جذب سرمایه گذار با ورود استارت آپ ها به بورس


این فعال استارتاپی معتقد است ورود استارتاپ های پیشرو به بورس به عنوان آزمون موفقیت می تواند موثرترین عامل در جذب سرمایه گذاران به این حوزه باشد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، علیرضا کلحی معتقد است در حال حاضر وضعیت سرمایه گذاری در استارت آپ های ایرانی نامطلوب است. وی گفت: حجم پولی که در حوزه سرمایه گذاری خطرپذیر در کشور ما در گردش است حتی با ترکیه و امارات قابل مقایسه نیست.

یکی از اعضای هیئت مدیره دیجی کالا این مشکل را سه دلیل عمده دانست و ادامه داد: یکی از دلایل اصلی این مشکل عدم ورود شرکت های نوظهور پیشرو به بورس است. اگرچه ارزش استارت آپ ها در ایران کسری از ارزش نمونه های مشابه بین المللی نیست، اما ورود این نمونه ها به بورس، آزمون موفقیت جامعه سرمایه گذاران بود و آنها را به ورود به این عرصه ترغیب کرد.

رئیس کمیته صنایع اتاق بازرگانی ایران اقتصاد مسکن را واقعیتی تلخ برای بخش سرمایه گذاری کشور دانست و گفت: بخش خصوصی ما جایگاه مولد و امنی برای سرمایه خود نمی بیند و همواره سرمایه خود را در اختیار گرفته است. پول به بخش ساخت و ساز. خروجی این رویداد قیمت هایی است که ربطی به تولید ناخالص داخلی و درآمد سرانه ندارد، نسبت ارزش صندوق املاک به تولید ناخالص داخلی ایران حدود ۶ به ۱ است اما در آمریکا این نسبت ۲ به ۱.

کلاهی افزود: نمونه دیگر حادثه اخیر در صندوق امانات بانک ملی است. مردم مقدار زیادی طلا و ارز در این صندوق ها و خیلی بیشتر در خانه های خود جمع آوری کرده اند، اما سرمایه گذاری نمی کنند. برای تشویق سرمایه‌گذاران برای ورود به حوزه استارت‌آپ‌هایی که ممکن است به تأخیر بیفتند، نیاز به یک آزمون موفقیت داریم.

وی نبود چشم‌انداز بلندمدت و میان‌مدت را مشکل زیر دانست و گفت: امروزه این موضوع حتی در سرمایه‌گذاری‌های سنتی مانند صنعت نیز نمایان می‌شود و باعث شده است که نرخ تشکیل سرمایه صنعتی منفی و تا میزان مصرف باشد. ”

کلاهی چالش ها، بی ثباتی و بی ثباتی در اقتصاد کشور را سومین عامل مهم در وضعیت نامناسب سرمایه گذاری برای استارت آپ های کشور دانست و گفت: در نهایت همه این موارد دست به دست هم داده و تمایل به سرمایه گذاری در این بخش را کاهش می دهد. البته میزان سرمایه گذاری در این حوزه اصلا قابل مقایسه با رقبای منطقه ای نیست.

وی در خصوص زمینه های مناسب برای سرمایه گذاری در بین استارت آپ ها گفت: ما در VC ها رتبه بندی داریم و اولویت ما پلتفرم ها و شرکت های خدماتی است و در عین حال کسانی که پتانسیل بین المللی شدن در این جایگاه را دارند در این زمینه هستند. بهترین موقعیت.”

و عضو هیئت مدیره دیجی کالا ادامه داد: ایران بازار بزرگی نسبت به مقیاس جهانی نیست. ما در محدوده یک درصد جمعیت جهان هستیم، اما نسبت کل اقتصاد ایران به اقتصاد جهانی بسیار کمتر از این عدد است و اگر قرار است شرکتی موفق باشد باید بتواند در آن ردپایی داشته باشد. حداقل چند کشور همسایه در این بین پلتفرم ها برای سرمایه گذاران جذابیت بیشتری دارند زیرا سرمایه سنگین نمی خواهند و جایگاه خوبی در بین شرکت های جدید دارند.

وی گفت: منابع انسانی، خدمات پزشکی، هوش مصنوعی و علم داده که فناوری‌هایی هستند که آینده را تعریف می‌کنند نیز از حوزه‌های جذاب و آینده برای سرمایه‌گذاری در بین استارت‌آپ‌ها هستند.

کلاهی با اشاره به اینکه لجستیک یکی از ارکان اصلی اقتصاد است، لزوم ورود به عرصه «حمل و نقل موتوری» را ضروری دانست و گفت: انقلاب صنعتی در قرن هجدهم تعادل اقتصادی، امنیتی و نظامی جهان را تغییر داد. اما عقب ماندگی انقلاب هوش مصنوعی وحشتناک تر است، و این یکی از نگرانی های من است، بنابراین باید وارد حوزه حمل و نقل خودمختار شویم.

وی گفت: نمی خواهم بگویم سخت افزار جذابی نداریم زیرا فکر می کنم با برخی سیاست های حمایتی وزارت صمت و دولت، حوزه سخت افزاری می تواند حوزه جذابی باشد. در حال حاضر یکی از دلایلی که باعث شده دستگاه ها و کالاها آنچنان که باید جذاب نیستند، کوچک بودن بازار ایران است.

این فعال و سرمایه گذار در حوزه استارت آپ ها، حوزه فناوری منابع انسانی را نیز یکی از حوزه های جذب سرمایه گذاری دانست و گفت: در حال حاضر موضوع نیروی انسانی به یکی از چالش های کشور در بخش های مختلف به ویژه بیشترین چالش ها تبدیل شده است. تخصصی و موثر نیاز به سرمایه گذاری دارد.”

وی افزود: به نظر من حوزه فناوری منابع انسانی برای ورود سرمایه گذاران به این حوزه بسیار مناسب است. در حال حاضر این رشته در دنیا به سرعت در حال توسعه است، اما در ایران تاکنون چندان مورد بررسی قرار نگرفته است، اما با توجه به مشکلاتی که در حوزه تامین نیروی انسانی وجود دارد، احتمال می رود در آینده نزدیک مورد توجه مدیران قرار گیرد.

معاون وزیر فناوری در این میان نقش خوبی را تاکنون ایفا کرده و مشوق‌های خوبی برای ورود به عرصه سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها ارائه کرده است، اما تنگ نظری‌ها و ممنوعیت ورود به بورس‌های پیشرو در این حوزه باعث شد تا شرایط به وجود آید. آنطور که باید باشد نباش.»