل این روندها چه در جهان و چه به طور خاص در ایران موضوع بسیار گسترده ای بوده و عوامل زیادی در این همه گیری نقش دارند. اما در سال های اخیر تمایل به تنوع بخشیدن و ایجاد تغییراتی در ظاهر برای زیباتر دیده شدن در بین جوانان ایرانی نیز گسترش یافته است. همانطور که آمار نشان می دهد ما در کنار مردم برزیل در صدر آمار جراحی پلاستیک قرار داریم. پیامدهای اجتماعی تمایل به جراحی پلاستیک در ایران و آمار روزافزون آن بسیار نگران کننده تر از آسیب های پزشکی آن است. با توجه به روند صعودی گسترش فرهنگ جراحی پلاستیک، آمارها نشان می دهد که تعداد این گونه جراحی ها در ایران ۷ برابر اروپا است. در سال های اخیر علاوه بر افزایش شدت جراحی بینی، عمل های دیگری مانند انواع پروتز، انواع لیفت یا پیکرتراشی، تامی تاک و … طرفداران زیادی پیدا کرده و هر روز شاهد نوع جدیدی از لوازم آرایشی هستیم. پدیده

امروزه در بین جوانان جراحی پلاستیک به نوعی مد شده است و امروزه به ندرت می توان چهره ای طبیعی را مشاهده کرد. مسابقات زیبایی کاذب، ساختگی و حتی ظاهری در جامعه و فضای مجازی نشان می دهد که استانداردهای زیبایی در بین جوانان ایرانی بسیار تغییر کرده است و این امر نیازمند آسیب شناسی است. آسیب های اجتماعی-فرهنگی که نشانه تغییر سبک زندگی است، زندگی ای که بدن و ظاهر افراد اصالت داشته باشد و ارزش های درونی، روح و وجود درونی فراموش شود.

البته این حوزه از دو جهت قابل تحلیل است. از یک سو دانشجویان دختر زیبایی متقاضی خدمات زیبایی هستند و از سوی دیگر ارائه دهندگان این خدمات شامل پزشکان متخصص، پزشکان عمومی و تکنسین هایی هستند که تنها با گذراندن یک دوره کوتاه مهارت ارائه خدمات را کسب می کنند. عادت زنانه. دوره های آموزشی. این افراد انحصار یک تجارت بزرگ در پشت صحنه را دارند که بسیاری از افراد با تظاهر به جراح نیز وارد این عرصه شده اند.

جراحی پلاستیک
جراحی پلاستیک

بنابراین روانشناسان و صاحب نظران این حوزه بر این عقیده اند که اگر فردی از ظاهر خود راضی نیست، این تنها به دلیل نبود زیبایی در او نیست، بلکه ممکن است به دلیل روحی و روانی او نیز باشد. چالش ها و مسائل. که بر عملکرد اجتماعی او تأثیر می گذارد. او ظاهر شد. عدم اعتماد به نفس، توهم زشتی، تبلیغات رسانه ای و ماهواره ای و تمایل به زیبایی و خودنمایی در جمع و در جمع دوستان و آشنایان از دلایل اصلی افزایش گرایش افراد به آراستگی است.

گرایش به جراحی پلاستیک در ایران به نوعی مد شده و به عنوان یک جایگاه (مقام اجتماعی) تلقی می شود. در کشور ما مسائل تجاری وارد علم جراحی پلاستیک شده است و بسیاری از تبلیغات غیرعلمی رایج در کشور در سوق دادن مردم به سمت جراحی پلاستیک موثر است. به همین دلیل است که با تبلیغات بی رویه و انبوه جراحی های پلاستیک مواجه هستیم که حتی نیمی از آن صرف داشتن روحیه سالم و سبک زندگی مناسب نمی شود. اما باید اذعان داشت که این افزایش صرفاً یک امر عادی نیست، بلکه صرف نظر از عوارض پزشکی که با آن مواجه است، نگران کننده است و تاکنون ساده سازی صحیح و مستمر این گونه مشکلات برنامه ریزی نشده و نقش رسانه‌ها به‌ویژه رسانه ملی و ارگان‌های حوزه سلامت و فرهنگ کشور در اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف از پیامدهای این گونه رفتارهای اجتماعی می‌توانند گام مؤثری در محدود کردن آسیب‌های احتمالی افزایش این پدیده در جامعه به‌ویژه باشد. در میان جوانان

خوشدل – کارشناس اجتماعی