جداسازی شکم چیست و چه عوارضی دارد؟


جداسازی شکم diastasis rectus abdominis (DRA) یک اصطلاح تشریحی است که فاصله غیر طبیعی بین دو عضله در دیواره راست شکم را توصیف می کند.

علل جداسازی شکم

این وضعیت پس از زایمان بسیار شایع است و 65 تا 100 درصد زنان باردار و پس از زایمان را درگیر می کند. جدایی دائمی بین 1.5 تا 2 سانتی متر یا بیشتر بین “شش” ماهیچه به طور کلی غیر طبیعی تلقی می شود و باید بهبود یابد. این وضعیت معمولاً با درمان مداوم برطرف می شود.

این جداسازی می تواند در دوران بارداری زمانی رخ دهد که لایه بافت همبند بین عضلات راست شکم کشیده و ضعیف شده و باعث ایجاد محتویات شکم شود.

اگرچه این مشکل آزاردهنده و مشکل ساز است ، اما اغلب در عرض چند ماه پس از تولد از بین می رود. با این حال ، بدون درمان ، این وضعیت برای بسیاری از زنان ادامه خواهد داشت

علائم

بیشتر علائم جدایی شکمی در نیمه اول بارداری وجود نخواهد داشت. برخی از زنان ممکن است علائم را در اواخر دوم یا اوایل سه ماهه سوم تجربه کنند. گروه دیگر پس از زایمان متوجه تغییراتی در شکم نشدند.

در دوره پس از زایمان ، مادرانی که تجزیه صفاق را تجربه می کنند باید قادر به مشاهده انقراض یا انقراض قابل مشاهده در محل توده عضلانی شکم باشند.

برعکس ، هنگام خوابیدن به پشت ، این ناحیه را بین ماهیچه های اطراف ناف جدا کنید. علائم و نشانه هایی که نشان دهنده کشیدن شکم است ممکن است شامل موارد زیر باشد:

هنگامی که شکم درگیر یا منقبض می شود ، بازدمی که از مرکز شکم عبور می کند بیشتر قابل مشاهده است.

مشکل در بلند کردن اجسام

مشکل در انجام کارهای معمول

کمردرد

وضعیت بد بدن

بی ثباتی تنه

بی اختیاری ادرار

ضعف عضلات شکم

علائم جدایی شکمی

علل جداسازی شکم:

افزایش فشار داخل شکمی یکی از دلایل اصلی جداسازی شکم است. هنگام بارداری ، ماهیچه های شکم کشیده می شوند تا رحم در حال رشد را در خود جای دهد ، که باعث نازک شدن بافت همبند می شود.

هورمونهای آرامش بخش بارداری ، پروژسترون و استروژن نیز در شل شدن بافت نقش دارند. با ادامه این روند ، ممکن است دررفتگی جزئی یا کامل راست روده رخ دهد.

عوامل خطری که فرد را مستعد ابتلا به عوارض بارداری می کند شامل موارد زیر است:

مادر سالمند سن (35 سال یا بیشتر)

جنین بزرگ

بارداری دوم یا بیشتر

دوقلو یا حاملگی چند قلو

اگرچه جدایی شکمی در زنان باردار و پس از زایمان شایع تر است ، اما توجه به این نکته ضروری است که در زنان یا مردان یائسه نیز ممکن است رخ دهد. در این موارد ، علل اصلی عبارتند از فشار ، تغییرات سریع در وزن بدن ، بلند کردن وزنه و تمریناتی مانند کرانچ.

نوزادان گاهی اوقات جدایی شکمی را تجربه می کنند ، اما این یک مشکل جدی نیست زیرا معمولاً خود به خود برطرف می شود.

تشخیص جداسازی شکم

بسیاری از زنان می توانند این جدایی را در وسط شکم مشاهده کنند. با این حال ، برای درمان مناسب ، مهم است که برای تشخیص رسمی با پزشک خود مشورت کنید.

پس از معاینه کامل فیزیکی ، پزشک معاینه می کند که آیا شما دارای شکم هستید و در صورت وجود ، چقدر شدید است. برخی پزشکان برای تشخیص از سونوگرافی یا سی تی اسکن استفاده می کنند.

برای تشخیص این مشکل ، بیمار به پشت دراز کشیده و یک حرکت کوچک شکمی انجام می دهد. در این حالت ، پزشک خط وسط ماهیچه راست شکم را لمس می کند.

اگر فاصله بین دو نیمه بیش از 1.5 سانتی متر باشد ، پزشک جداسازی شکم را تشخیص می دهد. برای درمان ، یک سری تمرینات توانبخشی تجویز می شود که برای درمان و ترمیم جدایی طراحی شده است.

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم بر تمرینات توانبخشی برای ترمیم جدایی متمرکز است. همچنین شامل تمرینات و تمریناتی است که باید از آنها اجتناب کرد و ممکن است تا بهبودی کامل جدایی را بدتر کند.

برای بیمار مهم است که آگاه باشد که حتی با فیزیوتراپی شکم نیز نمی تواند به حالت قبل از بارداری خود بازگردد ، زیرا تنش هایی که در دوران بارداری ادامه داشت هرگز نمی تواند به طور کامل برطرف شود.

