جراحی لاغری (بای پس ، بالون و وازدفرن معده) چه عوارضی دارد؟


عوارض جراحی لاغری (بای پس ، بالون و وازدفرن معده) چیست؟

جراحی کاهش وزن ممکن است برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند انتخاب مناسبی نباشد. روش های بای پس معده یا آستین معده را کوچکتر می کند. کوچک شدن معده باعث می شود فرد زودتر احساس کند و میل کمتری به خوردن داشته باشد. این روشها با کاهش جذب زندگی کار می کنند. جراحی کاهش وزن روشی است که نباید بدون در نظر گرفتن ملاحظات بسیار دقیق انجام شود ، بنابراین هنگام انجام عمل جراحی ، فرد باید درک درستی از آنچه در حال رخ دادن است و همچنین خطرات پیش رو داشته باشد. همچنین باید در نظر داشت که پس از جراحی باید تغییرات طولانی مدت در شیوه زندگی و عادات غذایی ایجاد شود. امروزه روشهای غیر جراحی و کم خطر برای کاهش وزن و دستیابی به اندامی ایده آل وجود دارد که هیچ عارضه و محدودیتی در جراحی لاغری ندارد.

کاهش وزن برای افرادی که بیش از 100 پوند وزن دارند یا دارای شاخص توده بدنی (BMI) 40 یا بالاتر هستند و همچنین افرادی که در اتخاذ روش هایی مانند رژیم ، ورزش و دارو یا سایر روش های غیر جراحی موفق هستند ، انجام می شود. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا جراحی برای شما مناسب است یا خیر. با پزشک خود در مورد خطرات جراحی و تغییراتی که باید بعداً در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود ایجاد کنید صحبت کنید. همه گزینه های موجود را با خود و پزشک خود بررسی نکنید.

انواع جراحی های لاغری که برای کاهش وزن استفاده می شود


پزشک بهترین و کارآمدترین روش جراحی را بر اساس وزن و مشکلات جسمی بیمار انتخاب می کند. انواع روش های کاهش وزن شامل موارد زیر است:

جراحی حلقه معده

جراحی حلقه معده

در حال حاضر نوار معده یک روش معمول برای کاهش وزن است ، در حالی که حلقه ای در قسمت فوقانی معده قرار می گیرد که معده را به دو قسمت تقسیم می کند. وقتی شخص غذا می خورد ، این غذا از قسمت مری وارد قسمتی از معده می شود که درست بالای حلقه قرار دارد. از آنجا که این قسمت کوچکتر از اندازه قبلی معده است ، فرد غذای کمتری می خورد و زودتر از قبل احساس می کند. پس از خوردن غذا ، غذا به آرامی از قسمت فوقانی تا پایین حلقه وارد قسمت تحتانی شکم می شود و به آرامی هضم می شود.

شکم ها به گونه ای طراحی شده اند که می توان موقعیت آنها را بعد از عمل تنظیم کرد ، به طوری که مقدار غذایی که بیمار می تواند بخورد تغییر کند. برای اعمال این تغییر ، حلقه شکم با یک درگاه مخصوص زیر پوست متصل می شود و تنظیم از طریق این درگاه انجام می شود. این نوع عملیات خطرات و مشکلاتی نیز دارد. گاهی اوقات می تواند لغزش حلقه شکمی باشد و باعث فرسایش و از بین رفتن عملکرد خود شود ، در این صورت نیاز به تعویض دارد.

جراحی بای پس شکم

جراحی بای پس شکم

در جراحی بای پس معده Roux-en-Y ، معده به دو قسمت تقسیم می شود و یک کیسه کوچک (وصله) در قسمت فوقانی معده ایجاد می کند. سپس قسمتی از قسمت فوقانی روده کوچک را به این کیسه های صفاقی وصل کنید. وقتی شخصی چیزی می خورد ، غذا از قسمت اصلی معده و قسمت فوقانی روده کوچک عبور می کند. در قسمت فوقانی روده کوچک ، غذا به طور طبیعی هضم و جذب بدن می شود. بنابراین ، هنگامی که بیوپسی روی این قسمت از روده انجام می شود ، کالری کمتری از غذای خورده شده جذب می شود. علاوه بر این ، از آنجا که چرک تازه ایجاد شده کوچکتر از اندازه طبیعی شکم است ، مقدار غذایی که بیمار می تواند بخورد و در نهایت میزان کالری جذب شده توسط فرد کاهش می یابد.

آستین معده

آستین معده

در طول لوله معده ، بیشتر آن از یک طرف معده خارج می شود و یک لایه کوچکتر از معده باقی می ماند که شبیه یک لوله باریک است. این لوله به مری بالا و ابتدای روده در کف متصل می شود. در این روش ، اندازه معده کوچکتر می شود و بیمار می تواند فقط مقدار کمی غذا مصرف کند و برای مدت طولانی تری بعد از غذا احساس سیری و سیری کند. آستین معده از نظر میزان کاهش وزن که فرد می تواند بعد از جراحی تجربه کند ، نسبت به سایر جراحی ها م effectiveثرتر نیست.

