تحلیل تکنیکال و تاثیر آن بر عملکرد تراکنش


آموزش تحلیل فنی یکی از رایج ترین روش های تحلیلی در بازارهای مالی است. این روش تحلیل بر روی داده ها و نمودارهای بازار تمرکز دارد و از آنها برای شناسایی الگوها و روندها برای پیش بینی های قابل اعتماد از آینده بازار استفاده می کند.

تاثیر دانش تحلیل تکنیکال و آموزش بر عملکرد معاملات چیست؟

معامله بدون دانستن و استفاده از روش های تحلیل بازار سهام مانند انداختن تاس است. در این صورت احتمال به دست آوردن عدد ۶ زیاد نیست. این امر ریسک قابل توجهی برای سرمایه گذار دارد. آموزش تحلیل تکنیکال یک ترفند اساسی است که می تواند به شما کمک کند تغییرات قیمت یک دارایی را ردیابی کنید و تعیین کنید که چه زمانی آن را بخرید و بفروشید.

تفاوت بین آموزش تحلیل تکنیکال و فاندامنتال چیست؟

به طور خلاصه، تحلیل بنیادی به یافتن ارزش ذاتی یک اوراق بهادار و مقایسه آن با قیمت فعلی آن کمک می کند. متقابلا، تحصیلات تحلیل فنی بر اساس روند تاریخی قیمت اوراق بهادار و شاخص ها و هر آنچه که عرضه و تقاضا بر قیمت آنها تأثیر می گذارد، به پیش بینی رفتار قیمتی آنها کمک می کند. معامله گران حرفه ای از تمام روش های آموزش تحلیل تکنیکال برای گرفتن بهترین تصمیم استفاده می کنند. برای بهبود دانش خود در تجارت، باید مهارت های آموزش تحلیل تکنیکال و مهارت های آموزش تحلیل اولیه داشته باشید.

انواع تحلیل در بازارهای مالی

اگرچه بازارهای مالی بسیار جذاب و سودآور هستند و هرکسی می تواند وارد آن شود، اما اگر بدون دانش و اطلاعات کافی وارد این عرصه شود، نه تنها برایش ضرری ندارد، بلکه ممکن است کل سرمایه خود را از دست بدهد. علم اقتصاد و سرمایه گذاری در طول سال ها تکامل یافته است و اقتصاددانان امروزی سه تحلیل مهم برای پیش بینی تصمیمات در بازارهای مالی ارائه می کنند. همانطور که گفته شد در آموزش تحلیل تکنیکال فرقی نمی کند که در کدام بازار می خواهید کار کنید، طلا، مسکن، بورس یا بازارهای دیگر، باید با این سه تحلیل و ابزار این تحلیل ها آشنا باشید. در ادامه با این سه تحلیل بیشتر آشنا خواهید شد.

تحلیل بنیادی

در تحلیل فاندامنتال فرض بر این است که هر دارایی دارای پایه و زیرساخت است و این زیرساخت بر قیمت آن دارایی تاثیر می گذارد. این مولفه های زیرساختی محدود به دارایی ها و شرکت تامین کننده آنها نیست، بلکه در سطح پلیس و از منظر بالاتر باید به عوامل تاثیرگذار بر دارایی ها نگاه کرد. ارزش نهایی دارایی با معیارهای مختلفی از پارامترهای بزرگ تا کوچک تعیین می شود و در تحلیل فاندامنتال برای تعیین یا پیش بینی قیمت دارایی باید تمامی این عوامل در نظر گرفته شود. این تحلیل باید بعد از آموزش تحلیل تکنیکال انجام شود.

تحلیل بنیادی

به عنوان مثال در مرحله اول روابط سیاسی کشور با دنیا بررسی می شود، سپس ساختار اقتصادی کشور، در مرحله بعد وضعیت کلی آن صنعت و در مرحله آخر شرایط شرکت تامین کننده نقشه راه، تیم مدیریت، برنامه توسعه، و غیره) برای تعیین ارزش این منشاء است. ارزیابی خواهد شد. پس از تجزیه و تحلیل دقیق ارزش دارایی، سه نتیجه می توان گرفت: یا ارزش فعلی دارایی بالاتر از آنچه در آینده اتفاق می افتد، یا قیمت فعلی منطقی است، یا قیمت فعلی کمتر از حد انتظار است. در آینده، قیمت ها جهش خواهند کرد. با هر یک از این نتایج، سرمایه گذار می تواند تصمیمات بهتری بگیرد و احتمال سود بیشتری داشته باشد.

