تیفوئید چیست و چگونه تشخیص داده می شود؟


علائم تیفوئید چیست و چگونه تشخیص داده می شود؟

حصبه یکی از شایع ترین بیماری های دستگاه گوارش است که باعث عفونت و تب بالا در انسان می شود. حصبه از طریق غذا و آب آشامیدنی آلوده به انسان منتقل می شود و کشنده است. حصبه یا تیفوئید با ضعف، درد شکم، یبوست و سردرد ظاهر می شود. با استفاده از تست ویدال می توان تیفوئید را تشخیص داد و روش های درمانی آن را اجرا کرد. اگر می خواهید در مورد این بیماری بیشتر بدانید، پیگیری را از دست ندهید.

تست ویدال چیست و چرا تجویز می شود؟

تجربه ویدال یکی از راه های شناسایی و تشخیص تیفوئید است. این بیماری یک عفونت باکتریایی شدید است که بیشتر در کشورهای فقیر و مناطقی که اصول اولیه بهداشتی مانند شستن دست ها رعایت نمی شود، رخ می دهد. باکتری تیفوئید در روده و خون انسان زندگی می کند.

این بیماری از طریق تماس با مدفوع فرد مبتلا می تواند به دیگران منتقل شود. از طرفی تنها راه انتقال آن از انسان به انسان است زیرا تیفوس در حیوانات ظاهر نمی شود. این بیماری با علائمی مانند درجه حرارت بالا و مشکلات سیستم گوارشی خود را نشان می دهد که در این صورت فرد مشکوک باید با تجویز پزشک معالج تست ویدال را انجام دهد.

به طور کلی، باکتری تیفوئید می تواند از طریق دهان وارد بدن شود و به مدت ۱-۳ هفته در روده باقی بماند. سپس با عبور از دیواره های روده وارد جریان خون شده و وارد آن می شود. با گردش خون در بدن، باکتری های تیفوئید به تمام بافت ها و اندام های بدن نفوذ کرده و در آنها نیز مشارکت می کنند. هنگامی که باکتری تیفوئید وارد خون می شود، سیستم ایمنی بدن نمی تواند با آن مبارزه کند، زیرا باکتری های این بیماری در داخل سلول های میزبان زندگی می کنند که از دسترس سیستم ایمنی بدن خارج است.

هدف از انجام تست ویدال شناسایی و درمان به موقع بیماری است. در این مورد، درمان می تواند با تجویز به موقع آنتی بیوتیک ها تکمیل شود. از طرفی بیماری تیفوئید در برخی افراد بدون هیچ علامتی بروز می کند و این گروه تنها ناقل حصبه خواهند بود. البته بهتر است بدانید که دارو را به تنهایی و بدون مشورت پزشک مصرف نکنید.

تفسیر تست ویدال

از جمله عوامل مؤثر در پاسخ به آزمایش ویدال، آنتی ژن های موجود در آزمایش خون است. نیمی از افرادی که آزمایش ویدال را انجام می دهند در عرض یک هفته پس از قرار گرفتن در معرض میکروب نتیجه مثبت می گیرند و بسیاری از آنها یک ماه طول می کشد تا آزمایش آنها مثبت شود.

تفسیر آزمایش ویدال به میزان آنتی ژن در خون بیمار بستگی دارد. آنتی ژن ها در سه دسته کلی در بدن هر فرد یافت می شوند:

  • آنتی ژن H.
  • آنتی ژن O
  • آنتی ژن سطحی یا کپسولی

نوع اول این آنتی ژن ها H، با نوع پروتئین و سطح آنتی بادی بالاتر در مقایسه با IgG، در نوع دوم یا آنتی ژن O، نوعی لیپوپلی ساکارید با سطح بالاتر آنتی بادی IgM و نوع دوم بلافاصله پس از تیفوئید است. درمان از ۳ تا ۶ ماهگی منفی است تست ویدال مشخص می شود. اما آنتی ژن H مثبت به نظر می رسد. مراقب باشید که آنتی بادی ها همان پروتئین هایی هستند که به آنتی ژن ها متصل می شوند.

