جایگاه هوش مصنوعی ایران در عصر اختلال اینترنت/سرکوب توسعه فناوری


به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، علیرغم تمامی امکانات توسعه هوش مصنوعی در کشور، قطعی اینترنت در یک ماه اخیر آسیب جدی به این حوزه وارد کرد. به این ترتیب یک کارشناس هوش مصنوعی اختلال در اینترنت را مانع بزرگی بر سر راه پیشرفت هوش مصنوعی می داند و از افزایش ۳۰ تا ۴۰ برابری هزینه خرید سرورها و داده های هوش مصنوعی در ایران خبر می دهد.

فناوری هوش مصنوعی فرآیندهای هوش طبیعی انسان را شبیه‌سازی می‌کند و با بهره‌گیری از قابلیت‌های آن می‌توان به بهبود خدمات عمومی، کارایی در اقتصاد و بهبود شرایط کاری برای منابع انسانی کمک کرد.

به همین دلیل، اکثر کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه برنامه ریزی برای حرکت به سمت استفاده از مزایای استفاده از فناوری هوش مصنوعی را آغاز کرده اند. این در حالی است که ما در کشور خود هستیم، مسیرهای توسعه این فناوری هر روز سخت تر می شود.

در خصوص روند توسعه هوش مصنوعی در ایران، با امان کریمی، دبیر مسابقه هوش مصنوعی گفت‌وگو کرده‌ایم.

هوش مصنوعی در عصر اینترنت

تاکنون چه اقداماتی برای توسعه فناوری هوش مصنوعی در کشور انجام شده است، آیا قطعی اخیر اینترنت بر روند توسعه آن تاثیر منفی داشته است؟

“پژوهشگاه وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات مسئول تهیه سند ملی توسعه هوش مصنوعی است. هدف توسعه ملی بومی سازی فناوری هوش مصنوعی و به نوعی ایجاد یک فناوری جدید است.”

با این حال، در توسعه هوش مصنوعی، ما در مسیری هستیم که کشورهای دیگر طی کرده‌اند و اکنون با دنیا فاصله داریم. البته در بخش هایی مانند حمل و نقل روند خوبی را طی کردیم. چند سالی می‌شود که سیستم‌های احراز هویت بسیار خوب توسعه یافته‌اند و می‌توان گفت با موارد جهانی فاصله زیادی ندارند.

اما مثلا داده های گوگل در این زمینه با کشور ما قابل مقایسه نیست. در توسعه هوش مصنوعی به پایگاه های اطلاعاتی لازم دسترسی نداریم. اما ما آن را جمع آوری می کنیم.

وضعیت فعلی اینترنت تأثیر بسیار مستقیمی بر مسابقه دارد. یعنی انتظار داشتیم مسابقه از ساعت ۳۰ مهر شروع شود اما به دلیل اتفاقاتی که افتاد این امکان فراهم نشد و دعوت ها را متوقف کردیم.

فضای آتشین بخشی از ماجرا بود و فراتر از آن، باور رایج این است که چیزی به نام اینترنت وجود ندارد. یعنی خود ما در شرکت وقتی می خواهیم به یک سری منابع خارجی دسترسی پیدا کنیم با هزاران مشکل مواجه می شویم. اکنون ما به راه‌هایی فکر می‌کنیم که یک VPN ایجاد کنیم که بتواند مسائل را بیشتر از انجام کارهای معمولی حل کند، و من فکر نمی‌کنم که منطقاً کسی بخواهد وقت خود را صرف آن کند.

من همیشه به این موضوع اشاره کرده‌ام که وقتی چیزی به نام اینترنت در کشور ما وجود ندارد یا زمانی که بی‌ثباتی زیادی وجود دارد، نمی‌توانیم انتظار استارت‌آپ‌ها را داشته باشیم، نمی‌توانیم به یکی از ۱۰ اقتصاد برتر هوش مصنوعی در جهان تبدیل شویم. زنده ماندن. در این زمینه.

منابع هوش مصنوعی در دسترس همه است. اما در صورتی که اینترنت برای دانلود برخی داده ها، مثلاً چند ده ترابایت، در دسترس نباشد، اساساً از آن محروم می شویم. یا زمانی که می‌خواهیم این داده‌ها را روی سرور قرار دهیم، باید سرور را به بیرون متصل کنیم که این روند را سریع‌تر می‌کند. این کار بدون اینترنت امکان پذیر نیست.

به نظر من فقط اینترنت بین المللی بدون وقفه است. اینترنت داخلی هم مشکل داره. بنابراین سرویس های بسیار محبوبی که قبلاً به راحتی از آنها استفاده می کردیم نیز خراب شدند. نه اینکه صنعت IT محدود به کشور ما باشد و نه اینکه در داخل کشور صنعت توسعه یافته ای داشته باشیم. اگر به صنعت فناوری اطلاعات در کشورهای دیگر نگاه نکنیم، توسعه بیهوده است.

