ثمره فعالیت های ۱۰ ماهه مناطق آزاد در هفته دولت


مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی از افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۷۱ طرح سرمایه گذاری و زندگی در مناطق آزاد و خصوصی همزمان با هفته دولت خبر داد.

به گزارش پایگاه خبرآنلاین؛ سعید محمد شب گذشته (۲۴ مردادماه) با حضور در برنامه زنده تلویزیونی «صف اول» با اعلام این خبر افزود: از مجموع ۷۱ پروژه سرمایه گذاری و زندگی در مناطق آزاد ارس، انزلی، اروند و کیش. مناطق ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان، نمن، سهلان، بوشهر، لرستان، لامرد، بجنورد، پارس انرژی، ارگ جدید بم ۵۱ پروژه بهره برداری و ۲۰ پروژه لغو می شود.

وی با اشاره به اینکه این دومین دوره افتتاح پروژه های سرمایه گذاری و عمرانی در مناطق آزاد و خصوصی اقتصادی در دولت سیزدهم است، گفت: کل ارزش سرمایه گذاری این پروژه ها ۱۱۸ هزار میلیارد تومان است که ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان آن است. ارزش سرمایه گذاری از پروژه های قابل افتتاح ۱۱۱ هزار و ۷۸۲ میلیارد تومان شامل پروژه های در حال افزایش است.
و مشاور رئیس جمهور ادامه داد: همزمان با افتتاح ۵۱ طرح سرمایه گذاری و زندگی در مناطق آزاد و خصوصی اقتصادی، برای ۵ هزار و ۷۴۳ نفر به صورت مستقیم و ۱۱ هزار و ۹۹۸ نفر به صورت غیر مستقیم فرصت شغلی فراهم می شود.
سعید محمد افزود: از مجموع ۲۰ طرح پیش بینی شده در مناطق آزاد ارس و انزلی و مناطق ویژه اقتصادی انرژی پارس، سهلان و لرستان برای ۲ هزار و ۸۰۶ نفر به صورت مستقیم و ۲ هزار و ۴۸۹ نفر اشتغالزایی خواهد شد. غیر مستقیم کار می کند

من باید بگویم؛ در مرحله اول افتتاح پروژه های مناطق آزاد و خصوصی اقتصادی در دولت سیزدهم (۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱)، ۸۲ طرح صنعتی، شهری و کشاورزی در ۵ منطقه صنعتی و آزاد تجاری در قشم، ارس، کیش، انزلی و . ماکو و ۷ منطقه ویژه اقتصادی صنایع افتتاح و بهره برداری از برق در پارسیان، سهلان، بوشهر، لرستان، لامرد، بجنورد و نمین با حضور ویدئو کنفرانس رئیس جمهور افتتاح شد.