تحلیل فنی

که در تحصیلات تحلیل فنی، تغییرات قیمت یک دارایی برای تعیین رفتار قیمت در آینده بررسی می شود. این تحلیل بر اساس نظریه داو در اواخر قرن نوزدهم انجام شد. اساس این تحلیل این است که نمودارهای قیمت می توانند آینده را پیش بینی کنند و هر چیزی که یک سرمایه گذار نیاز دارد در قلب این نمودارها قرار دارد. صرف نظر از اینکه به دنبال چه دارایی هستید، برای یافتن بهترین زمان خرید یا فروش، کافی است تاریخچه ای از قیمت و حجم این دارایی داشته باشید. برای تحلیل فنی بهتر و دقیق تر، بهتر است نمودارهای کندل استیک ژاپنی را بررسی کنید. زیرا شمع های ژاپنی می توانند حداکثر و حداقل قیمت و همچنین قیمت باز و بسته شدن هر دوره زمانی را نشان دهند. اما در نمودارهای خطی فقط قیمت نهایی ثبت می شود. برای تحصیلات تحلیل فنی شما باید با مفاهیم اولیه مانند کانال قیمت، روند قیمت، سطح حمایت و سطح مقاومت آشنا باشید. آموزش تحلیل تکنیکال فقط به نمودارها، حجم معاملات و قیمت دارایی ها در گذشته نگاه می کند. بنابراین، به هیچ وجه توصیه نمی شود که تنها بر این تحلیل تکیه کنید. همیشه اخبار و اتفاقاتی وجود دارد که تاثیر مستقیمی بر بازار و تغییرات قیمتی دارد، بنابراین بهتر است اخبار سیاسی و اقتصادی و همچنین تحلیل های فنی را دنبال کنید.

آشنایی با مفروضات در آموزش تحلیل تکنیکال

همانطور که چارلز داو اشاره می کند، اولین و مهم ترین فرض در آموزش تحلیل تکنیکال این است که قیمت تمام اطلاعات را نشان می دهد. در واقع آموزش تحلیل تکنیکال مبتنی بر تحلیل آماری نوسانات قیمت و تلاش برای پیش بینی روندهای آتی قیمت با نگاهی به الگوها و روندهای قیمتی گذشته و فعلی است. داو همچنین بر این باور است که در بازارهای کارا، عوامل موثر بر قیمت سهام شناخته شده هستند و در هر زمان، تمام اطلاعات مورد نیاز معامله گران را در اختیار معامله گران قرار می دهند. در حالی که این فرضیه ممکن است به طور کلی درست باشد، اما ممکن است قیمت سهام در کوتاه مدت یا بلند مدت از طریق اخبار یا اطلاعیه ها دچار نوسان شود. در صورتی که کارایی بازار محدود باشد، می توان از تجزیه و تحلیل فنی به خوبی استفاده کرد. فرضیه دیگری برای آموزش تحلیل فنی همانطور که داو اشاره کرد، نوسانات قیمت بازار تصادفی نیست، الگوها و روندها در طول زمان تکرار می شوند. این فرضیه بیان می کند که روندها در کوتاه مدت و بلندمدت رخ می دهند و معامله گران را قادر می سازد تا با تجزیه و تحلیل این روندها سود کسب کنند. همچنین اگر علاقه مند به یادگیری حرفه ای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال هستید، پیشنهاد می کنیم در آن شرکت کنید دوره آموزشی ارزهای دیجیتال علی رضا شریفی که می توانید با شرکت در این اینجا کلیک کنید آموزش ارزهای دیجیتال علیرضا شریفی به راحتی می توانید از صفر تا صد آموزش تحلیل تکنیکال در ارزهای دیجیتال را بیاموزید.

مقایسه تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی

یک تحلیلگر بنیادی تأثیر همه عوامل مرتبط را بر قیمت یک شی بررسی می کند تا در نهایت بتواند ارزش ذاتی آن را محاسبه کند. ارزش ذاتی چیزی است که یک تحلیلگر بنیادی برای نشان دادن اینکه آیا ارزش واقعاً ارزش قیمت را دارد، با توجه به میزان عرضه و تقاضا، استفاده می کند. اگر ارزش ذاتی چیزی کمتر از قیمت آن باشد، تحلیلگر بنیادی می گوید که قیمت آن چیز ارزان است و خرید آن ایده خوبی است. هر دو روش فنی و اصولی همیشه سعی در حل یک مشکل دارند و این مشکل چیزی نیست جز پیش بینی جهت حرکت قیمت ها. در واقع آنها به دو روش متفاوت به یک موضوع برخورد می کنند. یک تحلیلگر بنیادی علل تغییرات قیمت را بررسی می کند، در حالی که یک تحلیلگر تکنیکال اثرات آن را به چالش می کشد. این تحلیلگر فنی معتقد است تغییرات قیمت تنها چیزی است که باید بدانید و نیازی به دانستن دلایل این تغییرات ندارید، در حالی که تحلیلگر بنیادی همیشه به دلایل و علل تغییر قیمت می پردازد. اکثر معامله گران خود را به عنوان یکی از دو دسته از تحلیلگران بنیادی یا برای آموزش تحلیل تکنیکال طبقه بندی می کنند، در واقع اشتراکات زیادی بین این دو دسته وجود دارد. بسیاری از تحلیلگران بنیادی سعی می کنند اصول اولیه را بیاموزند و بسیاری از تحلیلگران تکنیکال سعی می کنند حداقل دانش اولیه داشته باشند. مشکل اصلی این است که بیشتر دلایل و نمودارها در هم تنیده شده اند. در اغلب موارد، در آغاز حرکات مهم بازار، تحلیلگر بنیادی قادر به ارائه تعریف درستی از تغییرات بازار نیست. در چنین لحظات بحرانی، هر دو تحلیلگر تفاوت های قابل توجهی را در درک خود از جهت قیمت می بینند و اغلب به طور همزمان دلیل تغییر را درک می کنند، اما گاهی اوقات برای پاسخ دادن خیلی دیر است.

برای مطالعه بیشتر به منبع این مطلب در سایت علی رضا شریفی مراجعه کنید.