تفکر معکوس، کلید خلاقیت کسب و کار – درک پایگاه داده تحلیل اخبار آنلاین


تفکر معکوس کلید خلاقیت تجاری در مراحل مختلف است. از بازاریابی گرفته تا رضایت مشتری، کسب و کارها می توانند با تفکر مخالف رشد و توسعه پیدا کنند. زیرا هر فعالیت کارآفرینی مستلزم خلاقیت است و در این میان کسانی که با ابتکار، نوآوری و استفاده از تکنیک های تفکر معکوس می توانند فرصت ها و نیازها را ایجاد کنند، پیشتاز تولید ثروت، توسعه اقتصادی و فناوری در فکر برعکس و خلاقیت هستند. این شعار اکثر برندهای معروف دنیا در زمینه تبلیغات و بازاریابی است.

تفکر معکوس به شما این امکان را می دهد که ایده های غیر معمول خود را پیاده سازی کنید تا بتوانید از تمرکز خود برای افزایش هرچه بیشتر کیفیت استفاده کنید. بگذارید با یک مثال واضح به شما نشان دهیم. اکنون به عنوان یک کارآفرین به فکر افزایش تعداد و رضایت مشتریان هستید و تمام تلاش و تیم شما در این راستا خواهد بود. بعد از چند ماه می بینید که در تجارت موازی گیر کرده اید و با تمام تلاش خود و همکارانتان هنوز در این زمینه به موفقیت نرسیده اید. اینجاست که تفکر معکوس به کمک شما می آید و با پرسیدن یک سوال جرقه آن را برمی انگیزد. چگونه مشتریان را ناراضی می کنید و چگونه مشتریان را دفع و از دست می دهید؟ این دقیقا راهی است که شما را به موفقیت می رساند.

طراحان از صدها و هزاران ابزار برای ایجاد خلاقیت و نوآوری استفاده می کنند تا بتوانند افکار عمومی را در راستای کسب و کار پر رونق جذب کنند. به بیلبوردهای شهر نگاه کنید. هر کدام به نوعی سعی در جذب مخاطب بیشتر دارند. از گرافیک وارونه گرفته تا پیام های تک کلمه ای، همه به دنبال جذب مخاطب هستند. اما هیچ یک از این روش ها به اندازه تفکر معکوس یا تفکر اشتباه موثر نیستند.

تفکر معکوس در تجارت
تفکر معکوس در تجارت

در واقع در سبک تفکر معکوس، شما عمدا به بدترین ایده و روش ممکن فکر می کنید و از این ایده ها برای یافتن راه حل های جدید برای حل مشکلات قدیمی استفاده می کنید. در واقع، به جای اینکه فکر کنید “چگونه می توانم مشکل را حل کنم یا از وقوع آن جلوگیری کنم؟” بپرسید: “چگونه می توانم این مشکل را ایجاد کنم؟” یا به جای پرسیدن “چگونه می توانم به این نتایج برسم؟” پاسخ این سوال را بیابید: “چگونه می توانم برعکس نتیجه مورد نظر اتفاق بیفتد؟!” در واقع، متخصصان این حوزه معتقدند که تفکر معکوس می تواند برای مشکلاتی مفید باشد که با تفکر معمولی حل آنها دشوار است. تفکر معکوس این است که ضعف را به قوت تبدیل کنیم و بسیاری از شرکت های معروف دنیا محصولات خود را بر اساس همین ایده به بازار عرضه کرده اند. حرکت در کلیشه ها اغلب ما را از هدفمان دورتر می کند. برخی از راه حل های به ظاهر بد می توانند با تغییر و اصلاح به راه حل های خوبی تبدیل شوند.

به عنوان یک کارآفرین، می توانید با استفاده از روش های زیر عکس آن را در نظر بگیرید. در مرحله اول مشکل یا مشکل خود را دقیق و واضح تعریف کنید و راه حل های حل آن را بررسی کنید. سپس با سؤالات مسئله را به صورت معکوس تجزیه و تحلیل کنید. در ضمن افکار خود را محدود نکنید و هر راه حلی که به ذهنتان می رسد را بدون هیچ سانسوری بنویسید. اینجاست که می توانید کسب و کار خود را از طریق تفکر معکوس تقویت کنید.

فاطمه یحیی – مهندس کامپیوتر