توقف رشد ترازنامه برای اکثر بانک ها پس از نظارت بانک مرکزی


مدیر دفتر سنجش سلامت نظام بانکی در تشریح اقدامات بانک مرکزی برای کنترل رشد ترازنامه بانک ها گفت: با اقدامات نظارتی و انضباطی بانک مرکزی، رشد ترازنامه بانک ها افزایش یافت. ورق اکثر بانک ها متوقف شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، میرعمادی افزود: با الزام بانک ها به رعایت سقف ۲ درصدی ماهانه در رشد ترازنامه، زمینه برای توقف رشد سریع بانک ها فراهم شد. نقدینگی.»

وی با بیان اینکه بانک مرکزی در صورت مشاهده تخلف بانک مرکزی اقدامات انضباطی را پیگیری می کند، تاکید کرد: به تناسب درصد تخلف بانک ها از رشد ترازنامه بانک، نسبت سپرده قانونی بانک نیز افزایش می یابد. همچنین ارائه هیات مدیره بانک متخلف به هیات مدیره بانک ها در دستور کار قرار دارد و در صورت عدم رعایت قوانین و مقررات ظرف یک سال، هیات مدیره آن به هیات مدیره معرفی می شود. بانک ها و جریمه هایی برای آنها اعمال خواهد شد.

وی با اشاره به دریافت گزارش های ماهانه برای ارزیابی شاخص ها، تصریح کرد: آمار و اطلاعات به صورت ماهانه دریافت و پردازش می شود، اما گزارش شاخص ها به صورت فصلی بررسی و ارائه می شود و در صورتی که بانک متعهد به رشد کمی در بودجه شود در یک بازه زمانی یک ماهه. ماه بیشتر از حد به او این فرصت را می دهد تا ظرف دو ماه روند را اصلاح کند، در غیر این صورت در پایان هر فصل با اقدامات تنبیهی روبرو خواهد شد.

میرعمادی با اشاره به رشد سریع نقدینگی توسط بانک ها قبل از ابلاغ بخشنامه نظارت بر ترازنامه بانک ها و اقدامات بانک مرکزی در این زمینه گفت: تعیین نرخ رشد مجاز برای برخی بودجه ها. توقف روند رشد ترازنامه بانک ها تداوم این روند باعث افزایش کنترل بانک مرکزی بر فرآیند ایجاد نقدینگی توسط بانک ها می شود.
میرعمادی گفت: برنامه بانک مرکزی برای هدف‌گذاری نقدینگی و توزیع آن بین بانک‌ها نقش موثری در ارتقای ثبات و سلامت شبکه بانکی خواهد داشت.

وی با اشاره به نرخ رشد ترازنامه بانک های تجاری به میزان ۲ درصد و برای بانک های توسعه ای ۲.۵ درصد، گفت: بانک ها از نظر شاخص های ثبات و سلامت و مطابق با کنترل هایی که بانک مرکزی برای بانک ها در نظر می گیرد، جایگاه های متفاوتی دارند. داشتن ثبات پایدارتر و وضعیت شاخص سلامت باعث همسویی بیشتر با رشد می شود و به بانک هایی که در شرایط ناسالم کار می کنند اجازه می دهد کمتر همسو شوند.

مدیر دفتر سنجش سلامت نظام بانکی شاخص های کفایت سرمایه، میزان اضافه برداشت بانک مرکزی، میزان مطالبات غیرجاری به بانک ها، ارزیابی بانک مرکزی بر اساس استانداردهای کاملس و رعایت مقررات مبارزه با پولشویی را مد نظر قرار داد. . قوانین، مقررات و سایر اقدامات پیشگیرانه برای ارزیابی عملکرد بانک ها.

وی گفت: ارزیابی بانک ها بر اساس شاخص ها و تراکنش های هر شاخص و میزان امتیازات کسب شده در مجموع است و مبنای رشد موجودی بانک بر اساس امتیازات کسب شده و پولی و بانکی محاسبه می شود. عملیات صحیح تر و احتمال رشد بالاتری نسبت به بانک هایی با امتیازات پایین تر است. این انتشار علاوه بر دستیابی به هدف کنترل نقدینگی، در کنترل وضعیت فعالیت های بانکی و سوق دادن آنها به سمت بهبود شاخص های عملکردی کمک شایانی خواهد کرد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!