جدول موجود در بورس را با استفاده از سایت “Tsetmc.com” بخوانید.


هر سرمایه گذار قبل از ورود به بازارهای مالی باید اطلاعاتی از این بازار کسب کند و اصطلاحاً با مشت کامل وارد بازار شود. در رابطه با بازار سرمایه (بورس) افراد باید به انواع روش های تحلیلی مانند جدول خوانی، فنی و بنیادی مسلط باشند. در این مقاله در مورد اهمیت خواندن نمودار در بورس صحبت خواهیم کرد.

جدول خوانی چیست؟

تعریف تابلو خوانی با توجه به بازار سرمایه ایران کمی متفاوت است. به طور خلاصه، خواندن تخته سیاه در بورس ایران به معنای تحلیل سایت «TSETMC.COM» است که توسط شرکت فناوری بورس اوراق بهادار تهران ساخته شده است.

چرا جدول خوانی در بورس مهم است؟

افرادی که تازه قصد ورود به بورس را دارند ممکن است تصور کنند برای موفقیت در بورس کافی است دانش فنی یا پایه یا هر دو را تحلیلی کسب کنند و به مطالعه نمودارها توجهی نکنند. این یک تصور اشتباه است زیرا خواندن تابلو را می توان دانشی برای شناسایی سهام با ارزش، یافتن بهترین زمان و نقاط برای ورود و خروج سهام و غیره نامید.

اهمیت جدول خوانی زمانی آشکار می شود که، برای مثال، یک سرمایه گذار متوجه می شود که در یک روز معاملاتی، بخش بزرگی از بازار از صف های فروش سنگین تشکیل شده است. همزمان صف هایی برای فروش میکروتوکن ها جمع می شوند. در چنین شرایطی سرمایه گذار زمان کافی برای انجام تحلیل تکنیکال و بنیادی را ندارد. در چنین زمانی مطالعه نمادها این فرصت را به سرمایه گذار می دهد تا در مدت زمان کوتاهی از اطلاعات موجود در نمادها استفاده کند و با بررسی آنها تصمیمات بهتری بگیرد.

جدول بورس را با استفاده از سایت بخوانید “Tsetmc.com»

اطلاعات مربوط به شاخص های منتخب بازار و نمادهای پرمعامله در بازار را می توانید در صفحه اول tsetmc.com مشاهده کنید. سربرگ های مختلفی در این سایت وجود دارد و شما می توانید اطلاعات خاصی را در هر یک از این سربرگ ها مشاهده کنید. به عنوان مثال، برگه در یک نگاه برخی از مهم ترین اطلاعات مربوط به بازارهای سهام و فرابورس را نشان می دهد. همچنین موقعیت بازار، ارزش بازار، تعداد معاملات، ارزش معاملات، حجم معاملات و توکن های بالای معاملات از جمله مواردی است که در ارتباط با بورس و فرابورس عرضه می شود. علاوه بر این، اطلاعات مربوط به شاخص های منتخب بازار سهام مانند شاخص کل، شاخص قیمت و شاخص شناور آزاد نیز نمایش داده می شود.

ابزارهای وب سایت tsetmc.com

ساعت یکی از ابزارهای موجود در tsetmc.com است که می‌توان از آن برای نمایش معاملات، خرید و فروش سفارشات، تغییر طرح‌بندی و ایجاد سبد سهام استفاده کرد. لازم به ذکر است که اطلاعات مربوط به هر نماد به صورت موقت به روز می شود.

به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرمایه گذاری و تجارت می توانید به سایت آموزش مفید مراجعه کنید. در این سایت بیش از ۱۲۰۰ مقاله در سه سطح مبتدی، نیمه حرفه ای و حرفه ای به همراه دوره های آموزشی مختلف ارائه شده است.