چگونه رویاهای توسعه فناوری بدون اینترنت محقق می شود؟

با توجه به اینکه اینترنت زیرساخت اصلی استفاده از هوش مصنوعی است. با وجود این وقفه های مکرر، آیا امیدی به توسعه فناوری هوش مصنوعی در کشور وجود دارد؟

کریمی ادامه داد: مسئولان ما خواسته های خود را به عنوان یک برنامه می نویسند، مثلاً رویا این بود که در سال ۱۴۰۴ ایران را بسازند، اما وقتی این رویا را دیدند نمی دانستند برای رسیدن به این افق چه تجهیزاتی لازم است، در مورد هوش مصنوعی نیز وجود دارد. آیا یک سری آرزوها را می نویسند و نه من نمی دانم چگونه می توانند این آرزوها را بدون اینترنت برآورده کنند؟! ما در ۱۰ سال آینده جزو ۱۰ اقتصاد برتر هوش مصنوعی خواهیم بود و وقتی ارتباط خود را با دنیا قطع کنیم چگونه می شود این رویا محقق می شود؟

در فناوری اطلاعات و ارتباطات، مهمترین سرمایه، نیروی انسانی است و قدرت تأثیرگذاری نیروی انسانی ما زیاد است. ما همچنین از نظر هزینه های نیروی کار پتانسیل بالایی داریم. یعنی بهترین نیروی انسانی ما اینجا بیش از ۵۰ میلیون تومان یعنی حدود ۱۵۰۰ دلار حقوق نمی گیرد. اما اگر هر کدام از این افراد ایران را ترک کنند حداقل حقوقشان هفت هشت برابر است.

اما خوشبختانه با این قطعی اینترنت هیچ یک از شرکت کنندگان از این مسابقات انصراف ندادند اما وضعیت آگهی برای ثبت نام تعداد بیشتر شرکت کننده مناسب نیست. چون به دوره شفاهی رسیده ایم و می توانم بگویم ظرفیت اطلاعاتی کشور تقریباً از بین رفته است. اتفاقی که بعد از قطع اینترنت افتاد این است که ارتباط مخاطبان از جاهای مختلف قطع شد.
افزایش هزینه ها قطعی است!

اگر اینترنت را در نظر بگیریم ممکن است برخی بگویند که این صنعت از وضعیت اینترنت آسیب چندانی نمی بیند. سایر فرآیندهای توسعه هوش مصنوعی در این دوره چگونه انجام می شود؟

«لازم نیست مستقیماً روی کل کار خرج کنیم، اما کمترین چیزی که اینترنت به ما داده است این است که هزینه کارهای انجام شده را به طرز عجیبی افزایش می دهد. یعنی اگر بتوانیم از یک سرویس خارجی استفاده کنیم. هزینه کل توسعه را کاهش دهیم، اکنون باید چندین برابر هزینه را صرف کنیم تا فقط از ابزار استفاده شود تا پروژه بتواند به کار خود ادامه دهد.

به عنوان مثال ظرفیت GPU (سرورهای هوش مصنوعی خصوصی) در کشور وجود دارد که با استفاده از آن می توان از خرید چنین سرورهایی از خارج خودداری کرد. دوره تست این سرورها نیز رو به پایان است. ابزارها و پردازنده های گرافیکی لازم در مرکز داده شریف وجود داشت، اما پس از اتفاقات اخیر دسترسی به مرکز داده شریف تقریبا غیرممکن شده است. حتی پس از اینکه ما به داده ها دسترسی پیدا کردیم، تغییرات و مشکلات زیادی در آن وجود داشت.

ما عملاً مجبور شدیم از این داده های داخلی صرف نظر کنیم و یک GPU خارجی بخریم. اقداماتی که قبلا می توانستیم با قیمت حدود ۱۰ میلیون تومان شروع کنیم، الان باید حدود ۳۰۰ یا ۴۰۰ میلیون تومان هزینه کنیم. مشکلات دیگری برای داده کاوی خارجی وجود دارد، نیروهای ویژه بیشتری برای این کار باید استخدام شوند که خود منجر به افزایش هزینه ها می شود.

دبیر مسابقه هوش مصنوعی در پایان در پاسخ به وضعیت فعلی اینترنت، آیا مسابقه برگزار می شود یا خیر؟ وی گفت: با برگزاری مسابقات سالانه هوش مصنوعی ایران (IAAA) در قالب طرح شهید بابایی بنیاد ملی نخبگان در حوزه بهداشت و درمان و با هدف معرفی و آموزش علاقمندان و از طریق برخی در انجام عملیات حضوری و غیر حضوری، آموزش های لازم به علاقه مندان ارائه می شود، در نهایت با طرح مسائل جدی صنعت در هوش مصنوعی، ۳ مشکل واقعی حل می شود.

هوش مصنوعی ابزاری است که در تمامی صنایع مورد استفاده قرار می گیرد، هدف ما این بود که آن را در حوزه سلامت به کار ببریم و چون خودمان در این زمینه بودیم، این دوره بیشتر در حوزه سلامت است. اما دوره های پیش رو قطعا در حوزه های دیگر خواهد بود و اکنون برای سایر حوزه ها مانند مالی، معدن و … پیشنهاداتی داریم.

تا کنون حدود صد نفر شرکت کننده داشته ایم. پیش بینی حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر بود. اما حدود ۲۵ روز به دلیل قطعی اینترنت نتوانستیم از ظرفیت شبکه های اجتماعی استفاده کنیم.

علاقه به برگزاری این مسابقات در سطح بین المللی نیز وجود دارد اما ممکن است در مراحل بعدی این اتفاق بیفتد زیرا این مسابقات در حال حاضر محلی است و نیاز به مدتی برای ارتباط با شرکت های خارجی وجود دارد. “در حال حاضر، این یک مسابقه انفرادی است.”

این دوره رویداد، عملی و تیم سازی از ۲۷ تا ۱۸ دسامبر افتتاح می شود و تا ۲۷ فوریه ادامه دارد. اختتامیه این رویداد و اهدای جوایز ۲۴ اسفند اعلام شد.

منبع: تجارت نیوز