اگر جداسازی شکمی بیمار بسیار مشکل باشد ، ممکن است جراحی لازم باشد ، اما در بیشتر موارد فیزیوتراپی ممکن است وضعیت بیمار را به اندازه کافی برای انجام اقدامات تهاجمی بهبود بخشد.

روشهای جراحی

اگر کالبد شکافی به فتق واقعی منجر نشود (در فتق ، محتویات شکم از بافت همبند دیواره شکم عبور می کند) ، معمولاً جراحی لازم نیست.

در عوض ، ورزش ایمن و مناسب اولین خط درمانی است که اغلب در رفع جدایی شکمی مثر است. با این حال ، برخی از زنان ممکن است دریابند که تمرینات توانبخشی برای تسکین جداسازی روده کافی نیست.

در این مورد ، جراحی شکم یک گزینه م effectiveثر است. یک مطالعه در سال 2019 میزان موفقیت بالای این روش را برای بهبود ثبات تنه و کاهش بی اختیاری ادرار در زنان مبتلا به جدایی شکمی نشان داد.

تحریک الکترومغناطیسی عصبی عضلانی

این یک درمان بالقوه غیر جراحی است که می تواند از نظر زیبایی برای شکم خوشایند باشد. “این روش از یک آهنربا با قدرت بالا برای ایجاد انقباضات ماهیچه ای استفاده می کند.” تحریک الکترومغناطیسی عضله عصبی عضلانی باعث انقباض ماهیچه های شکم می شود که این امر باعث تقویت و بهبود آن می شود.

مطالعات نشان داده است که این درمان ، به ویژه در ترکیب با تمریناتی که برای تقویت ناحیه جداسازی شکم تجویز می شود ، مفید است.

جدایی شکمی مردان

تمریناتی که باید از آنها اجتناب کرد

وقتی صحبت از تمریناتی می شود که باید از آنها اجتناب کرد ، به این معنی است که مادران جدید باید از تمرینات بیش از حد شکم ، به ویژه تمرینات کششی ، اجتناب کنند. علاوه بر این ، تمرینات دیگری که باید از آنها اجتناب کنید عبارتند از:

تنش شکمی

هر ورزشی که شما را ملزم می کند بدون حمایت یا قدرت شکمی روی دست و زانو بایستید.

هرگونه فعالیت بلند کردن سنگین که باعث ایجاد شکم می شود (مانند مانور والسالوا)

به عقب خم شوید که شکم را کشیده است

یوگا به شکم فشار می آورد (اصلاح نشده)

تمرینات مجاز در جداسازی شکم

تمرینات موثری وجود دارد که می توانید با جداسازی شکم با خیال راحت انجام دهید. انجام منظم این فعالیت ها بهترین نتایج را به شما می دهد.

تمرینات عمقی شکم با ستون فقرات خنثی (که معمولاً در زانوها قرار دارد) برای کنترل و تحریک استفاده از شکم عرضی انجام می شود.

اساساً ، شکم حدود 10 ثانیه منقبض می شود و به ستون فقرات فشار داده می شود و برای دوره های طولانی تری نگه داشته می شود. در حالت ایده آل ، این مراقبت باید هر روز 10 دقیقه انجام شود. تمرینات کف لگن ، مانند مخروط و شیب لگن نیز مفید است.

انجام این حرکات با شکل مناسب بسیار مهم است. بنابراین ، ایده خوبی است که با یک فیزیوتراپیست که می تواند تمرینات شما را زیر نظر داشته باشد مشورت کنید.

جلوگیری از جداسازی شکم:

اگر قصد بارداری مجدد دارید ، می خواهید عضلات شکم خود را قبل و در دوران بارداری تقویت کنید. نتایج یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که برنامه های تقویت شکم برای زنان باردار می تواند به کاهش شدت جدایی شکمی کمک کند.

کمربند بارداری:

برخی از متخصصان بستن وسایل (عمدتا یک کمربند محکم و کشسان در اطراف شکم) را توصیه می کنند ، برخی دیگر این کار را نمی کنند.

هدف اصلی کمربند بارداری بالا نگه داشتن عضلات شکم و حمایت از کمر است. بستن کمربند نمی تواند جدایی شکمی شما را التیام بخشد یا شکم شما را تقویت کند.

کمربند جداسازی و بارداری

با این حال ، طرفداران این روش ادعا می کنند که استفاده از این کمربندها به شما کمک می کند تا در رژیم درمانی خود کوشا باشید. جدا شدن شکم ممکن است شکم را پس از تولد نشان دهد ، اما مطمئن باشید که درمان می تواند کمک کننده باشد.

بنابراین ، اگر درد شکمی دارید ، در مورد نگرانی های خود با پزشک خود مشورت کنید تا او برنامه درمانی مناسب را برای شما تجویز کند.

یک فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند بعد از تولد احساس قویتر و مطمئن تری در مورد بدن خود داشته باشید.

اولین مرکز بازنشستگی سلامت با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در مراقبت های طولانی مدت و مراقبت های طولانی مدت ، آماده ارائه خدمات شبانه روزی به شهروندان عزیز با کادر مجرب و متخصص خود می باشد.

پرسنل مجرب این مرکز در قالب پرستاران سالمند ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال ، همواره خدمات را با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبت و پرستاری و راحتی و ایمنی شما عزیزان در اولویت اصلی خود قرار داده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر کافی است با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و از مشاوره رایگان برخوردار شوید.
توجه! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و قبل از استفاده باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید