تولیدکنندگان میراث گرانبهای هر کشوری هستند


تولیدکنندگان میراث گرانبهای هر کشوری هستند که آینده روشنی را برای هر جامعه ای به ارمغان می آورند. بنابراین در این زمینه حمایت از تولیدکنندگان داخلی و تشویق مصرف کنندگان به خرید محصولات داخلی موجب رشد اقتصادی و توسعه ملی می شود.

ضرورت حمایت همه جانبه از تولیدکنندگان داخلی به قدری ضروری و مهم است که باید در رأس امور و برنامه های دولتمردان هر جامعه قرار گیرد. اما نکته اینجاست که تولید و مصرف یک جنبه دارد و زمانی که تولید و محصول حاشیه امنی داشته باشند می توانند با بازار مصرف احساس راحتی کنند. یعنی هر چه تقاضای بازار بیشتر باشد، رونق تولید و اشتغال بیشتر می شود.

تولید به مصرف بستگی دارد و تا زمانی که تولیدکنندگان یک کشور در خرید و مصرف محصولات خود راحت باشند، پیشرفت روزافزون در تولید دیده می شود. با توجه به جمعیت کشور، اگر فرهنگ سازی و قطعاً برنامه ریزی مسئولان کشوری در راستای مصرف کالای ایرانی باشد، باید سبد تولیدکنندگان ایرانی تعدیل شود… زیرا همه عوامل تا کنون به نفع محصول داخلی بازاری عظیم با هشتاد میلیون مصرف کننده که کشور ما را به یکی از منحصربفردترین بازارهای مصرفی در جهان تبدیل می کند. اما در اینجا یک شرط مهم و اساسی وجود دارد که تامین نیاز بازار محصولات داخلی است یا حداقل بر اساس یک برنامه مدون، قانون و نسبت معینی از واردات وجود دارد. از محصولات کشاورزی گرفته تا پوشاک و لوازم خانگی همه چیز باعث شده تا تولید کشور با حساب دو به چهار تناسب نداشته باشد.

واردات انواع محصولات بی کیفیت کشاورزی ضربه مهلکی به کشاورزی و مکانیزاسیون در کشور وارد کرده است که همه متخصصان اقتصاد و کشاورزی بر آن صحه می گذارند. همچنین لغو قانون ممنوعیت واردات و توزیع برنج خارجی دقیقاً در فصل برداشت این محصول نه تنها موجب اختلال شدید در شرایط بازار عرضه و تقاضا شده است، بلکه به شدت به شالیکاران شمال کشور آسیب وارد کرده است. زیرا در این شرایط کشاورز شمالی نمی تواند محصول را با قیمت مناسب تهیه کند. همین فاجعه تلخ بارها برای چایکاران ایرانی تکرار شده است. در شرایطی که مسئولان بازار داغی را برای چای رنگی و لعاب خارجی باز کرده اند، چای باکیفیت ایرانی در سایه بی توجهی با نازلترین قیمت به فروش می رسد. البته مشکل تنها به موارد ذکر شده ختم نمی شود و آن این است که فضا را بر تولیدکنندگان داخلی تنگ کرده ایم. تولیدکنندگانی که اشتغال و آینده فرزندانمان در دستان توانمند آنهاست. وی در فاصله چند روز مانده به شروع سال تحصیلی، علیرغم حضور نزدیک به میلیون‌ها دانش‌آموز، بدون احتساب دانش‌آموزان، از بازاری برای نوشتن و نرم‌افزاری خبر داد که بتواند هزاران جوان ایرانی را در عرصه تولید به کار گیرد. اما آمارهای منتشر شده نشان می دهد که تنها ۲۰ درصد از حجم بازار لوازم التحریر کشور در اختیار تولیدکنندگان داخلی است و سهم قابل توجهی از این گردش مالی به جیب چین، هند و ترکیه می رود.

تولید محلی
تولید محلی

باید این واقعیت را بپذیریم که حمایت از تولیدات ایرانی هنوز آنطور که باید جایگاه مناسبی در انتخاب خانواده ها پیدا نکرده است. البته این داستان چند علت و معلول دارد. قوانین تصویب شده به حذف تولیدکنندگان ایرانی پشت کرده اند یا اینکه ما مصرف کننده دلسوز محصولات ایرانی نیستیم یا تولیدکنندگان ایرانی نتوانسته اند استانداردها و کیفیت محصولات خود را ارتقا دهند. البته می توان درصدی را به هر یک از عناصر پیشنهادی اختصاص داد. تولیدکنندگان سربازان خط مقدم جنگ‌های اقتصادی هستند و در سال‌های اخیر با سختی‌ها و مشکلات فراوانی روبرو بوده‌اند، اما آنچه باعث شده در مسیر خود ثابت قدم باشند، عشق به کشور و هموطنانشان است.

حسین یحیی – مدیرمسئول روزنامه التوفه