آنتی ژن سطحی یا کپسولی با قرار دادن آن در اطراف آنتی ژن O به پلی ساکارید vi معروف است.آنتی بادی که برای مبارزه با آن تولید می شود از کلاس IgM است. آنتی ژن کپسولی مدت زیادی دیرتر از دو نوع آنتی ژن دیگر در خون مشاهده می شود و با سرعت زیاد ناپدید می شود.

برای تفسیر تست ویدال، باید محدوده طبیعی مقدار آنتی ژن را بدانید تا به درستی نتیجه را تفسیر کنید. اگر مقدار آنتی ژن O کمتر از ۱.۸۰، آنتی ژن H کمتر از ۱.۶۰ و در نهایت آنتی ژن vi کمتر از ۱.۴۰ باشد، می توان گفت که بدن در حالت طبیعی قرار دارد و بیماری تیفوئید رخ نداده است.

اگر مقدار آنتی ژن های O و H در محدوده طبیعی با توجه به علائم و نشانه های بیمار مساوی یا بیشتر از مقدار طبیعی باشد، می توان گفت که وی مبتلا به تیفوئید است.

اگر آنتی ژن های O و H به ترتیب حداقل ۱.۸۰ و ۱.۴۰ باشد، فرد مشکوک به داشتن تیفوئید یا بیماری مشابه است. اگر بیماری تیفوئید تشخیص داده شود، مقدار آنتی ژن O در شروع بیماری بیشتر از آنتی ژن H خواهد بود و با ادامه مشکل این نتیجه معکوس می شود.

بر اساس این مقاله، ارزیابی های بالینی بیمار، بررسی علائم و نشانه های موجود و در برخی موارد آزمایش های دیگر می تواند وجود تیفوئید را در فرد مشخص کند. این بدان معناست که آزمایش ویدال به تنهایی نمی تواند وجود تیفوئید را تایید کند.

شرایط آزمون Widal

برای شرکت در آزمون ویدال نیازی به داشتن شرایط خاص و محدود نیست. بیمار باید این آزمایش را با معده خالی انجام دهد تا میزان آنتی ژن ها به درستی و دقیق اندازه گیری شود.

برای تشخیص تیفوئید از چه آزمایشاتی استفاده می شود؟

به منظور کمک و استفاده از روش های درمانی صحیح برای بیماران تیفوئید یا تیفوئید، تشخیص دقیق از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بروز علائم مشابه در حصبه با سایر بیماری ها مانند مالاریا، آنفولانزا و … که با ایجاد عفونت، سردرد، درجه حرارت بالا و سایر معیارها ظاهر می شود، ممکن است باعث اشتباه پزشک در تشخیص نوع بیماری شود.

بنابراین آزمایشات دقیق و سریع نقش مهمی در تشخیص تیفوئید خواهد داشت. تست ویدال یکی از انواع آن است که در صورت تشخیص صحیح و به موقع می تواند از پیشرفت آن در بدن جلوگیری کند. روزهای اول عفونت در بیمار بهترین زمان برای آزمایش تشخیص تیفوئید است.

تشخیص حصبه در خانه با هومکا!

آزمایش Widal با هدف اندازه گیری آنتی ژن های خون و نشان دادن اینکه آیا فرد مبتلا به تیفوئید است یا خیر. شما می توانید از خدمات تست خانگی Humka نهایت استفاده را ببرید. این کیت با ارائه خدمات آزمایشگاهی به صورت حضوری در منزل یا محل کار به شما این امکان را می دهد که در صورت نداشتن زمان یا توانایی مراجعه به آزمایشگاه، آزمایش ویدال و سایر آزمایشات خون و ادرار را انجام دهید.

گروه Humka طرف قرارداد با بیمه های پایه و تکمیلی تعداد زیادی مراکز آزمایشگاهی در استان وجود دارد تهران و شهرهای دیگر مانند کرج، اصفهان، اهواز، شیراز، رشت، قزوین و تبریز خدمات تست خانگی را ارائه می دهد. برای دریافت مشاوره رایگان و ثبت سفارش آزمایش خون در خانه با شماره می توانید ۰ با تماس یا مراجعه به وب سایت Humka به نشانی www.homeca.ir، سفارش خود را ثبت کند تا در کمترین زمان ممکن متخصصان و پرستاران هومکا در محل تعیین شده مشغول به کار شوند.