تعیین اموال متوفی برای محاسبه مالیات بر ارث


سازوکاری برای شناسایی الکترونیکی اموال متوفیان برای دریافت مالیات بر ارث تعریف و ایجاد شده است تا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بورس اوراق بهادار، سازمان اسناد و املاک کشور و نیروی انتظامی نسبت به تعیین مالکیت سیم کارت اقدام کنند. و موجودی مبادله و اموال شرکتی و همچنین شناسایی وسیله نقلیه متوفی تا وزارت اقتصاد و دارایی بر اساس آن اطلاعات مالیات بر ارث را محاسبه کند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، سازمان امور مالیاتی کشور دریافت اطلاعات از پایگاه های پایه کشور را برای ارائه خدمات الکترونیکی مالیات بر ارث آغاز کرده است. برای اولین بار در آخرین جلسه کارگروه قابلیت همکاری در سال ۱۴۰۰ مقرر شد سازمان امور مالیاتی سازوکاری برای وصول الکترونیکی مالیات بر ارث ایجاد کند. به صورت الکترونیکی ارسال شود.

حال برای تکمیل این تصمیم مقرر شد سازمان نظارتی خدماتی شامل درج کد ملی متوفیان و خروج لیست خطوط تلفن همراه شامل شماره تلفن و نام اپراتور متعلق به متوفی را ارائه کند.

شرکت سهامی بهادر و شرکت سپرده گذاری مرکزی در خصوص استعلام سهام بورسی متعلق به متوفی به صورت خدمتی شامل درج کد ملی متوفی و ​​تاریخ گزارش و در خروجی یا عودت لیست برای هر یک از شرکت ها. سهام شامل نماد سهام، تعداد سهام، تعداد سهام قابل معامله، نماد سهام و ذخیره سهام قیمت جدید و پایانی هر سهم در تاریخ گزارش.

اسناد دولتی و سازمان املاک و مستغلات نیز تصویب الکترونیکی فرآیند دریافت الکترونیکی مالیات بر ارث سهام شرکت های غیر تضامنی را اجرا کردند، خدماتی که شامل شناسه منحصر به فرد شخص حقوقی و تعداد سهام یا ایجاد است. و ارائه مبلغ سهم الشرکه، درصد سهام، ارزش سهم، نوع سهم و مبلغ سهم به تفکیک هر شرکت.

برای استعلام خودروهای متوفی باید در خروجی کد ملی متوفی و ​​تاریخ فوت ذکر شود.

برای ارائه این خدمات در ابتدا سرویس دهنده موظف است با استفاده از سرویس پست متوفی یا هر روش دیگری صحت کد ملی مورد نیاز را بررسی کند.

پیش از این نیز قرار بود بانک مرکزی خدمات استعلام سپرده مطمئن شامل وارد کردن کد ملی متوفیان و خروجی بله یا خیر را ارائه کند. همچنین در صورت مثبت بودن خروجی لیست صندوق امانات شامل نام بانک و شعبه را اعلام می کند. ضمناً سرویس استعلام موجودی حساب بانکی متوفی باید در زمان تعیین شده توسط مرکز ملی تبادل اطلاعات نزد کلیه بانک ها و موسسات مالی از جمله درج شماره و زمان حساب متوفی و ​​خروجی عددی عودت داده شود. ارزش موجودی حساب در زمان مورد نیاز

سرویس استعلام گردش حساب بانکی متوفی از دیگر خدماتی است که بانک مرکزی باید به سازمان امور مالیاتی ارائه کند. در این سرویس شماره تامین اجتماعی متوفی و ​​مدت معاملات تعیین و لیست سپرده ها و برداشت ها در دوره استعلام عودت داده می شود.

لینک کوتاهلینک کپی شد!