بالون داخل معده

بالون داخل معده

یک تلسکوپ ویژه که آندوسکوپ نامیده می شود ، از طریق دهان و در نهایت به معده وارد مری می شود و بالن سیلیکونی را در معده بیمار قرار می دهد. بادکنک با مایع پر می شود و فضای معده را اشغال می کند. با بالن در شکم ، بیمار احساس سیری می کند و بنابراین کمتر غذا می خورد. استفاده از این روش فقط در کوتاه مدت جواب می دهد زیرا بالون باید بعد از حداکثر 6 ماه از معده خارج شود.

اختلال بیوپانکراس

اختلال بیوپانکراس

در طول این عمل ، بیشتر شکم برداشته می شود و فقط یک معده کوچک باقی می ماند. سپس تکه در انتهای روده کوچک ته نشین می شود. در این روش ، بیشتر روده کوچک دور زده و از دستگاه گوارش خارج می شود. در همان زمان ، مجرای صفراوی و مجرای لوزالمعده (معمولاً آنزیم های صفراوی و پانکراس در قسمت فوقانی روده کوچک برای هضم) در قسمت تحتانی روده کوچک قرار می گیرد. یکی از معایب این روش این است که این روش جراحی می تواند باعث ایجاد نفخ و بوی نامطبوع مدفوع شود. کالبد شکافی بیلی پانکراس یک جراحی پیچیده است و باید توسط یک جراح مجرب انجام شود.

محدودیت های غذایی بیمار پس از این عمل چیست؟


رعایت دستورات پزشک برای غذا خوردن و تمرین بسیار مهم است. بعد از عمل ، برای کاهش وزن ، بیمار باید عادات غذایی خود را تغییر داده و غذای کمتری نسبت به قبل از عمل مصرف کند. به بیمار دستورات دقیقی داده می شود که در هفته های اول پس از عمل چه بخورد. در ابتدا ، رژیم غذایی ممکن است شامل آب میوه های طبیعی ، چای ، قهوه و سوپ های نرم باشد. به تدریج ، بیمار ممکن است غذاهای نرم تری مانند همزن ، ماکارونی ، ماست و … و در نهایت غذاهای سفت تر بخورد. رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل بسیار مهم است.

از آنجا که بیمار قادر به جذب ویتامین ها و مواد معدنی خاصی پس از عمل جراحی نیست ، باید تا پایان عمر تحت نظر پزشک برخی مکمل ها را مصرف کند. آزمایش خون میزان آهن ، کلسیم ، مس ، روی ، ویتامین D و ویتامین B12 را اندازه گیری می کند و پزشک بر اساس نتایج آزمایش میزان مکمل بیمار را تعیین می کند. برای برخی از افراد ایجاد تغییرات لازم در شیوه زندگی و رژیم غذایی پس از جراحی بسیار مشکل است.

خطرات جراحی برای کاهش وزن


هیچ جراحی ایمن نیست و کاهش وزن نیز از این قاعده مستثنی نیست. به ندرت ممکن است برخی از افراد در حین عمل بمیرند. احتمال عوارض بعد از عمل نیز وجود دارد که خطر آن با توجه به سن ، جنس و شاخص توده بدنی متفاوت است. علاوه بر این ، در برخی افراد ، جراحی ممکن است به کاهش وزن فرد کمک نکند.

تعدادی از خطرات کلی در هر نوع جراحی کاهش وزن وجود دارد. این یک عامل خطر است زیرا بیمار باید تحت بیهوشی عمومی باشد و اگر بیمار چاق باشد این خطر بیشتر است. علاوه بر این ، پس از عمل جراحی ، احتمال ایجاد لخته خون در ریه ها (آمبولی ریه) یا در وریدها (ترومبوز ورید عمقی) بسیار اندک است و پزشک اغلب برای تسکین این خطر دارو تجویز می کند. در برخی از افراد ، کاهش وزن ممکن است بعد از عمل رخ دهد. این عفونت می تواند در حین عمل و در ریه ها یا در محل زخم روی پوست بعد از عمل ایجاد شود.

اگر بیمار بعد از عمل وزن زیادی از دست بدهد ، مقدار زیادی پوست اضافی باقی می ماند که اصلاً آنقدرها هم جذاب نیست و لباس ها به خوبی به فرد نمی خورد. برای حل این مشکل ، ممکن است عملیات دیگری انجام شود که همیشه در دسترس نیست. قبل از عمل با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

بسته به نوع جراحی ، فرد ممکن است خطرات یا عوارض دیگری نیز داشته باشد.

روشهای جایگزین برای کاهش وزن چیست؟


از آنجا که جراحی های لاغری عوارض و محدودیت های زیادی برای بیمار دارد ، بسیاری از پزشکان روش های لاغری بدون جراحی را توصیه می کنند. روشهای کم خطر و ایمن مانند لیپوماتیکبه کرایولیپولیزبه RFبه . ویتنی در لیپولیز که نتایج فوری و ماندگاری را به همراه دارد.

“کپی فقط با ذکر منبع و پیوند مجاز است.”

دیدگاهتان را بنویسید